Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej

Dodano 24 września 2019 przez aplikację Android
Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

159646
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 4.1
 • Dystans: 51,3 km
 • Czas trwania: 0 h 47 min
 • Średnia prędkość: 65,24 km/h
 • Przewyższenie: 55 m
 • Suma podejść: 641 m
 • Suma zejść: 689 m
 • Data: 23 września 2019
 • Lokalizacja:
968364
Sanktuarium NMP Królowej Krajny w Buszewie
Historia Byszewa rozpoczyna się najprawdopodobniej już w XII stuleciu, jednak pierwsze dokładne informacje pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy to Mikołaj Zbrożek – podskarbi księcia kujawskiego Kazimierza w 1250 r. ofiarował cystersom Byszewo. Od tego czasu z tym miejscem związany jest również kult maryjny. Kroniki cysterskie wspominają o wielkiej czci wizerunku Matki Bożej wśród wiernych.
968372
Sanktuarium MB Bolesnej w Zamartem
Zamarte słynęło cudami już za czasów krzyżackich, a na główny odpust Narodzenia Matki Boskiej, z najdalszych okolic spieszyły rzesze pielgrzymów. Związane jest to z obecnością cudownej figurki, której obecność odnotowano po raz pierwszy w protokole wizytacyjnym zamarckiej kaplicy z roku 1653, gdzie możemy przeczytać, że znaleziono ją przed laty w niezwykłych, cudownych wręcz okolicznościach.

Według legendy figurkę Matki Bożej znalazł po raz pierwszy pasterz, który dał ją dzieciom do zabawy. Zginęła im jednak, a znalazł ją znowu inny mieszkaniec wsi. Figurka została powierzona oo. augustianom w Chojnicach, jednak po niedługim czasie po raz trzeci ukazała się w Zamartem, tym razem w wielkiej jasności na drzewie, w pobliżu miejsca, gdzie dziś stoi kościół. Zapytani oo. augustianie nie umieli dać odpowiedzi, w jaki sposób przechowywana u nich figurka zaginęła. Dla mieszkańców wsi był to oczywisty dowód, że Matka Boska chce pozostać w Zamartem.
968376
Obraz na wodzie
968380
Kalwaria Byszewska
968384
Kościół św. Piotra i Pawła
Istnieje przypuszczenie, że w 1372 roku z fundacji arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego rozpoczęto budowę drewnianego kościółka w Kamieniu, który dopiero po 209 latach czyli w 1581 roku zaczął przypominać budowę obecnego kościoła. W 1651 roku utworzono kolegiatę, która zniesiona została w 1820 roku w związku z przyłączeniem okolic Kamienia do diecezji chełmińskiej. W 1720 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę, którą zakończono dwa lata później. Przy tej przebudowie kościół również został powiększony. Obecny kościół jest budowlą barokową na zrębie murów kościoła renesansowego. Murowany z cegły, otynkowany, na podmurowaniu z głazów granitowych. Prezbiterium zamknięte trój bocznie z transeptem w zakończeniu ramion, którego od północy jest zakrystia, od południa kruchta a ponad nimi empory.
968388
Fragment dawnych murów obronnych miasta Kamień Krajeński
Mury zaczęto budować zaraz po nadaniu praw miejskich czyli po 1395 roku. Wtedy Kamień był miasteczkiem biednym, w większej części rolniczym, dlatego też, każdy wracający z pola chłop, chcąc wjechać do miasta, musiał przywieźć ze sobą kamienie. Kamienie te wykorzystywane były do budowy murów obronnych. Zamek wraz z murami budowano ok. 20 lat, a ostatnia restauracja tych murów odbyła się na przełomie 1997 - 98 roku. Z murów otaczających w przeszłości Kamień zachowało się tylko kilkadziesiąt metrów, znajdujących się przy stadionie miejskim.
968406
Jezioro Byszewskie
Jezioro Byszewskie zwane także Proboszczowskim
Krajeński etap Szlaku Sanktuariów Maryjnych Diecezji Pelplińskiej obejmuje dwa sanktuaria - Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Krajny w Byszewie.

Odcinek Zamarte - Byszewo to malownicza, spokojna trasa przecinająca urokliwe wioski oraz warte uwagi miasto - Kamień Krajeński.

Więcej o Szlaku na stronie internetowej: szlakpelplin.pl

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0