Korona Gór Polski rowerem #16 {Jagodna, Orlica, Szczeliniec.W.}

Dodano 23 sierpnia 2017 przez plik GPX
Korona Gór Polski rowerem #16 {Jagodna, Orlica, Szczeliniec.W.}
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

108381
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

630486
podstawa chmur 1k
630487
Wybieramy kierunek Jagodna
630488
Na rozstaju dróg
A śnieżnik ciągle w churach
630489
KGP#18 Jagodna 977
Jagodna – góra w Sudetach Środkowych, w Górach Bystrzyckich.

Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. Góra posiada dwa szczyty. Północny i Południowy o wysokości 977,2 m n.p.m.
630490
Kotlina Kłodzka ze zboczy Jagodnej
630491
.
630492
KGP#19 Orlica 1084
Orlica – najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych. Leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.
630493
.
630494
...wąsko..
630495
jeszcze węziej...
Ale nie najwęziej. Trzy razy rozkładałem rower na częsci, żeby nie zostać tam na wieki i przecisnąć się przez różnego kształtu miejsca
630496
Kotlina Kłodzka ze szczytu
630497
KGP#20 Szczeliniec Wileki 919
Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.
630498
.
630499
Wyżej się nie da
na najwyższej platformie widokowej Szczelińca Wielkiego - Fotelu Pradziada
631182
Schronisko JAGODNA
szkoda słów
Tu trzeba zajrzeć
640234
Schronisko ORLICA
wielka pustka
Odcinek szesnasty. Dzień chyba też.
Ruszam w tą część Kotliny Kłodzkiej, której do tej pory poza jednorazowym objazdem Zieleńca nie poznawałem.
Ale najpierw naprawdę kultowy zjazd ze Śnieżnika czerwonym szlakiem do Międzygórza, przeplatane odcinki trwałego ziemnego podłoża z kamienistymi sekcjami dają popracować i amorkom i klamkom i wszystkiemu, a na koniec wjazd do Miedzygórza, które przypomina trochę zaniedbane tyrolskie sioło... A takie tu możliwości. A może to tylka ta mglista pogoda.?
Nawigacyjnei tradycyjnie słabo. NIe skręciłem, albo raczej skręciłem niewłaściwe i zamiast na Domaszków pojechałem na Bystrzycę, co dało dodatkowe z pięc Km, ale koniec końców wbiłem się na szutrową autostradę na Jagodną. To chyba najłatwiejsza wjazdowo górka, przez którą gdyby nie potrzeba zrobienia zdjęcia, przejechałoby się nie zauważywszy szczytu. Ambona i kopiec kamieni, stół ławki i dalej.
Zjazd do Spalonej to jeszcze łagodniejsza droga I gdyby nie następna godzina, to Jagodna nie kojarzyłąby mi się z niczym wjątkowym.
A jednak.
Schronisko Jagodna.
NIe mogę oprzeć się wrażeniu, że ostanio podobne odczucia małem dawno dawno temu, gdy posiadywałem w schronisku na Markowych Szczawinach, czy Przegibku. I nie chodzi tu o meble, zapach, samą budę. To schronisko z klimatem. Posiedzisz, pogadasz, ponicnierobisz.
A byłem tam niespełna godzine. Na pewno tu wrócę.
Opinia może na wyrost, ale pewnie się nie pomylę.
Ale trzeba było ruszyć dalej. Po przebiciu się trochę,... a nawet bardzo błotnistymi ścieżkami.. (następne takie błoto będzie dopiero na Polanie Izerskej :) ), oczywiscie, w tym błocie zgubiłem szlak, ale znalazłem drogę która doprowadziła do Zieleńca.
Chwila w zapomnianym schronisku Orlica i w górę na górę.Orlica Podjazdowo umiarkowana, ale po Jagodnej wchodzenia było trochę.
No i ten czubek. Czy to tu czy nie tu. Po konsultacjach i obejrzeniu kamienia z kazdej strony okazało się że tu.
Fotka i na Szczeliniec. Powinno starczyć czasu.
Miejscami błotnisty zjazd przeplatany dużą iloscią korzennych kawałków na odcinkach gdzie szlak nie szedł drogą zatarł poczatkowe złe wrazenie z rozrytego fragmentu gdzie pewnie niedługo będzie szutrowa autostrada...
Wszystko co dobre się kiedyś kończy i zaczyna inne. Asfaltowy kawałek wiodący z Zieleńca do drogi Duszniki - Kudowa pozwala rozpędzić się ponad 50. Az zmarzłem. :)
Ale zaraz za Dusznikami zaczeło się wspinanie na stoły, wiec się rozgrzałem. Wjazd w góry stołowe to niesamowite wrażenie. Porozrzucane skalne bloki, na których rosną pełnowymiarowe drzewa. Calkiem inaczej sobie wyobrażałem Góry Stołowe. A nie wiedziałem jeszcze, że moja wyobraźnia zostanie sprowadzona do parteru za chwilę.
Wdrapujac się coraz wyżej Drogą Stu Zakrętów, jeszcze nie wiedziałem, dlaczego stu, ale za to znalazłem początek wejscia na Szczeliniec.
Pokonując pierwsze kawałki schodów, kiedy zaczynały kluczyć pomiedzy skałami byłem pod ogromnym wrażeniem tego co może wytworzyć przyroda. A czym dalej tym miałem większe oczy. I jeszcze bardzej gdy musiałem rower zgiąć bo nie mieśił się miedzy skałami...
Koniec konców dobrnąłem do schroniska. Załapałem się na herbatę i zapytałem którędy na szczyt - musisz wejsć na trasę turystyczną i tam będzie.
No to idziemy. Pani w kasie: " i pan chce tam z rowerem? tam ciasno."
No. Trochę ciasno bylo. Trzy razy rozkręcałem rower na częsci bo w całości nie przechodził. Za trzecim razem to nawet z trudem po cześci przeszedł...
Całe szczeście, ze było już pod wieczór i nie było ludzi, a raczej było mało, bo by mnie tam zlińczowali za korkowanie :)
Szczeliniec był największym zaskoczeniem tej wyprawy. To miejsce, które trzeba odwiedzić, trzeba zobaczyć, trzeba poznać.
Zrozumiałem, dlaczego jest to jedno z najbardziej tłocznych miejsc. Ale jak do odwiedzenia Giewontu nie namawiam, sam nie byłem, i może nie pójde, tak Szczeliniec polecam. Wybrać jakiś środkowo jesienny lub początkowo wiosenny dzień i popołudniem wleźć..
Może to nadużycie ale Szczeliniec Wielki to taki Monserat w miniaturze.
Koniec dnia, A, jeszcze nie. Drogi Stu Zakrętów ciąg dalszy. Zjazd do Radkowa wciska. Ostro i kręto,. Ale fajnie.

(Wiecej zdjęć tu : https://goo.gl/photos/ukVKeGqFUSHGvAd38 )

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Góry Bardzkie
Góry Bardzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje obszar Gór Bardzkich z miastami: Bardo, Kłodzko, Ząbkowice Śląskie oraz Srebrna Góra. Dzięki dokładnej skali 1:25 000 wszystkie szlaki piesze i rowerowe mają podane długości oraz czas przejścia szlaków pieszych. Na mapie znajdują się...

Mapa Góry Stołowe
Góry Stołowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu...

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.