Kraków - Puszcza Niepołomicka - Kraków

Dodano 10 sierpnia 2023 przez aplikację Android
Kraków - Puszcza Niepołomicka - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

318081
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 93,8 km
  • Czas trwania: 6 h 32 min
  • Średnia prędkość: 14,33 km/h
  • Przewyższenie: 101,13 m
  • Suma podejść: 1 905,38 m
  • Suma zejść: 1 950,38 m
  • Data: 10 sierpnia 2023
1706620
ścieżka rowerowa wzdłuż wałów Wisły
1706621
Świątynia buddyjska Radha Gowind Bhakti Yog Mandir w Brzegach
Radha Govind Society of Poland jest polskim oddziałem międzynarodowej organizacji non-profit Jagadguru Kripalu Parishat, założonej przez Shree Kripaluji Maharaj. Celem organizacji jest szerzenie wiedzy o drodze Świadomości Duchowej Miłości, objawionej w takich świętych pismach hinduskich jak Wedy i Bhagwatam. Mieszczące się w Brzegach pod Krakowem centrum jest miejscem, które stara się przybliżyć wszystkim zainteresowanym bogactwo kultury i duchowości Indii.
1706622
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Grabiu
Świątynia została wzniesiona w latach 40. XVIII w. (od 1742 do 1747 r.). Kościółek kilkakrotnie był remontowany i nieznacznie przerabiany, m.in. po zniszczeniach z 1914 r.
Kościółek jest drewniany, salowy z chórem muzycznym ponad głównym wejściem, bez wieży, jedynie z sygnaturką na dachu. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
1706623
Wężowy Staw w Puszczy Niepołomickiej
1706624
Wężowy Staw w Puszczy Niepołomickiej
1706625
sezon na grzyby w pełni
1706626
staw w Puszczy Niepołomickiej
1706627
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw to największy zbiornik wodny w puszczy, który powstał, gdy wyrobisko po eksploatacji torfu wypełniło się wodą. Ciągle obecny na dnie niecki torf nadaje wodzie ciemny kolor, któremu jeziorko zawdzięcza swoja nazwę.
1706628
Kapliczka św. Huberta
Kapliczka św. Huberta stoi w miejscu w którym według przekazów historycznych król Zygmunt Stary ufundował kapliczkę upamiętniającą upadek z konia królowej Bony czego wynikiem było poronienie.
Obecna kapliczka niemal w całości zbudowana została z drewna odzyskanego i właściwie zabezpieczonego pochodzącego ze starych rozebranych budynków - zyskując juz na początku miano historycznej. Kapliczka została poświęcona w 2005 r.
1706629
kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół został wzniesiony w latach 1350-58 z fundacji króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Należał do grupy tzw. dwunawowych kościołów kazimierzowskich obok Wiślicy, Stopnicy i Szydłowa. Jednak jego pierwotny dwunawowy, halowy układ został zatracony w końcu XVII w. Obecnie jest to budowla gotycka, z fragmentami renesansowymi i barokowymi. Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic.
1706630
Ratusz w Niepołomicach
Niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 jako siedziba władz miejskich. Zaprojektował go Jan Sas Zubrzycki.
1706631
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1706632
Przylasek Rusiecki
1706633
Przylasek Rusiecki
1706634
Klasycystyczny dwór Badenich w Branicach
Dwór wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w.. Jest to parterowa budowla murowana w układzie dwutraktowym. Od strony południowej posiada portyk kolumnowy a od północy ryzalit. Dwór jest przykryty wysokim dachem czterospadowym. Zdewastowany budynek został odbudowany w drugiej połowie lat 80-tych i ma w nim siedzibę Oddział Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie
1706635
dwór Branickich tzw. lamus w Branicach
Dwór późnorenesansowy z 1603 r., zbudowany na polecenie Jana Branickiego, zaprojektowany prawdopodobnie przez Santiego Gucciego, zdobiony przez artystów włoskich, Zwany także lamusem, ponieważ Braniccy porzucili go na rzecz zbudowanego potem obok (niezachowanego) „dworu polskiego”. Istniejący dwór ma trzy kondygnacje i został zbudowany na planie prostokątna o wymiarach 12 × 10 metrów. Zwieńczony jest renesansową attyką, o ścianach zdobionych dekoracją sgraffitową i renesansowej kamieniarce. Zajmowany obecnie przez oddział Muzeum Archeologicznego..
1706636
Kopiec Wandy w Krakowie – Mogile
Kopiec Wandy ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców. Współcześnie panuje przekonanie, że oba kopce powstały w VII wieku naszej ery, a więc w czasach osadnictwa słowiańskiego.
1706637
Zalew Nowohucki w Krakowie - Nowej Hucie
1710666
Parametry trasy
Puszcza Niepołomicka o każdej porze roku jest wdzięcznym miejscem dla wycieczek, nie jest więc dziwne, że ciągną do niej chętni kontaktu z naturą i ciszą rowerzyści, piesi czy rolkarze. Nie jest więc dziwne, że moja kolejna wycieczka prowadziła do puszczy. Zanim jednak dotarłem do puszczy musiałem pokonać parę kilometrów dzielących Kraków od puszczy. Na szczęście przejazd do puszczy ułatwiają ścieżki rowerowe powstałe w ostatnich czasach a będzie jeszcze łatwiejszy po oddaniu budowanej na wałach Wisły ścieżki rowerowej od Mostu Wandy w kierunku Niepołomic. Ponieważ jednak tej ścieżki nie ma jeszcze, skorzystałem z lokalnej drogi od Przewozu do Niepołomic przez Brzegi i Grabie. W trasę włączyłem jeszcze Szarów a to po to aby nie wracać tą samą drogą i móc zaliczyć pełną pętlę. Powrót zaplanowałem w taki sposób aby w jak największym stopniu korzystać ze ścieżek rowerowych i dróg lokalnych, z tego też między innymi powodu na trasie znalazły się m.in. Przylasek Rusiecki i Branice. Trasa, mimo że dość długa, wbrew pozorom trudna nie była a to za sprawą tego, że prowadziła głównie po płaskim terenie a niewielkie wzniesienia nie zmuszały do większego wysiłku. Największy problem sprawiło mi przejechanie między stawami w Przylasku Rusieckim. Niedawne deszcze spowodowały, że gruntowne drogi i ścieżki, znajdujące się między stawami, zamieniły się bajora co parokrotnie zmusiło mnie do odwrotu i szukania innej trasy. Odcinek na wysokości stawów w Przylasku Rusieckim był najgorszy, na pozostałych odcinkach stan dróg był zdecydowanie lepszy. Generalnie poruszałem się drogami z nawierzchnią asfaltową, jedynie w Puszczy Niepołomickiej część trasy wiodła drogami o nawierzchni szutrowej.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.