KOTLINA JASIELSKO-KROŚNIEŃSKA - Żarnowiec - Muzeum Marii Konopnickiej

Dodano 28 maja 2014 przez plik GPX
KOTLINA JASIELSKO-KROŚNIEŃSKA - Żarnowiec - Muzeum Marii Konopnickiej
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

42033
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.3
  • Dystans: 1,6 km
  • Przewyższenie: 11,07 m
  • Suma podejść: 25,74 m
  • Suma zejść: 23,31 m
  • Data: 29 lipca 2009
  • Lokalizacja: Polska, podkarpackie, Żarnowiec
240360
DSC_0130
Trasa: Żarnowiec (parking) - Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu - Żarnowiec

Szalki: bez szlaku

Dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt.Pomysł ofiarowania Konopnickiej posiadłości narodził się w 1902 r., kiedy poetka obchodziła jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej oraz ukończyła 60 lat życia.
Na dar dla Konopnickiej wybrano, spośród 36. miejscowości, pochodzący z XVIII w. dworek w Żarnowcu, który z parkiem zakupiony został od Jadwigi z Czeczelów Biechońskiej. Większość kwoty zebrał Komitet Warszawski oraz Orzeszkowa, bliska przyjaciółka Konopnickiej.
Poetka przyjechała do Żarnowca wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką, 8 września 1903 r. W dworku spędzała wiosenno-letnie miesiące, prowadziła szeroką działalność społeczną i pisarską. Konopnicka opuszcza Żarnowiec 15 września 1910 r. i udaje się do sanatorium "Kiselki" we Lwowie, w którym umiera 8 października. Pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.
Po śmierci Konopnickiej, właścicielkami dworku zostały córki poetki Zofia Mickiewiczowa i Laura Pytlińska. Gdy w 1935 roku zmarła Laura, jedyną spadkobierczynią żarnowieckiej posiadłości pozostała Zofia. Podczas drugiej wojny światowej dworek pozostał na łasce losu, mieścił się w nim szpital wojskowy.
W roku 1945 powraca do Żarnowca Mickiewiczowa i nawiązuje szerokie kontakty ze środowiskiem artystycznym (m. in. z Wandą Siemaszkową). Zofia w 1956 r, na kilka miesięcy przed śmiercią, ofiarowuje dworek i park narodowi polskiemu. Na podstawie aktu darowizny Mickiewiczowej oraz spadkobierców poetki, Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1957 r. powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Otwarcia ekspozycji muzealnych dokonano dopiero 15 września 1960 r., po przeprowadzeniu prac remontowych i konserwatorskich.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

Mapa Pogórze Strzyżowskie
Pogórze Strzyżowskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa okolic Jasła i Krosna obejmuje obszar wchodzący w skład Pogórza Karpackiego. Zasięg mapy wyznaczają: Pilzno i Skołyszyn na zachodzie, Dębica i Sędziszów Małopolski na północy, Czudec i Besko na wschodzie oraz Dukla i Rymanów na południu. Rok...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
kys30
15 marca 2017 kys30 napisał:
:)
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.