Kraków - Mogilany - Kraków

Dodano 4 października 2021 przez aplikację Android
Kraków - Mogilany - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

230653
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 79,2 km
  • Czas trwania: 5 h 51 min
  • Średnia prędkość: 13,5 km/h
  • Przewyższenie: 210,03 m
  • Suma podejść: 1 221,52 m
  • Suma zejść: 1 226,64 m
  • Data: 4 października 2021
  • Lokalizacja: Kraków, Skawina
1303330
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1303331
klasztor oo. kamedułów na Bielanach
Historia powstania Klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach wiąże się z osobą Mikołaja Wolskiego, marszałka nadwornego koronnego, który w 1603 roku sprowadził kamedułów do podkrakowskiego Budzowa i postanowił ufundować im kościół. Miejsca - Srebrna Góra i wieś Bielany, zostały w 1604 roku zapisane na rzecz Zgromadzenia przez Sebastiana Lubomirskiego
W 1605 roku rozpoczęto prace budowlane. Najpierw wybudowano 20 domków zakonnych, a cztery lata później, w 1609 roku, nuncjusz papieski Franciszek Simoneta poświęcił miejsce przeznaczone na budowę świątyni. Kameduli osiedlili się tu już w kolejnym roku. Po katastrofie w 1617roku, kiedy to zawaliła się część kościoła, prace budowlane przejął nowy architekt, pochodzący z Włoch Andrzej Spezza. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP została poświęcona 14 września 1642 roku.
1303332
opactwo benedyktynów w Tyńcu
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła jest najstarszym z istniejących klasztorów w Polsce. Opactwo, usytuowane na wapiennym Wzgórzu Klasztornym nad Wisłą, ufundował najprawdopodobniej Kazimierz I Odnowiciel w 1044 r.
1303333
widok z Tyńca na Skały Piekarskie
Unikatowa w skali Polski ściana skalna z wapienia ławicowego, która stopniowo przechodzi w wapień nie uławicony - skalisty. W tym miejscu znajdował sie dawniej kamieniołom, teraz nieczynny, oraz ciągle istniejąca sztolnia wykuta w skale o długości ponad 68 m. Sztolnia ta powstałą pod koniec XIX w. na polecenie właścicieli pałacu w Piekarach i była wykorzystywana do przechowywania żywności. Niegdyś prowadził do niej drugi otwór od strony północnej, jednak obecnie jest zamurowany.
1303334
Park Miejski w Skawinie
Liczący 2,5 hektara Park Miejski utworzony został w marcu 1982 r.
1303335
Pałacyk Sokół w Skawinie
Znajdujący się w Centrum Parku Miejskiego pałacyk wybudowany został w latach 1904 – 1906 z inicjatywy Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Pałacyk „Sokół” powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie jeszcze przez Kazimierza Wielkiego lub zaraz po jego śmierci.
1303336
Ratusz Miejski w Skawinie
Budynek ratusza miejskiego znajduje się w północno-zachodniej części Rynku w Skawinie. Został wybudowany w 1904 r. według projektu architekta Władysława Ekielskiego w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim Urząd Miasta i Gminy.
1303337
Kościół św. Wawrzyńca w Radziszowie
kościół wybudowany w XV w na fundamentach poprzedniego. Po pożarze w 1844 r. kościół został odnowiony i wyposażony w 1847 r. Kościół jednonawowy, orientowany, z niską wieżą, prezbiterium zamknięte wielobocznie, dach dwuspadowy kryty blachą miedzianą. Po stronie północnej zakrystia, po południowej kruchta z kamiennym portalem i drzwiami obitymi blachą.
1303338
Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie
Późno-klasycystyczny, piętrowy, nakryty czterospadowym dachem budynek wzniesiony został na początku XIX w. Przed I wojną światową dwór został przejęty przez gminę i zamieniony na szkołę. Dwór na potrzeby szkolne, z przerwami podczas I i II wojny, wykorzystywany był do 1997 r. Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu w latach 2006 – 2013 dwór przystosowano do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych.
1303340
widok na południe
widok na południe z ul. Kwiatowej w Radziszowie
1303341
widok na południe
widok na południe z ul. Widokowej w Kulerzowie
1303342
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
Dwór późnoklasycystyczny, murowany, prostokątny, z portykami arkadowymi od zajazdu i od ogrodu, zwieńczonymi trójkątnym przyczółkiem. Wzniesiony został pod koniec XVIII w. Przebudowany około 1840 r., rozbudowany o północną część początkiem XX w. W rodzinie Konopków od 1802 r. do 1939 r. Po II wojnie światowej uległ stopniowej dewastacji, wyremontowany w 1967 r. po przekazaniu go Polskiej Akademii Nauk, która przeznaczyła go na ośrodek konferencyjny.
1303343
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
część zachodnia dworu - dobudowana na początku XX w.
1303344
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
Dwór położony jest w parku o renesansowym rodowodzie, jednak większość drzew pochodzi z końca XIX w. – szpalery grabowe, czy będący osobliwością owocujący kasztan jadalny.
1303345
zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
widok z tarasu w parku dworskim w Mogilanach
1303346
Zespół dworsko-parkowy w Mogilanach
szpaler grabowy w parku trochę jak z horroru
1303347
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach
Kościół wybudowany w latach 1604-1608 jako budowla murowana, kryta gontem. Rozbudowany w 1929 r. (kościół XVII-wieczny stał się wtedy nawą główną) oraz przebudowany w 1975 r. Skarbem tej świątyni jest późnobarokowy ołtarz główny (dawniej boczny) w kształcie serca, będący unikatem w skali europejskiej. Interesująca jest również oryginalna barokowa kaplica boczna, a także kamienna chrzcielnica (ok. 1610 r.), do okresu późnego baroku należy ambona z drugiego ćwierćwiecza XVIII w.
1303348
kaplica dworska w Chorowicach
neogotycka kaplica dworska z 1915 r.
1303349
dwór w Chorowicach
Dworek wybudowany w 1905 roku. Po wojnie majątek w Chorowicach został rozparcelowany a w niewielkim budynku dawnego dworu przez szereg lat mieściła się szkoła podstawowa. Podczas przebudowy dostosowującej budynek dworski do nowej funkcji, zatracono całkowicie jego cechy stylowe - boniowane fasady, wydatny gzyms, profilowane w tynku opaski okienne.
1303350
dwór w Korabnikach
Za tą bramą kryje się niewidoczny z tego miejsca dwór w Korabnikach. Założony on jest na planie przypominającym literę T, rozmieszczoną na osi wschód-zachód. Część zachodnia, pochodząca z XVI-XVII wieku, została wzniesiona z cegły z dodatkiem kamienia łamanego. Część wschodnia powstała podczas przebudowy dworu w latach 80. XIX wieku. Całość tworzy dwukondygnacyjną, zwartą bryłę, urozmaiconą tarasami i ryzalitami o niesymetrycznym układzie.
1303351
dwór w Libertowie
Dwór w Libertowie został zbudowany na początku XIX wieku przez rodzinę Skorupka-Padlewskich. Na przełomie XIX i XX wieku został częściowo przebudowany. Posiada charakter typowego, niewielkiego dworku wiejskiego. Założony na planie prostokąta z portykiem kolumnowym na osi oraz zamkniętym półkoliście salonem od strony fasady ogrodowej.
1303352
dwór w Lusinie
Za widocznym ogrodzeniem, w otoczeniu parku krajobrazowego z XVII w., (przekształcony w 2 poł. XIX w.) znajduje się drewniano-murowany dwór Słapów z 1688 roku, przebudowany w 1 poł. XIX w., a w latach 1983-1990. wyremontowany.
1303353
dwór we Wróblowicach
wybudowany przed 1880 r. dwór jest budynkiem częściowo drewnianym (strona południowa), częściowo murowanym z cegły (strona północna). Rzut złożony jakby z dwóch części – wschodniej, z zaakcentowaną portykiem osią – i zachodniej, do której przylega dodatkowo niewielka przybudówka. Budowla parterowa, z częściowo użytkowanym poddaszem.
1303354
dwór w Swoszowicach
Zespół dworsko – parkowy Tischlerów w Swoszowicach złożony jest z dworu murowanego z 1908 r., obory, stodoły drewnianej i ogrodu dworskiego.
1303355
Dwór Staropolski w Piaskach Wielkich
Dwór powstał w XVI w a na przełomie XVIII i XIX w. został przebudowany uzyskując klasycystyczną formę. Po II wojnie przejęty przez Skarb Państwa i mieścił posterunek Milicji i Milicyjną Izbę Dziecka. W 1990 r. został zwrócony prawowitym właścicielom.
1303356
Pałac Jerzmanowskich w Krakowie – Prokocimiu
Pałac zachowany jest w formie nadanej mu przez krakowskiego architekta Karola Knausa w końcu XIX wieku, podczas przebudowy dawnej siedziby Wodzickich. Jest on budowlą piętrową, murowaną i tynkowaną, o urozmaiconej bryle. Założony na planie prostokąta z masywnym ryzalitem narożnym, nakrytym kopułą. Wejście do pałacu zaakcentowane jest trójosiowym ryzalitem, zwieńczonym neobarokowym, falistym szczytem.
Elementem dekoracyjnym wejścia jest żeliwne zadaszenie o łagodnych formach secesyjnych. Od strony ogrodu zwraca uwagę otoczona ozdobną balustradą weranda ze wspartym na sześciu kolumnach tarasem na piętrze. Dekoracja elewacji pałacu szczególnie bogata jest na obu ryzalitach.
Obecnie w pałacu mieści się dom zakonny augustianów.
1303357
kaplica pw. Św. Mikołaja z Tolentino w Krakowie
Na początku XX wieku na brzegu dawnego XVIII-wiecznego folwarku powstał wzniesiony z cegły reprezentacyjny budynek stajni koni cugowych. W 1911 roku budynek stajni zostaje przekształcony w kaplicę, która stała się w 1917 ośrodkiem pierwszej prokocimskiej parafii. W odremontowanej obecnie kaplicy, poświęconej św. Mikołajowi z Tolentino, nadal odprawiane są nabożeństwa.
Korzystając z prawie letniej pogody wybrałem się na kolejną wycieczkę tum razem za cel obierając sobie Mogilany. To, że głównym celem były Mogilany nie oznaczało, że nie zwracałem uwagi na mijane miejsca w drodze do Mogilan i z powrotem. A tych miejsc było sporo. Niektóre mogłem zobaczyć z bezpośredniej odległości jak dwór i kościół w Radziszowie, dwory w Libertowie i Chorowicach, klika dworów mogłem zobaczyć zza ogrodzenia jak np. we Wróblowicach, Piaskach Wielkich, Prokocimiu o kilku natomiast, jak w Lusinie i w Korabnikach, mogłem mieć tylko świadomość że są albowiem były dość dokładnie zasłonięte. Podczas tej wycieczki nie starałem się jednak za wszelką cenę zobaczyć te obiekty ponieważ znane mi one już były z poprzednich wycieczek. W Mogilanach wprawdzie tez już w przeszłości byłem ale chciałem się przekonać czy coś się zmieniło. No i niestety trochę się chyba zmieniło albowiem dwór jest jednak w gorszym stanie niż za mojego wcześniejszego pobytu w Mogilanach. Pozytywne wrażenie zrobił na mnie natomiast park dworski a największe wrażenie zrobiły na mnie aleje grabowe, które przypominają kadry jak z horroru. Z tarasu w parku dworskim roztacza się także wspaniały widok na południe i góry. Wspaniały widok na góry roztaczał się także z drogi wiodącej garbem z Radziszowa do Mogilan i nie bez powodu droga ta nazywa się Widokową. Trasa wycieczki w dużej części przebiegała w granicach administracyjnych Krakowa co nie znaczy, że była to wycieczka całkiem ulgowa albowiem w trakcie jej trwania musiałem pokonać dwa solidne wzniesienia do Mogilan i Libertowa, szczególnie trudny był podjazd z Radziszowa na garb prowadzący do Mogilan. Reszta trasy była już zdecydowanie łatwiejsza.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.