Kraków - Czaple Wielkie - Kraków

Dodano 20 kwietnia 2023 przez aplikację Android
Kraków - Czaple Wielkie - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

294886
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 85,0 km
  • Czas trwania: 6 h 55 min
  • Średnia prędkość: 12,28 km/h
  • Przewyższenie: 241,71 m
  • Suma podejść: 2 683,22 m
  • Suma zejść: 2 733,83 m
  • Data: 20 kwietnia 2023
1628685
pozostałości zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej
Zespół dworski w Garlicy Murowanej po II wojnie przeszedł pod władanie Akademii Rolniczej w Krakowie. Znajdujący się na terenie zespołu XVII-wieczny dwór, w związku z katastrofalnym stanem został rozebrany w 1998 r. Z całego zespołu dworskiego w Garlicy Murowanej najciekawszym obecnie obiektem jest dawny budynek bramny, zamieniony później na lamus. Jest to niewątpliwie najstarszy budynek zespołu, pochodzący być może jeszcze z końca XVI wieku i według jednego z inwentarzy mieściła się w nim również kaplica.
1628686
dwór w Rzeplinie
Dwór w Rzeplinie jest budowlą neoklasycystyczną z elementami baroku. Powstał na początku XIX wieku na miejscu poprzedniego i przy wykorzystaniu dawnych piwnic o sklepieniach kolebkowo-krzyżowych. Po II wojnie światowej dobra dworskie zostały rozparcelowane. Budynek mocno na tym ucierpiał - usunięto z fasady niemal wszystkie ozdobniki, łącznie z pięknym, kolumnowym gankiem. W 2004 roku obiekt trafił w prywatne ręce odpowiedzialnego inwestora, który przywrócił pierwotny wygląd dworu. Dwór nie jest udostępniany do zwiedzania, słabo widoczny z drogi.
1628687
kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Minodze
Kościół murowany z cegły i kamienia zbudowany został w latach 1733–1736 w miejscu starszego. Obiekt jest późnobarokowy, orientowany, jednonawowy, prezbiterium niewyodrębnione, zakończone półkolistą apsydą. Nawa czteroprzęsłowa, zbudowana na planie prostokąta nakryta sklepieniem kolebkowym. Dach dwuspadowy kryty blachą z barokową sygnaturką. Od zachodu szeroka i wklęsła fasada ujęta po bokach parą nieznacznie wysuniętych wież, nakrytych spłaszczonymi hełmami przechodzącymi w smukłe latarnie nakryte baniasto. W 1887 roku po południowej stronie dobudowano półkolistą kruchtę i skarbczyk a w 1893 po północnej, trójprzęsłową kaplicę nakrytą sklepieniem kolebkowym, tworzącą nawę boczną.
1628688
Pałac Wężyków w Minodze
Pałac, jeden z najpiękniejszych zabytków regionu, w swojej obecnej postaci wzniesiony został w 1859 roku według projektu Filipa Pokutyńskiego. Budynek jest parterowy z mezzaninem, z gankiem arkadowym i płytkim ryzalitem bocznym od frontu, z ryzalitem środkowym od ogrodu i skrzydłem bocznym z wieżą od północy. Na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego znajdują się liczne okazy starodrzewia a także pozostałości dawnej zabudowy tj; resztki murów dworu z XVII w., bramy wjazdowe z XVII w., spichlerz i dawny czworak.
1628689
dwór w Gołyszynie
Dwór został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Po wojnie, przejęty przez skarb Państwa, zamieniał się powoli w ruinę. W latach 70. XX wieku zdewastowany budynek dworu przeszedł w ręce prywatne. Starannie odremontowany, stał się siedzibą mieszkalną nowych właścicieli. Dwór jest budynkiem murowanym z kamienia i cegły, parterowym, posadowionym na cokole niwelującym spadek terenu. Nakryty jest dachem dwuspadowym, naczółkowym, krytym blachą. Wejście główne, usytuowane na osi fasady frontowej poprzedza charakterystyczny portyk czterokolumnowy z trójkątnym przyczółkiem. Dwór nie jest udostępniany do zwiedzania, słabo widoczny zza ogrodzenia
1628690
kościół św. Mikołaja w Wysocicach
Fundatorem wysocickiej świątyni był Iwo Odrowąż, słynny krakowski biskup. Niestety, w 1229 roku, w czasie gdy budowa zbliżała się ku końcowi, przebywający w Rzymie Iwo zmarł. Budowę ukończył w kilka lat później jego następca Maciej Ostojczyk. Od chwili wyświęcenia w 1252 roku niewiele elementów świątyni uległo zmianie lub zniszczeniu. Dzięki temu do dziś można podziwiać i badać oryginalną romańską architekturę oraz rzeźbę. Jest to niewielka świątynia wzniesiona z ciosów wapiennych, układanych w regularne warstwy. Kościół jest budowlą jednonawową (nawa prawie kwadratowa). Od wschodu do nawy przylega prostokątne, nieco węższe od niej, prezbiterium, zamknięte absydą.
1628691
Dwór w Czaplach Małych
Dwór został wybudowany w ostatniej ćwierci XIX wieku. Był to dwór murowany, piętrowy, z bocznym piętrowym skrzydłem, całość nakryta dachem dwuspadowym. W XX wieku dobudowano aneksy. W środku fasady ryzalit, o ostrołukowo wykrojonych otworach okiennych. Po roku 1945 dwór w Czaplach Małych przeszedł na rzecz Skarbu Państwa i był przeznaczony dwór na mieszkania. Nieremontowany, stopniowo popadał w ruinę. W 1990 roku gmina sprzedała budynek prywatnemu nabywcy, pomijając prawo pierwokupu przysługujące prawowitym spadkobiercom. Ciągnące się latami procesy sądowe doprowadziły dwór do całkowitej ruiny.
1628692
Dwór w Czaplach Wielkich
Dwór został wybudowany przed 1876 rokiem dla rodziny Popielów i był w ich władaniu do 1945 r. W 1945 roku, w obiekcie rozpoczęła swoją działalność Szkoła Powszechna w Czaplach Wielkich i funkcjonowała do 31 sierpnia 2011 roku, W tym samym roku spadkobiercy Popielów złożyli wniosek o zwrot zagrabionego majątku. Dwór jest budynkiem o cechach klasycystycznych i neorenesansowych, murowany, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym.
1628693
Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Czaplach Wielkich
Obecny kościół zbudowano w 1523 roku i budowniczowie kościoła starali się zachować styl romański świątyni wzorując się na kościele w pobliskich Wysocicach. Jest to kościół murowany, orientowany, nawa i prezbiterium prostokątne, apsyda półkolista. Wieża po stronie zachodniej. Późniejsze przebudowy pozbawiły obiekt pierwotnych cech architektonicznych. Od strony północnej dobudowana została w XIX wieku zakrystia, a od południowej – boczna kruchta.
1628694
Dwór w Januszowicach
Budynek dworski wchodził w skład XIII-wiecznego założenia klasztornego i z tego okresu zachowała się do dzisiaj wtopiona w jego bryłę kaplica oraz fragmenty murów w piwnicach. W ciągu wieków budynek dworski ulegał wielu przebudowom. Gruntowna jego przebudowa nastąpiła w pierwszej połowie XIX wieku. W końcu XIX wieku dwór został ponownie przebudowany na w całości murowany. Wówczas została ukształtowana jego obecna bryła.
1628695
kościół pw. Bożego Ciała w Słomnikach
Neogotycki, murowany kościół parafialny w Słomnikach znajduje się w rynku i wzniesiony w latach 1888-1893, na miejscu swoich poprzedników. Kościół jest trójnawowy na planie krzyża łacińskiego i na frontonie posiada dwie wieże z cebulastymi hełmami. Do nowego kościoła przeniesiono wyposażenie ze starych świątyń, m.in. barokowe ołtarze.
1628696
Synagoga w Słomnikach
Synagoga została zbudowana pod koniec XIX lub na początku XX wieku. W jej wnętrzu mieściły się również biura gminy żydowskiej, cheder, szkółka dla dziewcząt oraz w piwnicach mykwa. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali wnętrze synagogi. Po zakończeniu wojny budynek synagogi został przebudowany na kino. Następnie mieściły się w nim magazyny oraz warsztat. Obecnie stoi opuszczony i powoli popada w ruinę.
1628697
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu
Około 1800 roku posiadłość wraz z istniejącym już dworem nabył Stanisław Wodzicki, jemu również zawdzięczamy gruntowną przebudowę dworu na pałac w stylu klasycystycznym, z typowym dachem polskim krytym gontem. Do rodziny Wodzickich pałac należał przez kilka kolejnych pokoleń. Podczas drugiej wojny światowej w pałacu Niemcy urządzili warsztaty naprawcze, powodując znaczną dewastację budynku. Po wojnie w budynku mieściła się szkoła podstawowa, Gromadzka Rada Narodowa, kino, posterunek MO, Stacja Oceny Nasion i szkoła. Obecnie, po przeniesieniu szkoły do nowej siedziby pałac stoi pusty i czeka na kupca.
1628698
kościół św. Wojciecha w Niedźwiedziu
początki kościoła sięgają lat 1486-1493 r. kiedy był wybudowany. Na przestrzeni wieków wygląd ulegał zmianom w wyniku remontów spowodowanych zaniedbaniami i pożarami.
1628699
dwór w Polanowicach
w Polanowicach znajduje się zespół dworski w skład którego wchodzą: dwór, laboratorium, stajnia, obora, budynek gospodarczy, stodoły, spichlerz, lamus, park z XX wieku.
1628700
kościół pw. św. Wawrzyńca i Męczennika w Goszczy
Kościół został zbudowany w 1737 roku. W wyniku licznych prac remontowych pozbawiony jest wyraźnych cech stylowych. Jest jednonawowy, z prezbiterium zamkniętym półkoliście. Wymurowano go z kamienia i otynkowano.
1628701
dwór w Goszczy
Do roku 1845 wieś występuje jako praestimonium Mateusza Dubieckiego (1760-1845), kanonika i kanclerza kapituły krakowskiej, poety łacińskiego i kaznodziei, właściciela Batowic. Prawdopodobnie w tym czasie powstaje w Goszczy późnoklasycystyczny dwór, rozbudowany na początku XX wieku przez Zygmunta Zubrzyckiego.
1628704
dwór w Sieborowicach
Eklektyczny dwór, wybudowany w 1882 roku przez Bolesława Zakrzeńskiego. Od 1947 r. w dworze znajdował się Państwowy Dom Dziecka. Obecnie dwór pełni inne funkcje a na teren zespołu dworskiego osobom postronnym wstęp jest zabroniony.
1628705
kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych
Kościół został wzniesiony w 1748 r. Bezwieżowy, ściany nawy i prezbiterium oszalowane są deskami. Dachy świątyni pokrywa blacha, na kalenicy nawy wznosi się wysoka wieżyczka na sygnaturkę. Najcenniejszym zabytkiem świątyni jest umieszczony na północnej ścianie gotycki tryptyk z 1477 r. W jego głównym polu przedstawiona jest postać św. Mikołaja na tronie i diakonami po bokach. Na awersach i rewersach skrzydeł widzimy postaci świętych. Na belce tęczy znajdują się posągi Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, pochodzące z przełomu XV/XVI w. Pomiędzy nimi umieszczony jest późnobarokowy krucyfiks.
1628706
dwór w Młodziejowicach
Dwór zbudowany w latach 1591-1595, całkowicie przekształcony późniejszymi przebudowami, stanowi obecnie ruinę pozbawioną cech stylowych.
1628707
dwór w Książniczkach
Dwór w Książniczkach jest obiektem murowanym. W 1896 roku Władysław Zgierski-Strumillo do starszej, pochodzącej z początku XIX wieku parterowej części, dobudował obszerny, licowany cegłą budynek. Wówczas powstała parterowa część środkowa i piętrowe, w całości podpiwniczone skrzydło wschodnie.
1628708
kościół pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach
Kościół w Raciborowicach należy do grupy kościołów wzniesionych z fundacji Jana Długosza. Zbudowany został w dwóch etapach. W pierwszym etapie około 1460 r. wzniesiono prezbiterium, w drugim w latach 1471-76 dostawiono nawę z wolno stojącą dzwonnicą. W 2. połowie XIX w. została nadbudowana dzwonnica. Jest to kościół gotycki, murowany z cegły, z kamiennym detalem architektonicznym. Złożony jest z dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą z zakrystią od północy oraz z szerszej nawy z kruchtą od południa. W ciągu ponad pięciu wieków istnienia bryła świątyni nie uległa żadnym zmianom.
1632672
Konfiguracja trasy
Podczas tej wycieczki wyruszyłem na północ od Krakowa obierając sobie za cel dawno przeze mnie nie nawiedzane Czaple Małe i Czaple Wielkie. Ponieważ w/w miejscowości jak i wszystkie inne, które znajdowały się na trasie wycieczki znane mi już były z poprzednich wycieczek, w celu uniknięcia rutyny starałem się wytyczyć trasę aby w jak największym stopniu poruszać się drogami, którymi jeszcze nie jechałem. Planując trasę starałem się aby drogi były jak najmniej ruchliwe i generalnie mi się to udało. Zgodnie z moimi preferencjami, nawierzchnia którą się poruszałem była asfaltowa, jednanie w okolicy Naramy był około kilometrowy odcinek mniej komfortowej bo kamienistej drogi. Konfiguracja terenu była dość pofałdowana przy czym większa wzniesienia znajdowały się na odcinku od Krakowa do Czapel Wielkich, na pozostałej trasie wzniesienia również były ale jednak mniejsze. Tradycyjnie trasę planowałem tak aby znajdowało się po drodze sporo interesujących mnie zabytkowych obiektów tak świeckich jak i sakralnych. Do obiektów sakralnych generalnie dostęp był swobodny przynajmniej z zewnątrz za wyjątkiem kościoła w Minodze. Inaczej przedstawiała się sprawa z obiektami świeckimi w postaci dworków i pałaców z których większość stanowi własność prywatną i możliwość zobaczenia ich jest utrudniona. Swobodny dostęp był w zasadzie jedynie do ruin dworów w Czaplach Małych i Młodziejowicach oraz do Pałacu Wodzickich w Niedźwiedziu, który ok. pół roku temu został opuszczony przez Szkołę i czeka na kupca.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne na północ od Krakowa. Obejmuje obszar Ojcowskiego Parku Narodowego (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe (od Sułoszowej na północy do Modlnicy na południu oraz od Jerzmanowic na...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.