Klasycznie po Tatrach

Dodano 17 czerwca 2015 przez aplikację Android
Klasycznie po Tatrach
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

61910
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 21,3 km
  • Średnia prędkość: 2,24 km/h
  • Przewyższenie: 878 m
  • Suma podejść: 1 683 m
  • Suma zejść: 1 568 m
  • Data: 13 czerwca 2015
  • Lokalizacja: Morskie Oko
345702
Na szlaku
345703
Justysia z Wielką Siklawą w tle
345704
Wielka Siklawa
wysokość wodospadu jest szacowana na około 70 metrów
345705
Górskie otoczenie Wielkiego Stawu
345706
W kierunku Morskiego Oka
345707
Spojrzenie wstecz na Dolinę Pięciu Stawów
345708
Dolina pięciostawińska w pełni rozkwitu
345709
Widok na Orlą Perć
z nitką szlaku z przełęczy Krzyżne
345710
Szczyty ponad Czarnym Stawem i Morskim okiem
bliżej lewej strony Rysy, po prawej Mięguszowieckie Szczyty
345711
Morskie Oko z góry
największe jezioro w Tatrach położone na wysokości 1395m., o głębokości ponad 50 metrów. Zwane jest również Rybim Jeziorem lub Rybim Stawem
345712
Schronisko PTTK im. Stanisława Staszica nad Morskim Okiem
wybudowane zostało w 1908r. przez Towarzystwo Tatrzańskie. Od 1976r. jest obiektem zabytkowym. Znajduje się na wysokości 1410 m. n. p. m.
345713
Morskie Oko z nad brzegu
Wyruszamy z Tarnobrzega o 3 nad ranem, aby na parking w Palenicy Białczańskiej dotrzeć wczesnym rankiem (po godz. 8) i od razu ruszyć na szlak. Nie było nas w Tatrach parę lat, a i po górach w tym roku jeszcze nie chodziliśmy więc asfaltowa nawierzchnia prowadząca w kierunku Morskiego Oka i liczne otoczenie wszelakiej maści piechurów wcale nas nie zraża. Wprost przeciwnie jesteśmy pełni entuzjazmu i wręcz przemy do przodu pomimo braków kondycyjnych. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza Justysia reżyserująca dzisiejszą wyprawę skręca w dolinę Roztoki. Odtąd, aż po Wielką Siklawę trakt wznosi się do góry ale jedynie w końcowej części jest nieco bardziej stromy. Początkowo wędrujemy lasem, aby wraz z wyjściem na otwarty teren móc podziwiać grzbiet Wołoszyna i postrzępionej Orlej Perci ubrane w zielono-skalistą szatę, upstrzoną białymi łatami śniegu. Znad wodospadu, którego szum słyszymy zanim go zobaczymy schodzimy do zamkniętej majestatycznymi wierzchołkami Doliny Pięciu Stawów. Wędrując wzdłuż wodnej tafli trzech spośród nich docieramy do schroniska. Tutaj urządzamy obowiązkowy popas, chłonąc piękno otoczenia skąpanego w słonecznym blasku. Po chwili kontynuujemy wędrówkę. Czeka nas jej najtrudniejszy fragment. Niebieski szlak przez Świstową Czubę, wszystko jedno w górę, czy w dół, jest dość stromy. Szczególnie zejście do szosy w kierunku Morskiego Oka może mocno dać się we znaki stawom kolanowym. Ponadto szosa wydaje się być ciągle odległym punktem. Trafiają się też odcinki gołoborza, a nawet poletko śniegu, które żartobliwie określam mianem lodowcowego jęzora. Trud wędrówki rekompensują kapitalne panoramy. Najpierw na dolinę Pięciu Stawów z bodajże Przednim i Wielkim na pierwszym planie oraz grań Orlej Perci z wijącą się nitką szlaku z Przełęczy Krzyżne. Następnie na Rysy i sąsiadujące nimi Trzy Mięguszowieckie Szczyty, u których podnóża widać fragment tafli Czarnego Stawu, przewieszonego nad Morskim Okiem. To ostatnie też po chwili materializuje się w dole,a a galerię szczytów wznoszących się ponad nim uzupełnia iglica Mnicha. Nad Morskim Okiem urządzamy ostatni postój i następnie asfaltem schodzimy do parkingu w Palenicy. Zmęczeni z obolałymi stopami rezygnujemy z fragmentów szlaku ścinających asfaltowe serpentyny. Różnica czasowa i tak byłaby niewielka.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
wk5981
9 grudnia 2016 wk5981 napisał:
Rzeczywiscie, trasa klasyczna, i bardzo malownicza, zwlaszcza jak sie juz dotrze do Morskiego Oka. Szkoda ze nie bylo takiej widocznosci gdy ja pokonywalem z corka w pazdzierniku 2016. Musze zatem jeszcze kiedys wrocic latem, moze na emeryturze :-) Pozdrawiam i zycze udanych wedrowek.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta