Kraków - Niepołomice - Kraków

Dodano 17 marca 2023 przez aplikację Android
Kraków - Niepołomice - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

290681
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 77,7 km
  • Czas trwania: 5 h 49 min
  • Średnia prędkość: 13,35 km/h
  • Przewyższenie: 152,67 m
  • Suma podejść: 2 265,82 m
  • Suma zejść: 2 268,02 m
  • Data: 17 marca 2023
1611871
Wieża wodociągowa w Prokocimiu
W pobliżu pałacu Jerzmanowskich znajduje się zbudowana w 1900 r. z cegły ośmioboczna wieża wodociągowa o interesującej formie. Dostarczała ona wodę do pomieszczeń dworskich oraz fontann.
1611872
Kaplica pw. Św. Mikołaja z Tolentino w Prokocimiu
Na początku XX wieku na brzegu dawnego XVIII-wiecznego folwarku powstał wzniesiony z cegły reprezentacyjny budynek stajni koni cugowych. W 1911 roku budynek stajni zostaje przekształcony w kaplicę, która stała się w 1917 ośrodkiem pierwszej prokocimskiej parafii. W odremontowanej obecnie kaplicy, poświęconej św. Mikołajowi z Tolentino, nadal odprawiane są nabożeństwa.
1611873
Pałac Jerzmanowskich w Prokocimiu
Pałac zachowany jest w formie nadanej mu podczas przebudowy dawnej siedziby Wodzickich. Jest on budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Założony na planie prostokąta z masywnym ryzalitem narożnym, nakrytym kopułą. Wejście do pałacu zaakcentowane jest trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym, falistym szczytem. Elementem dekoracyjnym wejścia jest żeliwne zadaszenie o łagodnych formach secesyjnych. Od strony ogrodu zwraca uwagę otoczona ozdobną balustradą weranda ze wspartym na sześciu kolumnach tarasem na piętrze. Obecnie w pałacu mieści się dom zakonny augustianów.
1611874
dwór Czeczów w Bieżanowie
Dwór w Bieżanowie powstał ok. roku 1820. Budynek utrzymany w charakterze klasycystycznej willi włoskiej, dwufrontowej, z ryzalitami, tarasami, loggiami i niewysoką wieżyczką w narożniku. Rozbudowanemu rzutowi towarzyszyło zróżnicowanie bryły budowli, przy jednoczesnej skromnej dekoracji architektonicznej. Główne wejście prowadził przez wgłębny portyk wsparty na czterech slupach zwieńczonych korynckimi kapitelami, zamknięty po obu stronach żeliwną, dekoracyjną balustradą. Wejście od strony ogrodu stanowi przeszklona loggia, poprzedzona wachlarzowymi schodami, nad którą umieszczono otwarty taras,
1611875
roboty budowlane
na wysokości przystanku kolejowego w Kokotowie drogę przegrodziły mi roboty budowlane. Nie chciało mi się szukać objazdu więc przekonałem się, że grunt w wykopie jest bardzo grząski
1611876
dwór w Kokotowie
Dwór zbudowany na przełomie XVIII i XIX w. dla Niedzielskich. Przebudowany na pocz. XX w., wyremontowany w latach 1985-1986. Budynek klasycystyczny, piętrowy, z ryzalitem środkowym.
1611877
kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bodzanowie
Kościół powstał w XVI wieku. Prawdopodobnie około 1690 roku przeprowadzono gruntowny remont budynku, gdyż groził zawaleniem. Następnie świątynia w Bodzanowie została przebudowana po 1765 roku. Wówczas otrzymała zachowaną do dziś bryłę z wieżą dobudowaną do korpusu. Kościół w Bodzanowie nawiązuje do tradycyjnego rozwiązania jednonawowej budowli o szerszej nawie i węższym prezbiterium. Jakkolwiek jego bryła nosi cechy charakterystyczne dla XVIII wieku.
1611878
kościół pw. św. Wojciecha w Staniątkach
Budowę kościoła zakończono w 1238 i jest to jedna z najstarszych świątyń gotyckich w Polsce, a najstarsza typu halowego. Konstrukcja o krótkiej, trójprzęsłowej nawie z dwuprzęsłowym prezbiterium, w XVII w. przebudowana w stylu barokowym. Od wielu już lat przy kościele prowadzone są prace remontowe. Kościół wchodzi w skład Opactwa Sióstr Benedyktynek, które ufundowane zostało w 1228 r. i jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce.
1611879
kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic. Ufundował go w latach 1350-1358 król Kazimierz Wielki. Przyczyną ufundowania kościoła był zamiar króla założenia osady przy budowanym równocześnie lub powstałym już wcześniej zamku obronno-myśliwskim.
1611880
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1611881
kościół pw. św. Grzegorza Wielkiego w Ruszczy
Wybudowana. w latach 1416-1420 kościół jest murowany z cegły z zachowanymi częściowo wzorami z zendrówek, gotycki, orientowany o charakterze obronnym. Prezbiterium dwuprzęsłowe, zamknięte prostą ścianą, nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od północy posiada gotycką zakrystię, od wschodu na miejscu dawnego Ogrojca i kaplicy grobowej rodu Badenich znajduje się nowa zakrystia wykonana w kształcie rotundy w 1925. Przy nawie głównej od zachodu wznosi się kwadratowa wieża, w której dolną część zostały wmurowane wapienne kostki.
1611882
Dwór Popielów w Ruszczy
Dwór w Ruszczy został wybudowany przez Pawła Popiela w 1863 roku w stylu neorenesansowej willi. Założony został na planie złożonym z prostokątnego, parterowego korpusu głównego i usytuowanego poprzecznie, połączonego z nim dwukondygnacyjnego skrzydła bocznego.
W latach świetności otoczony był parkiem w stylu angielskim, ze starymi drzewami: lipami, dębami i bukami. Do dnia dzisiejszego pozostało ich wiele, a niektóre są starsze niż dwór.
1611883
Dwór Badenich w Wadowie
Dwór wzniesiony został w 1874 roku w formie neorenesansowej willi włoskiej. Założony na rzucie asymetrycznym, rozczłonkowanym, złożonym z dwóch prostokątów nierównej wielkości, zestawionych pod kątem prostym – parterowego korpusu głównego i umieszczonego po stronie wschodniej piętrowego skrzydła bocznego.
1611884
Dwór Mycielskich w Łuczanowicach
W 1902 r. Władysław hr. Mycielski wybudował murowany dwór wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego. Budynek dworu jest modernistyczny. Piętrowy budynek powstał z cegły i piaskowca na planie prostokąta ze skrzydłem południowym wybudowanym pod kątem do głównej części dworu. Boczne, mniejsze, północne skrzydło jest cofnięte względem korpusu. Od strony dawnego parku bryłę urozmaica rozczłonkowany ryzalit mieszczący częściowo zamurowane taras i balkon.
1611885
dwór w Prusach
dwór należy do Uniwersytetu Rolniczego, który utworzył w Prusach Zakład Doświadczalny Hodowli Roślin.
1611886
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Kościół w Raciborowicach należy do grupy kościołów wzniesionych z fundacji Jana Długosza. Zbudowany został w dwóch etapach. W pierwszym etapie około 1460 r. wzniesiono prezbiterium, w drugim w latach 1471-76 dostawiono nawę z wolno stojącą dzwonnicą. W 2. połowie XIX w. została nadbudowana dzwonnica. Jest to kościół gotycki, murowany z cegły, z kamiennym detalem architektonicznym. Złożony jest z dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą z zakrystią od północy oraz z szerszej nawy z kruchtą od południa. W ciągu ponad pięciu wieków istnienia bryła świątyni nie uległa żadnym zmianom.
1611887
ślepa droga
przelotowa na mapie droga w Rzeczywistości okazała się ślepą
1611888
dwór w Dziekanowicach
murowano-drewniany dwór z pocz. XX w., wystawiony na miejscu pierwotnego z 1820 r. i przebudowany około 1960 r. Obecnie zespół dworski zajmuje filia firmy nasienniczej „Polan".
1611889
Dworek Matejki w Boleniu
Zespół dworski został wzniesiony w latach 80. XIX wieku przez Jana Matejkę dla córki, Heleny. Po śmierci Heleny w 1933 roku został zakupiony przez Floriana Woźniaka, do jego rodziny należy do dnia dzisiejszego. Dwór o charakterze eklektycznym jest parterowy, w całości podpiwniczony, założony na planie prostokąta z występującym przed lico ściany ryzalitem we wschodniej części elewacji. Dominantę budynku stanowi dwukondygnacyjna wieża. Dwór obecnie pełni funkcje mieszkalne i hotelowe
1611890
Dworek Białoprądnicki w Prądniku Białym
Dworek Białoprądnicki to jeden z okazalszych kompleksów dworkowych w Małopolsce, którego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W historii dworek gościł najwybitniejszych przedstawicieli polskiej kultury, a dziś w jego budynkach mieści się centrum kulturalne. Wokół dworku rozciąga sie park im. Tadeusza Kościuszki.
1614443
konfiguracja trasy
Podczas tej wycieczki postanowiłem odwiedzić Niepołomice a ponieważ preferuję trasy w formie pętli, dojazd i powrót z Niepołomic odbywał się po różnych trasach, niekoniecznie najkrótszych. Podczas moich wycieczek preferuję drogi utwardzone i tak było tym razem. Owszem, zdarzyły się też drogi gruntowe ale na krótkich odcinkach i wielokrotnie jakością nie ustępujące drogom pokrytych asfaltem. Duża część trasy wiodła przez Kraków jednakże większość stanowiły ścieżki rowerowe. Na pozostałych częściach trasy korzystałem z dróg publicznych jednakże w większości były to drogi lokalne o małym a nawet bardzo małym natężeniu ruchu. Pokonywane odcinki do Łuczanowic w zasadzie były płaskie lub z niewielkimi wzniesieniami, jedyne dwa większe podjazdy były w okolicy Bodzanowa. Od Łuczanowic trasa zrobiła się zdecydowanie bardziej pofałdowana z licznymi podjazdami i zjazdami a najbardziej stromy był podjazd do Dziekanowic. Na trasie znajdowało się wiele ciekawych obiektów, w większości dostępnych i widocznych jeśli nie bezpośrednio to przynajmniej zza ogrodzenia. Wyjątek stanowił dwór Matejki w Boleniu, którego jest ciężko dostrzec zza ogrodzenia i otaczającej go roślinności. Co do stanu zachowania, większość z tych obiektów znajduje się w dobrym lub przyzwoitym stanie. Wyjątkiem są dwory w Ruszczy i Wadowie. W znajdującym się w prywatnych rękach dworze w Ruszczy widziałem, że w ubiegłym roku trwały jakieś prace wewnątrz natomiast dwór Badenich w Wadowie od wielu lat na skutek braku pomysłu na niego oraz braku finansów coraz bardziej popada w ruinę i nie bez powodu przylgnęła do niego nazwa straszny dwór.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.