Kraków - Czernichów - Kraków

Dodano 8 czerwca 2021 przez aplikację Android
Kraków - Czernichów - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

214780
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 75,8 km
  • Czas trwania: 5 h 20 min
  • Średnia prędkość: 14,2 km/h
  • Przewyższenie: 110,69 m
  • Suma podejść: 1 334,08 m
  • Suma zejść: 1 377,62 m
  • Data: 8 czerwca 2021
1214065
Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
1214066
willa "Baszta" oraz "Zamek" w Przegorzałach
Większy budynek to "Zamek" a przylegający do niego z lewej strony mniejszy budynek ze spiczastym dachem to "Willa Baszta" zwana również „Zameczkiem”, „Rotundą” lub „Odyńcem”. Basztę wybudował według własnego projektu i na potrzeby swojej rodziny znany krakowski architekt Adolf Szyszko-Bohusz. Budowa "Zamku" podjęta została przez Niemców podczas II wojny i miał być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, przeznaczonym dla pilotów Luftwaffe walczących na froncie wschodnim.
1214067
Szlak zamknięty
Z uwagi na prace budowlane szlak w kierunku Tyńca zamknięty. Aby dojechać do Tyńca należy wjechać na koronę wału i jechać drogą szutrową biegnącą na południe wzdłuż obwodnicy.
1214068
dwór w Ochodzy
Niestety widocznego na zdjęciu dworku nie da się zobaczyć a zdjęcie można zrobić albo z drona albo, jak w moim przypadku długiego kijka do selfie. Cały zespół dworski ogrodzony jest wysokim na ok. 2,5 metea murem a od środka wyrastają coraz to wyższe krzewy i drzewa zasłaniające dwór. Widoczny budynek dworu został wybudowany w 1831 roku przez Feliksa Męciszewskiego.
Po upaństwowieniu majątku w budynku dworskim znalazły miejsce różne instytucje - sklep, sala kinowa, posterunek ORMO. Budynek ulegał stopniowej degradacji. Jego kolejnym użytkownikiem została Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Facimiecha. W 1976 roku zespól podworski nabył Teatr STU z Krakowa, który w latach 80. rozpoczął odbudowę. Obecnie obiekt ma nowego, prywatnego właściciela, który wyremontował dwór i przywrócił wygląd z czasów świetności.
1214069
ruiny dworu w Facimiechu
Budynek dworski w Facimiechu został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku przez Güntherów. Po roku 1945 we dworze umieszczono posterunek MO. W latach 50. dwór wraz z parkiem przejęła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Wielkich Dróg, która umieściła w budynku dworskim biura oraz mieszkania dla pracowników. W końcu lat 70. dwór został opuszczony. Obecnie jest w stanie ruiny.
1214070
Przeprawa promowa przez Wisłę
Przeprawa dla rowerzystów i pieszych bezpłatna, prom przewozi pojazdy tylko do 3,5 t. W przypadku wysokiego poziomu Wisły prom nie kursuje.
1214072
Zespół dworski w Czernichowie
Pierwszy murowany obiekt został wybudowany w XVIII w. na terenie dawnego majątku folwarcznego rodu Kadłubowskich z Rybnej. W drugiej połowie XIX w. rozbudowano skrzydło zachodnie, dobudowano skrzydło północne i nadbudowano piętro. W latach 1857-1860 obiekt został zaadaptowany na szkołę rolniczą. Otwarcie szkoły nastąpiło 20 czerwca 1860. Jest ona najstarszą działającą bez przerwy szkołą rolniczą w Polsce.
1214073
kościół pw. Trójcy Świętej w Czernichowie
Kościół orientowany, trójnawowy, halowy, wielokrotnie powiększany i przebudowywany. Gotyckie prezbiterium pochodzi z przed 1440 roku. Rozbudowa ok. 1680 roku ograniczała się do barokizacji. Pod koniec XVIII w. dobudowano trójnawowy, dwuprzęsłowy korpus, nakryty sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Podczas XX-wiecznej rozbudowy od zachodu dodano fasadę z dwiema wieżami, nakrytymi dachem hełmowym o cechach barokowych. Budynek otacza mur z czterema kaplicami. Wyposażenie wnętrza w stylu barokowym i rokokowym.
1214074
kaplica Różańcowa w Czernichowie
Murowana, ośmioboczna kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca z połowy XVII w. (budowana przed 1687 r.) wybudowana została z fundacji księdza Wawrzyńca Kamerera jako kaplica grobowa Bractwa Różańcowego. Obecnie teren na którym znajduje się kaplica jest ogrodzony i można ja oglądać tylko zza ogrodzenia.
1214075
dwór w Wołowicach
Pod koniec XIX w. właścicielem części wsi została rodzina Biernatów, która na należącym do nich terenie, w pierwszej ćwierci XX w. wybudowała zespół dworski, z którego obecnie pozostał jedynie dwór Biernatów (obecnie przedszkole) oraz resztki parku krajobrazowego z początków XX wieku. W budynku dworu znajduje się obecnie przedszkole.
1214076
Wały Wisły między Jeziorzanami a Piekarami
1214077
Piekarskie Skały - Kozierówka
Pojedyncza skała stanowiąca południowy cypel wzniesienia Stróżnica zwana jest Kozierówką, Fudalową Skałą, Gołąbcem, lub po prostu "trzecią skałą". Ukształtowana jest jako wyizolowane wzgórze zrębowe wznoszące się 30 m ponad terasę Wisły. W znajdującej się tam jaskini odnaleziono kamienne narzędzia i kości zwierząt. Na szczycie wzgórza widoczne są pozostałości po średniowiecznej strażnicy, a pierwsze grodzisko w tym miejscu powstało prawdopodobnie już ok. 500 r. p.n.e. Odkryto tu pozostałości po neandertalskich łowcach datowane na starszy paleolit; są to jedne z najstarszych śladów bytności człowieka w Polsce. W południowej części zaś - na jednej ze szczelin — rozwinęła się Jaskinia na Gołąbcu.
1214078
Starorzecze Wisły
1214079
Piekarskie Skały - Okrążek
Zbudowany z wapienia skalistego Okrążek jest częściowo przykryty lessem, w którym odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego W znajdującej się tam jaskini odnaleziono m. in. narzędzia krzemienne i kości zwierząt plejstoceńskich. Szczyt Okrążka jest doskonałym punktem widokowym na dolinę Wisły i klasztor w Tyńcu
1214080
widok w Okrążka
widok na dolinę Wisły i jej starorzecze
1214081
widok z Okrążka
widok na opactwo w Tyńcu
1214082
Piekarskie Skały
Unikatowa w skali Polski ściana skalna z wapienia ławicowego, która stopniowo przechodzi w wapień nie uławicony - skalisty. W tym miejscu znajdował sie dawniej kamieniołom, teraz nieczynny, oraz ciągle istniejąca sztolnia wykuta w skale o długości ponad 68 m. Sztolnia ta powstałą pod koniec XIX w. na polecenie właścicieli pałacu w Piekarach i była wykorzystywana do przechowywania żywności. Niegdyś prowadził do niej drugi otwór od strony północnej, jednak obecnie jest zamurowany.
1214083
pałac w Kryspinowie
Do końca XIX wieku Kryspinów nosił niezbyt chlubną nazwę „Śmierdząca”, którą zawdzięczał rozciągającym się wokół grzęzawiskom i porośniętych trzciną bagnom, nad którymi unosiły się "śmierdzące" opary gnijących zielsk i chmary komarów. Znajdujący się w Kryspinowie pałac został zbudowany w XVIII wieku i gruntownie przebudowany w XIX w. Jest budowlą o charakterze neorenesansowym. Po 1945 roku majątek zostaje rozparcelowany pomiędzy miejscowych rolników, a w pałacu powstał Państwowy Dom Dziecka. W latach 50. należał do Gminnego, a potem Państwowego Ośrodka Maszynowego. W połowie lat 90. pałac powrócił do spadkobierców dawnych właścicieli.
1214635
Szlak zamknięty
Na wysokości klasztoru szlak zamknięty z powodu budowy ścieżki rowerowej w stronę Skawiny. Powoduje to konieczność jechania główną drogą prowadzącą z Tyńca do Skawiny.
1214637
Brak przejścia
Z uwagi na podniesienie się poziomu wody, ścieżka biegnąca u stóp Okrążka jest zalana. Najkrótszym obejściem jest gruntowa "droga" między Wisłą a jej starorzeczem, która jednak po opadach zamienia się w grzęzawisko.
Po wycieczce wzdłuż wałów Wisły na terenie Krakowa, wybrałem się na wycieczkę również wzdłuż Wisły ale tym razem do Czernichowa. Moim zamiarem było poruszanie się w miarę możliwości jak najbliżej koryta Wisły po jej obu stronach, oczywiście po w miarę cywilizowanych drogach, tak żebym przetrwał ja jak i mój rower. Na pierwszą przeszkodę natrafiłem przy stopniu wodnym Kościuszko. Z uwagi na prace budowlane na wałach Wisły przejazd pod obwodnicą Krakowa został zastawiony. Na szczęście istnieje objazd i po nadrobieniu ok. 2 kilometrów poruszając się po szutrowej drodze a potem asfaltowej (z minimalnym ruchem) można było spokojnie dotrzeć do klasztoru w Tyńcu. W Tyńcu niestety ponownie zastałem zamknięty szlak prowadzący wałami Wisły w kierunku Skawiny. W obu przypadkach zamknięcie szlaków związane było budową ścieżki rowerowej wzdłuż wałów Wisły. Zamknięcie szlaku spowodowało, że zmuszony byłem jechać główną drogą prowadzącą z Tyńca do Skawiny. Przed Skawiną skręciłem w prawo w kierunku Kopanki gdzie po chwilowej jeździe ścieżką rowerową zjechałem na lokalną drogę publiczną prowadzącą na zachód, na szczęście mało ruchliwą. Drogą tą, po minięciu Ochodzy i Facimiechu dojechałem do przeprawy promowej przez Wisłę na wysokości Czernichowa. Po przeprawie przez Wisłę ruszyłem się w stronę Krakowa poruszając się asfaltowymi, lokalnymi drogami, możliwie jak najbliżej Wisły. Po minięciu przeprawy promowej w Jeziorzanach porzuciłem asfaltową drogę i ścieżką biegnącą wzdłuż korony wału Wisły ruszyłem w kierunku Piekar. Ścieżka ta jest chyba mało uczęszczana bo porośnięta była trawą i trochę trzepało ale po jakimś czasie dotarłem do jednej z Piekarskiej Skał czyli Kozierówki. I tu należy się informacja, że jeżeli ktoś chce dostać się do Piekar wzdłuż Wisły, przed Kozierówką należy zjechać z walu i przejechać gruntową „drogą” między Wisłą a jej starorzeczem. Odradzam jednak tą drogę po opadach albowiem jest tam wtedy istne grzęzawisko. Kiedyś istniała możliwość przedostania się ścieżką biegnącą u stóp następnej z Piekarskich skał czyli Okrążka, jednakże z powodu podniesienia się poziomu wody, ścieżka ta znalazła się pod wodą. Skoro mowa o Okrążku to warto wejść na jego szczyt albowiem rozlega się z niego wspaniały widok na dolinę Wisły oraz opactwo w Tyńcu. W Piekarach opuściłem Wisłę i już normalnymi drogami ruszyłem w kierunku miejsca startu. Podsumowując, wycieczka dość luzacka, wiodąca głównie ścieżkami rowerowymi lub mało uczęszczanymi drogami lokalnymi. Po drodze brak większych wzniesień za wyjątkiem wymuszonego objazdem podjazdu przez Tyniec w stronę Skawiny.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.