category-icon

Kolegiata i Krzyżtopór

100 km
313 m
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Sandomierz, Opatów, Ujazd, Klimontów, Koprzywnica - Tarnobrzeg

Route characteristics

2009-06-07
Polska, podkarpackie, Tarnobrzeg - Sandomierz, Opatów, Ujazd, Klimontów, Koprzywnica - Tarnobrzeg
category-icon
100 km
313 m
318 m
4.1/6
Kilkuletnia na oko przerwa od czasu ostatniej rowerowej wizytacji Opatowa legła u podstaw tej wycieczki. Od Sandomierza, aż po Koprzywnicę trasa wiodła po pagórkowatym terenie Wyżyny Sandomierskiej. Szczególnie wymagający ale i malowniczy był fragment od Sandomierza do Opatowa w dużym stopniu zbieżny z przebiegiem szlaku rowerowego, łączącego oba miasta. Trasa wiodła krętym asfaltem m.in. przez dwa wąwozy. Pierwszym z nich zjechaliśmy do Radoszek ,a kolejnym pięliśmy się z mozołem w górę, powyżej zabudowań Zagród. Trudniejszy fragment stanowiła ponadto gruntowa, nierówna droga od Karwowa w kierunku Opatowa. W tym ostatnim dotąd zatrzymywałem się tylko przejazdem, przy dworcu autobusowym w ramach dłuższych eskapad (np. w Góry Świętokrzyskie). Tym razem postanowiliśmy zapoznać się dokładnie z opatowskimi zabytkami, krążąc pomiędzy nimi, do momentu osiągnięcia zadbanej starówki, gdzie przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Po Opatowie kolejną atrakcją i zarazem punktem przystankowym były ruiny zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe. Dotarcie do nich obraną trasą wiązało się m.in z koniecznością przeprawy przez Koprzywiankę po prowizorycznym mostku utworzonym przez obalony pień drzewa. Z jednośladami u boku wcale nie było to takie proste. Dodam jeszcze, że oryginalna przeprawa znajdowała się w ciągu gruntowego odcinka prowadzącego skrajem lasu od szosy Iwaniska-Klimontów. Wcześniej utwardzony gościniec poprowadził nas w kierunku Sobiekurowa. Za Ujazdem to już była bułka z masłem. Asfaltowa droga praktycznie cały czas opadała w stronę Klimontowa, ograniczając do minimum konieczność pedałowania. W efekcie reszta trasy dosłownie uciekła nam spod kół.

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Sandomierz. Szlakiem kameralnych przyjemności.

Na mapie Polski niewiele jest miejsc z duszą, w których ludzie z pasją odnajdują inspirującą moc tworzenia i życia. W Sandomierzu realizują się plany i spełniają marzenia, a czas staje się wartością względną. Podczas wizyty można zakosztować wielu „kameralnych przyjemności”, spośród których najbardziej popularnymi są tematyczne spacery po mieście. Dostępne trasy zwiedzania Królewskiego Miasta to propozycja, z której może skorzystać każdy. Zaplanowane wspólne wycieczki pozwolą odkryć to, co najciekawsze, ukryte i nieoczywiste. Dlatego właśnie Sandomierz, dzięki swojej niepowtarzalnej energii jest idealną propozycją na wycieczkę każdą porą roku.

Zapraszamy do odkrywania Sandomierza Szlakiem Kameralnych Przyjemności.

Wyżyna Sandomierska
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Wyżyna Sandomierska

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i Zaleszany na wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów, Sandomierz, Staszów, Tarnobrzeg. 

Głównym ośrodkiem tego regionu był i nadal jest Sandomierz - miasto położone nad rzeką Wisłą, na siedmiu wzgórzach (stąd nazywane jest czasem "małym Rzymem"), na granicy Wyżyny Sandomierskiej. Sandomierz jest ważnym ośrodkiem turystycznym, bogatym we wspaniałe zabytki z różnych okresów historycznych. 

Rok wydania: 2016

Góry Świętokrzyskie
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Góry Świętokrzyskie

Mapa turystyczna "Góry Świętokrzyskie" przedstawia całość masywu, położonego w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Niezbyt wymagający teren sprawia, że jego ścieżki przemierzać mogą także mniej doświadczeni turyści. Obszar przedstawiony na mapie zamyka się w granicach: Końskie na północy, Raków na południu, Ostrowiec Świętokrzyski na wschodzie, Dobrzeszów na zachodzie. Rok wydania 2023

Ponidzie
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Ponidzie

Mapa Ponidzia przedstawia region położony w województwie świętokrzyskim nad dolną i środkową Nidą. Zasięg mapy wyznaczają: od północy - Chęciny; od południa - Proszowice; od zachodu - Jędrzejów i od wschodu - Staszów. Wzdłuż Nidy leżą najstarsze miasta regionu: Chęciny, Pińczów, Wiślica i Nowy Korczyn. Doskonałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych daje utworzony na rzece Czarnej Staszowskiej zbiornik Chańcza. Rok wydania: 2024

Towns on the route