Kraków - Przeginia - Kraków

Dodano 10 maja 2023 przez aplikację Android
Kraków - Przeginia - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

299501
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 71,7 km
  • Czas trwania: 4 h 43 min
  • Średnia prędkość: 15,16 km/h
  • Przewyższenie: 297,19 m
  • Suma podejść: 2 344,46 m
  • Suma zejść: 2 398,96 m
  • Data: 10 maja 2023
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Kraków
1645487
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1645488
Góra Koronna w Dolinie Prądnika
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1645489
Brama Krakowska w Dolinie Prądnika
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny.
Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy).
Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1645490
ruiny zamku w Ojcowie
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1645491
Kaplica na Wodzie w Ojcowie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1645492
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie.
1645493
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1645494
kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa w Sułoszowej
Kościół wzniesiony w latach 1933–1939. Poprzednio na tym miejscu stał kościół z lat 1873-1884, a wcześniej gotycki z początku XIV w. Kościół wybudowany w stylu eklektycznym jest z cegły i bloków wapienia, które użyto w narożach budowli oraz w obramowaniach otworów wejściowych i okiennych.
1645495
droga Sułoszowa - Przeginia
Miałem okazję przejechać się nową ale jeszcze nie oddaną do użytku drogą. Droga ta będzie stanowiła doskonałe połączenie Sułoszowej i Przegini, skorzystają na niej także rowerzyści dla których prawie na całej długości zbudowano asfaltową ścieżkę. Obecnie trwają prace wykończeniowe
1645496
kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini
Pierwotny drewniany kościół powstał w latach 1325-1327, a kolejny murowany został wzniesiony w 1662 r. z fundacji Michała Zebrzydowskiego. Obecny, gruntownie przebudowany w stylu neogotyckim w latach 1902-1908 i powiększony na kształt łacińskiego krzyża, W 2003 r. kościół ustanowiony został Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela. We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neogotyckie wyposażenie oraz otoczony kultem wizerunek Cierpiącego Chrystusa Miłosiernego z XVI w.
1645497
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Racławicach
Kościół parafialny w Racławicach pochodzi z 1511 r. Uznawany za świątynię późnogotycką bez większych zmian dotrwał do naszych czasów. Jedynie w czasie remontu na przełomie XVII i XVIII w. dobudowano wieżę. Nawa i prezbiterium są pokryte gontowym dachem wielopołaciowym. W kościele można podziwiać gotyckie detale ciesielskie z czasu budowy świątyni. Ściany pokrywa renesansowa polichromia z połowy XVII w., która przedstawia sceny pasyjne i maryjne oraz wizerunki świętych.
1645498
kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Paczółtowicach
Późnogotycki kościół pw. Nawiedzenia NMP został wzniesiony około 1510 r. w konstrukcji zrębowej z drzewa jodłowego, zapewne na miejscu poprzedniego. Później około 1530 r. dobudowano wieżę, w XVIII w. barokowa wieżyczkę na dachu, zaś w 1899 r. zakrystię i boczna kruchtę. Wnętrze zdobi dekoracja malarska z 1896 r. oraz na północnej ścianie zachowane fragmentu XVII-wiecznej polichromii ze scenami Męki Pańskiej.
1645499
Dolina Racławki
Mierząca 9 kilometrów Dolina Racławki znajduje się pomiędzy miejscowościami Racławice i Dubie. Jednak najciekawsza jest jej południowa, ok. 4 kilometrowa część, między Paczółtowicami a Dubiem wchodząca w skład Paku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Dnem przeważnie zalesionej doliny płynie potok Racławka, a po jego obu stronach wznoszą się liczne wzgórza oraz wapienne skałki.
1645500
Dolina Racławki
dolina jest udostępniona dla turystów oraz fanów różnego rodzaju sportów. Można spacerować, biegać, jeździć na rowerze, uprawiać wspinaczkę skalną oraz eksplorować jaskinie. Dolina posiada również boczne odnogi, do których warto zajrzeć. Na szczególną uwagę zasługują wąwozy Stradlina, Żarski oraz Zbrza.
1645501
Skały nad Boiskiem w Dubiu
Jeszcze do niedawna wapienne skały nie miały nazwy. Środkami i staraniem gminy Krzeszowice zagospodarowano teren wokół skałek. Oprócz boiska, od którego pochodzi nazwa skał, wyplantowano teren, wykonano niewielki parking, plac zabaw dla dzieci i ścieżki. Ze środków różnych jednostek samorządowych oraz instytucji ochrony przyrody sfinansowano materiały niezbędne do przygotowania skał do wspinaczki skalnej.
1645502
Pstrągarnia "Rózin" w Dubiu
w 1850 roku na polecenie Adama Potockiego utworzono tu siedem stawów, zasilanych z pobliskiego źródła, zaś obok postawiono drewniany budynek w stylu szwajcarskim, przeznaczony dla opiekuna stawów. Jest to najstarsza pstrągarnia w Europie Środkowej. Niedawno hodowla pstrągów została wznowiona.
1645503
dwór w Radwanowicach
Zofia Tetelowska w 1987 r. wraz ze Stanisławem Pruszyńskim i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim założyła Fundację im. Brata Alberta dla osób pokrzywdzonych przez los. Dwór i zabudowania gospodarcze oraz grunt (10 ha) wraz z ogrodem przeznaczyła na Schronisko dla Niepełnosprawnych imienia Brata Alberta.
Budynek dworu jest kondygnacyjny jednopiętrowy, pokryty dachem. Przed remontem połączony był ze spichlerzem, obecnie spichlerz (prawa część budynku) został przebudowany na kaplicę.
1645504
pola rzepaku
1646194
konfiguracja trasy
W okolicach Krakowa znajduje się sporo dolin, którymi zwykle płyną mniejsze lub większe potoki i każdego roku starach się choć raz każdą z nich zaliczyć. Tym razem padło na Dolinę Racławki. Aby się jednak do niej dostać musiałem pokonać inną dolinę czyli Dolinę Prądnika. Dolina Prądnika jest największą i posiadającą najwięcej wszelkiego rodzaju atrakcji i pewnie najpiękniejszą doliną jednak byłem w niej już tyle razy, że przestałem ją traktować jako cel wycieczek a bardziej jako trasę tranzytową umożliwiającą dostanie się do innych miejsc. Tym razem dojechałem prawie do samego końca Doliny Prądnika czyli do Sułoszowej, gdzie na wysokości miałem skręcić na zachód w wąską ale asfaltową drogę wiodącą między innymi do Grodkowic. Gdy już skręciłem w tą drogę, zauważyłem w pobliżu inną drogę, również wiodącą na zachód ale której wcześniej nie było. Wjechałem na nią i okazało się, że jest to nowa, jeszcze nie oddana do użytku łącząca Sułoszową z Przeginią. Dzięki tej drodze znacznie szybciej dostałem się do Przegini z której po minięciu Czubrowic dotarłem do Racławic, gdzie swój początek ma potok Racławka, od której wzięła nazwę Dolina. Potok ten początkowo płynie przez Racławice wzdłuż drogi publicznej a następnie zagłębia się w Rezerwat Doliny Racławki, obejmujący najbardziej zalesioną część doliny. Zanim jednak wjechałem na teren rezerwatu skorzystałem z okazji i odbiłem trochę w bok żeby zobaczył ładny drewniany kościółek w Paczółtowicach. Po wjeździe do rezerwatu, podczas jazdy ścieżką biegnącą wzdłuż potoku, trzeba było uważać na leżące miejscami powalone pnie drzew, nad którymi w paru przypadkach musiałem przenosić rower. Po opuszczeniu w Dubiu Doliny Racławki, do zobaczenia pozostał mi w zasadzie do zobaczenia tylko dwór w Radwanowicach, z których tak na dobre rozpoczął się powrót do Krakowa. Podczas wycieczki korzystałem głównie z dróg asfaltowych i w zasadzie jedynie przez Rezerwat Doliny Racławki poruszałem się drogą gruntową a w zasadzie ścieżką. Teren był pagórkowaty ale do Przegini głównie wznosił się a od Przegini przeważnie wiódł w dół. Podjazdy były raczej umiarkowane, jedynie w kilku przypadkach były bardziej strome. Podczas jazdy towarzyszył mi wiatr zachodni, czasami trochę porywisty, co było trochę uciążliwe zwłaszcza podczas powrotu, albowiem jechałem pod wiatr. Na szczęście jazdę ułatwiał mi trochę teren gdyż droga może i nieznacznie ale jednak wiodła w dół.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta