Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej

Dodano 24 września 2019 przez aplikację Android
Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

159646
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 51,3 km
 • Czas trwania: 0 h 47 min
 • Średnia prędkość: 65,24 km/h
 • Przewyższenie: 55 m
 • Suma podejść: 641 m
 • Suma zejść: 689 m
 • Data: 23 września 2019
 • Lokalizacja:
968364
Sanktuarium NMP Królowej Krajny w Buszewie
Historia Byszewa rozpoczyna się najprawdopodobniej już w XII stuleciu, jednak pierwsze dokładne informacje pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy to Mikołaj Zbrożek – podskarbi księcia kujawskiego Kazimierza w 1250 r. ofiarował cystersom Byszewo. Od tego czasu z tym miejscem związany jest również kult maryjny. Kroniki cysterskie wspominają o wielkiej czci wizerunku Matki Bożej wśród wiernych.
968372
Sanktuarium MB Bolesnej w Zamartem
Zamarte słynęło cudami już za czasów krzyżackich, a na główny odpust Narodzenia Matki Boskiej, z najdalszych okolic spieszyły rzesze pielgrzymów. Związane jest to z obecnością cudownej figurki, której obecność odnotowano po raz pierwszy w protokole wizytacyjnym zamarckiej kaplicy z roku 1653, gdzie możemy przeczytać, że znaleziono ją przed laty w niezwykłych, cudownych wręcz okolicznościach.

Według legendy figurkę Matki Bożej znalazł po raz pierwszy pasterz, który dał ją dzieciom do zabawy. Zginęła im jednak, a znalazł ją znowu inny mieszkaniec wsi. Figurka została powierzona oo. augustianom w Chojnicach, jednak po niedługim czasie po raz trzeci ukazała się w Zamartem, tym razem w wielkiej jasności na drzewie, w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi kościół. Zapytani oo. augustianie nie umieli dać odpowiedzi, w jaki sposób przechowywana u nich figurka zaginęła. Dla mieszkańców wsi był to oczywisty dowód, że Matka Boska chce pozostać w Zamartem.
968376
Obraz na wodzie
968380
Kalwaria Byszewska
968384
Kościół św. Piotra i Pawła
Istnieje przypuszczenie, że w 1372 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego rozpoczęto budowę drewnianego kościółka w Kamieniu, który dopiero po 209 latach czyli w 1581 roku zaczął przypominać budowę obecnego kościoła. W 1651 roku utworzono kolegiatę, która zniesiona została w 1820 roku w związku z przyłączeniem okolic Kamienia do diecezji chełmińskiej. W 1720 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę, którą zakończono dwa lata później. Przy tej przebudowie kościół również został powiększony. Obecny kościół jest budowlą barokową na zrębie murów kościoła renesansowego. Murowany z cegły, otynkowany, na podmurowaniu z głazów granitowych. Prezbiterium zamknięte trój bocznie z transeptem w zakończeniu ramion, którego od północy jest zakrystia, od południa kruchta a ponad nimi empory.
968388
Fragment dawnych murów obronnych miasta Kamień Krajeński
Mury zaczęto budować zaraz po nadaniu praw miejskich czyli po 1395 roku. Wtedy Kamień był miasteczkiem biednym, w większej części rolniczym, dlatego też, każdy wracający z pola chłop, chcąc wjechać do miasta, musiał przywieźć ze sobą kamienie. Kamienie te wykorzystywane były do budowy murów obronnych. Zamek wraz z murami budowano ok. 20 lat, a ostatnia restauracja tych murów odbyła się na przełomie 1997 - 98 roku. Z murów otaczających w przeszłości Kamień zachowało się tylko kilkadziesiąt metrów, znajdujących się przy stadionie miejskim.
968406
Jezioro Byszewskie
Jezioro Byszewskie zwane także Proboszczowskim
Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej obejmuje dwa sanktuaria - Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Krajny w Byszewie.

Odcinek Zamarte - Byszewo to malownicza, spokojna trasa przecinająca urokliwe wioski oraz warte uwagi miasto - Kamień Krajeński.

Więcej o Szlaku na stronie internetowej: szlakpelplin.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Brda - cz. południowa
Brda - cz. południowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Brda przedstawia szlak kajakowy rzeką Brdą, od Tucholi do Bydgoszczy. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest...

Mapa Bory Tucholskie
Bory Tucholskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Borów Tucholskich przedstawia jest obszar, który jest jednym z największych kompleksów sosnowych w Polsce. Rozciąga się on się w dorzeczu Brdy i Wdy oraz w obrębie Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Granice mapy wyznaczają: Wdzydze...

Mapa Tucholski Park Krajobrazowy
Tucholski Park Krajobrazowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa "Tucholski Park Krajobrazowy" obejmuje swym zasięgiem olbrzymi kompleks leśny pomiędzy Czerskiem, Tucholą a autostradą A1. Doskonale nadaje się na piesze i rowerowe wędrówki po tych interesujących terenach. Możemy tu odkryć m.in....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0