Kraków - Dolina Szklarki - Kraków

Dodano 16 maja 2022 przez aplikację Android
Kraków - Dolina Szklarki - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

249333
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,8 km
  • Czas trwania: 5 h 4 min
  • Średnia prędkość: 14,95 km/h
  • Przewyższenie: 319,32 m
  • Suma podejść: 2 077,63 m
  • Suma zejść: 2 120,94 m
  • Data: 16 maja 2022
  • Lokalizacja: Kraków, Dolinki Krakowskie
1413342
kościół pw. św. Idziego w Giebułtowie
Wybudowany w latach 1601-1604. Kościół jest murowany, oszkarpowany, orientowany z prezbiterium zamkniętym półkolista absydą. Do prezbiterium dobudowano kaplicę ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Po stronie południowej znajduje się kruchta dobudowana w połowie XIX w. W fasadzie od strony południowej znajduje się manierystyczny portal z tablicą erekcyjną z napisem informującym o konsekracji świątyni w 1604 roku.
1413343
Dolina Prądnika w Ojcowie - Góra Koronna
Góra Koronna znajduje się 436 m n.p.m. i jest masywem skalnym którego wierzchołek znajduje się ok. 110 m nad dnem Doliny Prądnika. Wyróżniającym się elementem masywu jest skała Rękawica, za którą kryje się wejście do Jaskini Ciemnej. Rękawica znajduje ok. 85 metrów powyżej dna doliny i jest ostańcem o bardzo charakterystycznym kształcie przypominającą dłoń lub właśnie rękawicę.
1413344
Dolina Prądnika w Ojcowie - Brama Krakowska
Brama Krakowska jest charakterystycznym dla Wyżyny Krakowskiej tworem skalnym tworzącym się u ujścia mniejszych bocznych dolinek do głównej doliny.
Kolumny Krakowskiej Bramy zbudowane są z wielkich brył wapienia o wysokości ok. 15 m (lewy bastion jest wyższy i większy).
Brama zwana jest Krakowską, gdyż według tradycji wiódł tędy średniowieczny szlak handlowy ze Śląska do Krakowa, ale nie ma na to żadnych dowodów.
1413345
Dolina Prądnika w Ojcowie
Skały Panieńskie, Dom pod Koroną i Igła Deotymy
1413346
Dolina Prądnika w Ojcowie - ruiny zamku
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w 2 pol. XIV wieku, choć prawdopodobnie już wcześniej istniał tu gród - być może o charakterze konstrukcji drewniano-ziemnej. Król Kazimierz Wielki przypuszczalnie dokonał gruntownej przebudowy istniejącego tu już wcześniej obiektu. Król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie (Oczecz, Ocziec, Oszyec) przetrwała do dziś jako Ojców.
1413347
Dolina Prądnika w Ojcowie - Kaplica Na Wodzie
Kaplica znajduje się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 r. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się wg miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja II, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie".
1413348
Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale
Zbudowana z twardych wapieni, stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi około 25 m. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika. Powstała w wyniku krasowej działalności wód i różnej odporności na wietrzenie wapieni. Pierwszy raz została zdobyta przez Leona Witka z Katowic w 1933. Na jej szczycie znajduje się mały żelazny krzyż upamiętniający to wydarzenie. Później zdobyta została jeszcze w 1935 i 1936.
1413349
Zamek Królewski w Pieskowej Skale
Zamek Pieskowa Skała powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku nadano zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W 1718 roku pożar zniszczył budowlę, która jednak została odbudowana 60 lat później przez Hieronima Wielopolskiego. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności.
1413350
Przeprawa przez potok
Z uwagi na wyłączenie z ruchu kładki znajdującej się kilkanaście metrów wcześniej, istnieje możliwość pokonania potoku z wykorzystaniem brodu.
1413351
ostaniec Krosno w Sułoszowej
1413352
ostaniec Snopek w Sułoszowej
1413353
ostańce Dziewczynka i Ostatnia w Jerzmanowicach
1413355
grupa ostańców Witkowe Skały w Dolinie Szklarki
Witkowe Skały tworzą zwartą grupę złożoną z 5 ostańców oraz dwóch skał wyrastających ze zbocza. Udostępnione są do wspinaczki.
1413356
grupa ostańców Witkowe Skały w Dolinie Szklarki
1413357
grupa skał Łyse Skały w Dolinie Szklarki
W grupie Łysych Skał wyróżnia się Łysą, Łyse Plecy i Łyse Zęby. Wszystkie znajdują się w lesie, w szczytowych partiach wzniesienia i są obiektem wspinaczki skalnej.
1413358
Źródło Pióro w Dolinie Szklarki
Jest to bardzo obfite wywierzysko (ok. 37 l wody na sekundę). Woda wypływa z licznych szczelin skalnych na długości ponad 25 m, pod lewym zboczem doliny. Największy wypływ jest ocembrowany. Poniżej wypływów tworzy się obszerne rozlewisko. Wypływający z niego potok uchodzi do Szklarki jako jej lewy dopływ.
1413359
Skała Brodło w Szklarach
skała wznosi się nad niedawno wybudowanym kościołem]. Szczyt Brodła zwieńczony jest krzyżem. Względna wysokość od podstawy do krzyża wynosi 43 m.
1413360
Pstrągarnie Rózin w Dubiu
w 1850 roku na polecenie Adama Potockiego utworzono tu siedem stawów, zasilanych z pobliskiego źródła, zaś obok postawiono drewniany budynek w stylu szwajcarskim, przeznaczony dla opiekuna stawów. Jest to najstarsza pstrągarnia w Europie Środkowej. Po wielu latach przerwy, hodowla pstrągów została wznowiona.
1413361
Skały nad Boiskiem w Dubiu
Jeszcze do niedawna wapienne skały nie miały nazwy. Środkami i staraniem gminy Krzeszowice zagospodarowano teren wokół skałek. Oprócz boiska, od którego pochodzi nazwa skał, wyplantowano teren, wykonano niewielki parking, plac zabaw dla dzieci i ścieżki. Ze środków różnych jednostek samorządowych oraz instytucji ochrony przyrody sfinansowano materiały niezbędne do przygotowania skał do wspinaczki skalnej.
1413362
Lamus w Pisarach
renesansowy dwór wieżowy z XVII wieku, przekształcony potem na lamus. Po powojennej parcelacji majątku przez pewien czas służył jako budynek mieszkalny. Zaniedbany, w latach 60 zamienił się w ruinę. W drugiej połowie lat 60. został odremontowany. W latach 80. mieściła się w nim galeria „Lamus”. Obecnie nie użytkowany.
1413363
kościół pw. Wszystkich Świętych w Rudawie
W Rudawie znajduje się kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych, uznawany za jedną z najstarszych ceglanych budowli małopolskiej wsi. Zbudowany został zapewne niedługo po męczeństwie św. Stanisława, Biskupa Krakowskiego (+1079).
1413364
Pałacyk Myśliwski w Kochanowie
Dworek myśliwski w Kochanowie został wybudowany w 1896 roku przez Towarzystwo Kolonii Wakacyjne Krakowskie, dzięki życzliwości księcia Eugeniusza Lubomirskiego. W okresie wakacyjnym obiekt wykorzystywany był jako dom kolonijny dla dzieci, natomiast w pozostałych miesiącach pełnił rolę domku myśliwego. Jest to piętrowa, drewniana budowla z dwoma skrajnymi skrzydłami, nakryta dwuspadowymi dachami. Obiekt w 1930 roku został przebudowany, natomiast obecnie kończony remont, który przywrócił dworkowi dawny blask.
1413365
dwór w Aleksandrowicach
Pod koniec XIX wieku, Dominik ks. Radziwiłł, w Aleksandrowicach, na miejscu starego rozebranego w 1895 roku dworu wybudował nowy neoklasycystyczny dwór przeznaczony na letnią rezydencję. Powstałe w tym miejscu około 1900 roku zabudowania dworskie obejmowały dwór, oficynę oraz liczne zabudowania gospodarcze: stajnie, spichlerze, czworaki. Po 1945 roku majątek Radziwiłłów został przekazany dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w tym miejscu utworzył istniejący do dziś Instytut Zootechniki.
1413366
Pałac Radziwilłów w Balicach
Pałac zbudował pod koniec XVII wieku kanclerz wielki koronny Jan Szembek. Później rezydencja należała do Darowskich, Sołtykow i Homolaczów, a w końcu Radziwiłłów, w rękach których pozostała do II wojny światowej. Książę Dominik Radziwiłł pod koniec XIX wieku dokonał gruntownej przebudowy pałacu według projektu Tadeusza Stryjeńskiego. W pałacu znajduje się dziś siedziba dyrekcji Instytutu Zootechniki UJ. W pięknych salach organizowane są konferencje, a w bocznym skrzydle mieści się część hotelowa. Pałac otoczony jest renesansowym parkiem założonym w XVI wieku.
1413367
dwór Schoenów w Mydlnikach
W 1885 roku Schoenowie wybudowali swoją rezydencję, nazwaną wtedy "dolnym pałacykiem" (dla odróżnienia od pałacu "górnego", który znajdował się na miejscu obecnego mydlnickiego kościoła).
Obecnie dawny dworek Schoenów jak i budynki gospodarcze stanowią własność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
1416469
konfiguracja trasy
Podczas tej wycieczki postanowiłem zaliczyć Dolinę Szklarki, która w tym roku jakoś mi umykała. Aby dostać się do Doliny Szklarki wybrałem drogę wiodącą wzdłuż Doliny Prądnika. Przez Dolinę Prądnika w tym roku wielokrotnie prowadziła trasa moich wycieczek jednakże kierując się na północ w zasadzie wyboru wielkiego nie ma i jest to na dobrą sprawę jedyna droga, na której nie ma dużego ruchu samochodów. Doliną Prądnika jechałem do Pieskowej Skały, gdzie w odległości ok. 400 m od zamku skręciłem w lewo przekraczając potok Prądnik. Z uwagi na zamknięcie kładki potok musiałem pokonać brodem jednak woda była płytka i nie było z tym większego problemu. Po pokonaniu wzniesienia i minięciu Gotkowic dotarłem do Szklar oraz Doliny Szklarki. Wzdłuż Doliny Szklarki biegnie asfaltowa droga i moim skromnym zdaniem dolina ta jest jedną z najmniej ciekawych dolinek jeśli się jedzie jej dnem. Nie oznacza to, że dolina nie jest warta zobaczenia. Wręcz przeciwnie, jednakże zdecydowana większość atrakcji jest niewidoczna z biegnącej dnem doliny drogi, gdyż albo są oddalone od niej albo zakrywają je drzewa porastające zbocza. I aby zobaczyć te atrakcje to najlepiej poruszać się okrężnym czerwonym szlakiem i to najlepiej pieszo. Ja, jadąc rowerem zobaczyłem tylko namiastkę tego co można zobaczyć w tej dolinie. Po opuszczeniu Doliny Szklarki minąłem Dubie ze stawami rybnymi, Pisary z lamusem, kościół w Rudnie i Kochanów z pałacykiem myśliwskim. Z Kochanowa ruszyłem w poprzek Garbu Tenczyński pokonując długie i strome wzniesienie do Kleszczowa, z którego prowadził zjazd do Aleksandrowic, może mniej stromy ale za to dłuższy. Po zobaczeniu niepozornego dworku w Aleksandrowicach udałem się do Balic, gdzie znajduje się dużo bardziej okazały pałac Radziwiłłów. Z Balic już była prosta droga do mety, po drodze zatrzymałem się tylko na chwilę w dworku Schoenów w Mydlnikach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.