Kraków - Bochnia - Kraków

Dodano 24 lipca 2021 przez aplikację Android
Kraków - Bochnia - Kraków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

221220
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.9
  • Dystans: 107 km
  • Czas trwania: 9 h 19 min
  • Średnia prędkość: 11,48 km/h
  • Przewyższenie: 139,75 m
  • Suma podejść: 1 184,81 m
  • Suma zejść: 1 165,32 m
  • Data: 24 lipca 2021
  • Lokalizacja: Kraków, Niepołomice, Bochnia
1249401
Willa Rogozińskich w Krakowie - Mogile
Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany dom wybudowany przez wiejskich nauczycieli Kazimierza Rogozińskiego i jego żonę Agnieszkę Biczównę. Ich potomkowie wybudowali w stylu eklektycznym istniejącą do dzisiaj willę oraz ok. 1890 r. założyli przed nią park. Obecnie opuszczona willa niszczeje.
1249402
Kościół pw. św. Bartłomieja w Krakowie - Mogile
Budowla pochodzi z połowy XV stulecia i choć od tego czasu niejednokrotnie ją przebudowywano, do dziś jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury drewnianej
1249403
kościół pw. Wniebowzięcia NPM w Grabiu
Świątynia została wzniesiona w latach 40. XVIII w. (od 1742 do 1747 r.). Kościółek kilkakrotnie był remontowany i nieznacznie przerabiany, m.in. po zniszczeniach z 1914 r.
Kościółek jest drewniany, salowy z chórem muzycznym ponad głównym wejściem, bez wieży, jedynie z sygnaturką na dachu. Obok kościoła znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica.
1249404
Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach
Kopiec Grunwaldzki powstawał w latach 1910 -1915. Znajduje się on na skarpie Wężowej Góry (211,8 m n.p.m.) skąd według legendy miał wyruszyć do Krakowa król Jagiełło z uroczystą procesją po zwycięstwie pod Grunwaldem. Kopiec ma 14 metrów wysokości a średnica podstawy ma 30 metrów.
1249406
Ratusz w Niepołomicach
Niepołomicki ratusz jest budowlą neogotycką wybudowaną w 1903 jako siedziba władz miejskich. Zaprojektował go Jan Sas Zubrzycki.
1249407
Pałac Królewski w Niepołomicach
XIV-wieczny Zamek Królewski był rezydencją obronną. Z zamku obronnego na królewską rezydencję wypoczynkową przebudowywali niepołomicki zamek Zygmunt Stary i Zygmunt August. To za sprawą tego ostatniego budowla uzyskała charakter renesansowy. Od połowy XVII w. zamek stracił swoją królewską rangę i zaczął podupadać. dopiero na początku lat 90 XX wieku, kiedy zamek stał się własnością gminy, przystąpiono do kompleksowych prac renowacyjnych.
1249409
kościół pw. Dzisięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół jest pierwszą znaną budowlą z okresu początku Niepołomic. Ufundował go w latach 1350-1358 król Kazimierz Wielki. Przyczyną ufundowania kościoła był zamiar króla założenia osady przy budowanym równocześnie lub powstałym już wcześniej zamku obronno-myśliwskim.i.
1249411
kładka dla pieszych w Damienicach
kładka istotnie skraca drogę z Puszczy Niepołomickiej do Bochni, dozwolony jest na niej tylko ruch pieszy
1249412
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni
Muzeum bocheńskie mieści się w dawnym klasztorze dominikanów, usytuowanym przy wschodniej ścianie rynku. Jest to obecnie dwuskrzydłowy, późnobarokowy gmach, lecz wiele elementów architektonicznych wskazuje, iż jego najstarsze fragmenty sięgać mogą nawet XVI w.
1249413
Kopalnia Soli "Bochnia" - Szyb Sutoris w Bochni
Kopalnia Soli Bochnia - czynna dla ruchu turystycznego i leczniczego, nieczynna wydobywczo, zabytkowa kopalnia soli, która prowadziła eksploatację od 1251 do 1990 roku; jest polskim Pomnikiem Historii oraz została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
1249414
Zamek Żupny w Bochni
Ten niepozorny budynek w przeszłości był największą i najbardziej reprezentacyjną budowlą w mieście, goszczącą wiele koronowanych głów. Pierwotnie drewniana, w czasach Kazimierza Wielkiego przekształcona została w masywny, gotycki zamek, połączony z murami i wałami miejskimi. Z biegiem czasu budynek wzbogacił się o szereg elementów renesansowych, w tym attykę oraz wieżę zegarową z sygnaturką. W takim mniej więcej stanie zamek przetrwał do czasów zaboru austriackiego. W 1785 r. Austriacy zamienili izby zamkowe na bezpłatne mieszkania dla urzędników swojej administracji. Właściwy koniec zamku nastąpił w 1875 r. kiedy to zniesiono stare mury, baszty i wieżę z sygnaturką, przebudowano dach a od frontu dodano drewnianą werandę.
Jeszcze niedawno budynek pełnił rolę czynszowego domu mieszkalnego. Obecnie jest opuszczony i planowano jego rozbiórkę. Po wpisaniu do rejestru zabytków plany się jednak zmieniły i przewidywany jest remont budynku z przeznaczeniem m.in. na cele muzealne.
1249415
dwór w Proszówkach
dwór został wybudowany przez Antoniego Reubenbauera na początku XX w miejscu wcześniejszego, drewnianego.
Dwór kilka lat temu został gruntownie wyremontowany jednakże do chwili obecnej jest opuszczony i nieużytkowany
1249416
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
1249417
Puszcza Niepołomicka
1249418
dworek w Woli Batorskiej
dwór z początki XIX w., przebudowany na początku XX w. i po 1950 r. - obecnie siedziba Leśnictwa Hysne.
1249419
Kopiec Wandy w Krakowie - Mogile
Kopiec Wandy ma kształt ściętego stożka o wysokości około 14 metrów. Jego średnica u podstawy wynosi okolo50 metrów. Wierzchołek wznosi się na wysokości 238 m n.p.m. Według legendy nazwa wsi wywodzi się od mogiły Wandy. Prehistoryczne usypisko Kopiec Wandy wraz z Kopcem Krakusa tworzą parę najstarszych budowli na trenie dzisiejszego Krakowa. Oba zbliżone są do siebie wymiarami i kształtem. Należą do największych usypisk prehistorycznych na ziemiach polskich. Do dziś nie ustalono ostatecznie czasu powstania jak i przeznaczenia obu kopców. Współcześnie panuje przekonanie, że oba kopce powstały w VII wieku naszej ery, a więc w czasach osadnictwa słowiańskiego.
1249421
Dworek Jana Matejki w Krakowie - Krzesławicach
W 1876 roku Krzesławice zakupił, z przeznaczeniem na swoją letnią siedzibę, Jan Matejko. Po nabyciu wsi Matejko przebudował istniejący dwór nadając mu styl gotyku nadwiślańskiego. Zaprojektował istniejący do dziś ganek oraz dobudował do niskiego parterowego budynku pokrytego dachem dwuspadowym, gontowym, obszerną pracownię.
Kolejną w tym roku wycieczkę zdecydowałem się odbyć bliżej Krakowa i na jej cel wybrałem mając po drodze Puszczę Niepołomicką. Niestety podczas wycieczki napotkałem problemy techniczne związane z rejestracją trasy na aplikacji Traseo. Najpierw nagrywanie trasy zaczęło się dopiero W Nowej Hucie po przejechaniu ok. 9 kilometrów a po minięciu Niepołomic ni z tego ni z owego aplikacja, mimo tego, że wskazywała miejsce mojego położenia, nie rejestrowała śladu czyli nie pokazywała przebytej drogi. Problem ustąpił dopiero prawie w samej Bochni. W związku z powyższym, po powrocie z wycieczki czekało mnie edytowanie trasy i ręczne nanoszenie śladu przebytej trasy. A co do samej trasy mogę stwierdzić, że przebiegała ona głównie płaskimi terenami, w związku z powyższym praktycznie całą drogę trzeba było przepedałować bez chwil odpoczynku jaki się trafia podczas zjazdów ze wzniesień. Jedyne tak naprawdę poważniejsze wzniesienia miały miejsce w Bochni. Podczas wycieczki pogoda była bardzo ładna, ja jednak preferuję bardziej umiarkowane temperatury. W związku z powyższym droga do Bochni była zdecydowanie przyjemniejsza z uwagi na to, że temperatura jeszcze nie zdążyła za bardzo urosnąć. Powrót był zdecydowanie cięższy, gdyż termometr wskazywał ok. 28 stopni co spowodowało zdecydowane zwiększenie zapotrzebowania na płyny. Sytuację trochę ratowało to, że część trasy powrotnej przebiegała przez Puszczę Niepołomicką, która dawała trochę cienia. Puszcza jednak się skończyła i trzeba było kontynuować jazdę będąc wystawionym bez żadnej ochrony na słońce. A co do obiektów, które po drodze mijałem, to były mi już one doskonale znane z poprzednich wycieczek ale zatrzymywałem się choć na chwilę przy nich, żeby trasa nie była taka całkiem „łysa” :) .

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.