Kierunek Ustronie Morskie

Dodano 8 lipca 2021 przez plik GPX
Kierunek Ustronie Morskie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

218881
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 82,8 km
  • Przewyższenie: 51 m
  • Suma podejść: 451 m
  • Suma zejść: 451 m
  • Lokalizacja: Koszalin
1236809
eurovelo-10-img-8804
1240038
Forum Koszalin
Forum Koszalin – 4-kondygnacyjne centrum handlowe w Koszalinie, oddane do użytku 27 listopada 2008 r. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Gnieźnieńskiej. W centrum znajduje się 128 lokali handlowych oraz 6-salowe Multikino. GODZINY OTWARCIA Pon. - Sob.: 09:00 - 21:00 Niedz.: 10:00 - 20:00
1240039
Wodna Dolina
Wodna dolina to stosunkowo nowa atrakcja naszego miasta, nie wszyscy wiedzą, że powstała w 2013 roku jako zbiornik retencyjny na rzece Dzierżęcince. Jednak poza funkcją ochronną, ku radości mieszkańców miasta, zbiornik ten został także zaadoptowany na potrzeby rekreacji i sportu. Dziś znajdują się tutaj liczne atrakcje takie place zabaw dla dzieci, strzeżone (w sezonie) kąpielisko miejskie, boiska do gry w piłkę, pływająca fontanna, czy zbudowane w ramach budżetu obywatelskiego pole do gry w minigolfa. Sezonowo działa tutaj także wake park czyli wyciąg do Kite Surfingu, a także wypożyczania rowerów wodnych. Dokoła wodnej doliny można spacerować po utwardzonych oświetlonych ścieżkach oraz wypocząć na jednej z wielu widokowych ławeczek podziwiając piękno wodnej doliny. Sam akwen jest także miejscem np. zawodów wędkarskich. Organizowane są także (np. przez TKKF Koszalin) zawody sportowe aquathlon (pływanie + bieg).
1240040
Muzeum Wody
Muzeum wody w Koszalinie to jedna z najnowszych muzealnych pozycji miasta, która powstała na dzięki Miejskim Wodociągom i Kanalizacji. Znajduje się na terenie dawnego ujęcia wody dla Koszalina i jest to pierwsze tego rodzaju muzeum w kraju. Znajdziecie tutaj wiele interesujących eksponatów jak np. fragment XVIII-wiecznej rury z pierwszego drewnianego wodociągu Koszalina, który doprowadzał wodę z ujęcia wody na górze chełmskiej bezpośrednio do centrum miasta, czy też odwzorowaną zabytkową fontannę. Muzeum mieści się zabytkowej ponad 100 letniej hali filtrów miejskich. Muzeum zaprasza grupy zorganizowane po uprzednim uzgodnieniu terminu wizyty.
 Wstęp jest bezpłatny.
1240041
Park Robin Hooda
Kto jako dziecko nie marzył o tym, aby być jak Robin Hood? W Koszalinie właśnie w parku Robin Hooda możesz spełnić swoje marzenie. Swoje lub marzenie swojego dziecka, bo właśnie dla najmłodszy zostało stworzone to wyjątkowe miejsce. Park powstał w 2018 r, w ramach budżetu obywatelskiego jako projekt „Park Robin Hooda – postrzelony Koszalin” którego autorami są członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej. Jest to miejsce, w którym w sposób bezpieczny (pod nadzorem członków Kompanii Rycerskiej) możecie trenować łucznictwo, a także ciekawe spędzić czas. Znajdziecie tutaj, tor łuczniczy o długości 70m, tor łuczniczy dla dzieci o długości 20m, drewniany plac zabaw w klimacie lasu Sherwood a także arenę do walk rycerskich. Park znajduje się bezpośrednio przy DDR prowadzącej do Wodnej Doliny i Forum Koszalin.
1240042
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki – Budynek Delegatury w Koszalinie
Przez mieszkańców budynek często nazwany po prostu „budynkiem z lwami” lub „Koszalińskim pentagonem” jest miejscem, gdzie dziś mieści się koszalińska delegatura Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Budynek od początku swojego powstania pełnił ważną rolę. Był nową siedzibą Koszalińskiej Rejencji (stara siedziba okazała się zwyczajnie za mała).

Budynek oddano do użytku 2 września 1939 i z powodu rozpoczęcia działań wojennych, nie obyła się planowana wcześniej huczna inauguracja.

Gmach ten liczny ok. 15 tys m. kw. i posiada ponad 800 okien – właśnie z tego powodu nazywany jest często „pentagonem”. Swoją architekturą nawiązuje do zabudowań Cesarstwa Rzymskiego – jest bowiem klasycznym przykładem architektury z okresu III Rzeszy. Budynek miał onieśmielać i swoją wielkością przytłaczać odwiedzające go osoby.

Zbudowany jest w na planie połączonych ze sobą liter A i H co doskonale widoczne jest zdjęciach z powietrza, w czym część z osób doszukuje się inicjałów Adolfa Hitlera.

Przed budynkiem (który przez kolumny i wysunięte skrzydła budynków przypomina nieco pałac) ustawiono stojące do dziś dwa posągi lwów.
1240043
Pomnik Ku Pamięci Górników Zmarłych W Kopalni Wujek
Pomnik często nazywany po prostu pomnikiem Janka Stawisińskiego – młodego bo zaledwie 22 letniego koszalinianina. Był on jedną z ofiar pacyfikacji w kopalni węgla kamiennego „Wujek” z roku 1981. Grób Jana Stawisińskiego znajduje się na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.
1240044
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Pomnik odsłonięty w Święto Niepodległości roku 2003. Na pomniku znajduje się napis będący cytatem słów Ignacego Mościckiego wypowiedzianych podczas mowy pogrzebowej Marszałka „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”.

Budowa pomnika trwała wiele lat, stosowna uchwała w tej sprawie została podjęta już 1997 roku. Powołany został nawet „Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Pomnik jest masywny, wysokość cokołu to ponad 5 metrów, zaś sama postać marszałka ma aż 4,65 m wysokości. Pomnik otoczony jest kutym łańcuchem.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego każdego roku odbywają się najważniejsze uroczystości Państwowe takie jak Święto Narodowe Trzeciego Maja, czy Narodowe Święto Niepodległości.


Pomnik Józefa Piłsudskiego stoi w miejscu gdzie od 1954 do 1998 roku stał tzw. pomnik Wdzięczności – został on przeniesiony na teren „Cmentarz Wojenny Żołnierzy Armii Radzieckiej".
1240045
Budynek Szkoły Sportowej w Koszalinie
Okazały budynek wykonany z czerwonej cegły od początku swojego istnienia (1879 rok) pełnił funkcje szkolne. Od 1910 funkcjonowało w nim „Państwowe Gimnazjum Królestwa Pruskiego”. Natomiast Polska historia szkolnictwa zaczęła się w tym budynku już 1 września 1945. Jest to najstarsza Polska szkoła działająca w Koszalinie. Od 1974 szkoła ma status szkoły sportowej.

Będąc w okolicy szczególną uwagę warto zwrócić na płaskorzeźby umieszczone na elewacji oraz pięknie wykonane detale architektoniczne.
1240046
Budynek Poczty Głównej w Koszalinie
Reprezentacyjny neogotycki gmach Poczty Głównej wzniesiony został w roku 1884. Jest jednym z bardziej okazałych budynków poczty na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. Budynek od początku swojego istnienia przeznaczony był na działalność pocztową, stąd na jego dziedzińcu przewidziano miejsce na powozownię i stajnie konną.

Stacja poczty konnej działała tutaj aż do 1911 roku – wówczas powozy konne zostały zastąpione przez komunikację samochodową, a powozownie i stajnie zamieniono w garaże.

Wschodnie skrzydło budynku zostało dobudowane chwilę później w latach 1906-1908. Dziś w tej części mieści się m. in. popularny klub muzyczny.

Budynek pełen jest dekoracyjnych elementów architektury i zachwyca jakością wykonania.
Starsi mieszkańcy Koszalina zapewne pamiętają, że jeszcze pod koniec XX wieku, w budynku zainstalowane były drewniane drzwi obrotowe.

Jego charakterystyczny zegar zna chyba każdy mieszkaniec miasta, jednak niewiele osób wie, że od strony dziedzińca zegar posiada swoją drugą tarczę.
1240047
Park Różany w Koszalinie
Pięknie położony park blisko zabytkowego budynku dzisiejszej prokuratury rejonowej, vis-a-vis poczty głównej. Park założony na początku XX w, dziś pełen nasadzeń różanych – zapewne stąd jego nazwa. Park posiada przedwojenną małą architekturą w postaci murków, schodów i fasad.

Latem w otoczeniu parku odbywały się plenerowe koncerty w wykonaniu muzyków Filharmonii Koszalińskiej.

Wzdłuż ulicy Piastowskiej na wysokości parku zachowała się także (nie działającą już) przedwojenna latarnia uliczna.
1240048
Filharmonia Koszalińska
Filharmonia Koszalińska, której gmach znajduje się w centrum Koszalina, bezpośrednio w Parku imienia Książąt Pomorskich, pomimo swoich rozmiarów oraz nowoczesnej formy i bryły idealnie wpasował się w otaczającą przestrzeń.

Budynek jest idealnym przykładem architektury, który współtworzy przestrzeń miejską. Sam obiekt, którego elewacja składa się głównie ze szkła, stali oraz drewna w niesamowity wręcz sposób komponuje się z otaczającym go parkiem.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki to najstarsza, bo działająca od 1965 roku instytucja tego rodzaju na całym Pomorzu Środkowym. Organizuje ponad 140 koncertów rocznie. Jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który odbywa się w Koszalinie nieprzerwanie od 1967 roku.
1240059
Mostek zakochanych w parku
Mostek zakochanych w parku to przedwojenna kładka piesza, o rzadko już dziś spotykanej łukowatej konstrukcji. Popularnie nazywana jest „mostkiem zakochanych”. Niegdyś było to obowiązkowe miejsce do plenerowej sesji zdjęciowej. W sieci można spotkać dużą ilość przedwojennych zdjęć właśnie z tego miejsca. Dziś mostek znany jest najbardziej z ilości kłódek zawieszonych na jego barierce przez zakochane pary. Z tego miejsca pięknie prezentuje się sam park a także pobliski budynek Filharmonii Koszalińskiej. Kto wie może to idealne miejsca, aby na nowo zakochać się w Koszalinie? Warto to sprawdzić!
1240060
Pomnik „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”
Pomnik „Byliśmy – Jesteśmy - Będziemy”, zna chyba każdy koszalinianin. Jednak dla młodszego pokolenia zaskoczeniem może być fakt, że tak naprawdę nosi on nazwę pomnika 20-lecia (wyzwolenia Koszalina). Został odsłonięty w 1965 na Placu Bojowników PPR czyli na dzisiejszym Rynku Staromiejskim i na stałe wpisał się w najnowszą powojenną historię miasta. Był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Koszalina. Podczas protestów przeciwko władzy komunistycznej, a konkretnie podczas spontanicznych obchodów porozumień sierpniowych na cokole pomnika koszalinianie spontanicznie umieścili transparent zapisany szminką "Solidarność z nami - my z Solidarnością". A skoro jesteśmy już przy cytatach, to warto nadmienić, że ten umieszczony na pomniku „Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy” pochodzi z książki Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza”. Podczas rewitalizacji Rynku Staromiejskiego w 2013 roku pomnik został przeniesiony w nową lokalizację. Dziś stoi w bardzo reprezentacyjnym i spokojnym miejscu. Blisko parku, amfiteatru oraz Filharmonii Koszalińskiej na nowym Skwerze Pionierów Koszalina przy ulicy Piastowskiej.
1240061
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego
Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych Koszalina. Zbudowany został w 1973 roku w oparciu o naturalne ukształtowanie terenu i co ciekawe - pierwotnie powstał bez najbardziej charakterystycznego elementu - tzn. bez dachu żartobliwie nazywanym jako „największy chips w kraju”. Dach ma ponad 100 m długości i 60 m szerokości.

Słynny dach zaprojektował Koszaliński profesor Jan Filipkowski (1929 - 2021) związany z istniejącą wówczas w mieście Wyższą Szkołą Inżynierską (dzisiejsza Politechnika Koszalińska). Powstał z potrzeby zapewnienia „planu B” na wypadek braku pogody podczas obchodów Dożynek Centralnych w 1975. Wówczas nie był potrzebny, pogoda dopisała i główne uroczystości odbyły się na stadionie KS Gwardia.

Dach, który powstał przyniósł dumę prof. Filopkowskiemu ponieważ w 1978 roku w Meksyku jego konstrukcja została uznana za jedną z najciekawszych budowli w skali całego świata.

Dziś w Amfiteatrze, gdzie przemawiać mieli komunistyczni dygnitarze odbywają się liczne koncerty, kabaretony, pokazy oraz festiwale – gościł on gwiazdy krajowego i światowego formatu.

W 2021 roku zakończył się gruntowny remont obiektu. Amfiteatr otrzymał nową scenę (z dachem nawiązującym do tego głównego) oraz zaplecze. Z całą pewnością jeszcze nie raz gościć będzie wielotysięczną roześmianą publiczność.
1240071
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
To największy park w mieście zajmujący dużą część jego centrum. Tworzony etapami od XIX w. Znajduje się w nim zrekonstruowany w 1934 roku staw zamkowy na którym utworzono ptasią wyspę.

W parku znajduje się wiele cennych gatunków drzew np. korkowiec amurski czy jedyna w Koszalinie magnolia drzewiasta. W parku znajdziemy ok. 120 gatunków różnych drzew i krzewów.

Jednym z najbardziej cennych drzew był klon jawor. Z powodu bliskiej lokalizacji „Domku Kata” klon jawor nazwany był „drzewem czarownic”. Było to najstarsze (ponad 300 letnie) drzewo w mieście. Niestety w wyniku wichury w 2011 pomimo zabezpieczeń drzewo zostało całkowicie obalone. Dziś można zobaczyć tablicę pamiątkową oraz… młode pędy klonu, który odradza się na nowo. Drzewo czarownic było pozostałością ogrodu zamkowego które za pomnik przyrody uznawane było już przed 1945 rokiem.

W parku znajdziemy wiele tablic informacyjnych opisujących przyrodę.

Park to pięknie położone wzdłuż średniowiecznych murów obronnych stare promenady spacerowe, rzeka Dzierżęcinka oraz piękna fontanna. Wszędzie znajdziemy miejsca do odpoczynku.

Park był także świadkiem tragicznych wydarzeń w dziejach historii miasta. Znajdziemy w nim pozostałości, po Synagodze która w „Kryształową Noc” 9 listopada 1938 roku została spalona przez Nazistów. Dziś miejsce to upamiętnione jest pomnikiem „Ku pamięci Gminy Żydowskiej”.
1240072
Muzeum w Koszalinie
Koszalińskie muzeum mieści się w zabytkowym bardzo charakterystycznym białym budynku nazwanym przez mieszkańców Pałacem Młynarza, jest to XIX w. Dawny Zespół Młyna Miejskiego.

Najciekawsza wystawa muzeum to „Koszalin od średniowiecza do współczesności” prezentuje ona odwiedzającym historię miasta i zawiera liczne eksponaty z dziejów miasta.

Co ciekawe część zbiorów w muzeum to zbiory przejęte po 1945 z Heimatmuseum czyli niemieckim muzeum założonym w 1912 roku przez niemieckie Towarzystwo Krajoznawcze i Ochrony Kraju.
1240073
Rybacka chata na dziedzińcu Koszalińskiego Muzeum
Rybacka chata, w której przez wiele lat prezentowana była wystawa o nazwie „Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem” to przeniesiona w 1983 roku ze wsi Dąbki nad jeziorem Bukowym rybacka chata pochodząca z 1869 roku. Jest to klasyczna chata o konstrukcji słupowo ramowej, z wypełnieniem szachulcowym i dachem pokrytym strzechą. Takie chaty licznie występowały w regionie Pomorza Środkowego.

Skansen Jamneński został przeniesiony do Zagrody w Jamnie, zaś sama chata gości teraz wystawę „Pomorska codzienność połowy XX wieku”.
1240075
Stara papiernia w Koszalinie – willa dyrektora
Ulica Batalionów Chłopskich przed 1945 rokiem nosiła nazwę Fabrikstraße (ulica Fabryczna). Było to związane z faktem istnienia w tej okolicy dużego zakładu produkcyjnego „Papierfabrik Koslin”. Sama fabryka papieru nie zachowała się, jednak na rozległym terenie do dziś zachowało się po niej kilka interesujących miejsc.

Jednym z ciekawszych i bardziej okazałych budynków (wpisanych na rejestr zabytków w 1979 roku) jest willa pod nr 83. Zbudowana w latach 1910-1915. Wg. „miejskiej legendy” budynek powstał jako dom dla dyrektora ówczesnego zakładu. Po 1945 roku w budynku mieściła się placówka opiekuńczo oświatowa. Dziś willa jest zadbanym zabytkiem w prywatnych rękach.
1240077
Młyn w Jamnie
Niegdyś mały młyn w Jamnie, dziś mała elektrownia wodna zwana także domem młynarza. Elektrownia położona jest w Koszalinie na ulicy Na Jamno, obok nowej, szutrowej drogi rowerowej. Bezpośrednio obok „Domu Młynarza” znajduje się zorganizowane miejsce do odpoczynku z pięknym widokiem na rzekę oraz zabudowania młyna.

Co ciekawe sam budynek pochodzi z lat 80tych – jednak wewnątrz skrywa maszyny pamiętające XIX wiek. Maszyny te, do lat 70tych służyły do mielenia zboża, a od 1996 turbina, po przebudowaniu, wytwarza energię elektryczną.

Budynek młyna nie jest udostępniony do zwiedzenia, jednak warto zatrzymać obok punktu odpoczynku i na żywo zobaczyć „wodospad” na rzece.
1240078
Pomnik Jelenia w Mielnie
Choć zapewne wszyscy turyści będący w Mielnie już go widzieli, to jednak tylko nieliczni wiedzą o tym, że Pomnik Jelenia ma dużą wartość historyczną. Stoi on w Mielnie już od okresu międzywojennego. Został on ufundowany z okazji udanego polowania. Wielokrotnie zmieniał zarówno swoje miejsce, jak i swój wygląd. Jeszcze w latach 90 tych posiadał dużo bardziej rozbudowane poroże, które wielokrotnie ulegało uszkodzeniom. Pierwotnie ustawiony był w parku przy ul. I maja obok muszli koncertowej tuż obok historycznego budynku kawiarni. Aktualnie dumnie prezentuje się turystom stojąc przed urzędem Miasta. Być w Mielnie i nie zrobić sobie z nim zdjęcia, to jak spacerować po plaży i nie wypatrywać za bursztynami!
1240079
Pomnik Morsa w Mielnie
Skoro Mielno nazywane jest „najlepszym miejsce do morsowania” to nie mogło być inaczej! Na ul. Kościuszki, bezpośrednio obok głównego wejścia na plażę w 2010r. został ustawiony właśnie pomnik morsa. Przypomina on, że to właśnie tutaj od wielu lat odbywają się Międzynarodowe Zloty Morsów. Imprezy cieszącej się wielką popularnością, podczas której kilkukrotnie pobito rekord Guinnessa „w największej ilości osób kąpiących się w zimnym morzu w jednym czasie i miejscu”. Co ciekawe pierwszy raz rekord został pobity już jeden dzień po odsłonięciu pomnika. Autorem pomnika jest znany Poznański rzeźbiarz Robert Sobociński.
1240080
Promenada Mielno
Promenada w Mielnie to ulubione miejsce turystów – idealna propozycja na wieczorne, dłuższe spacery. Aktualna długość trasy to ponad 3 km, w tym ok. 300 metrów położonych na kładkach bezpośrednio nad plażą. Idealne miejsce do podziwiania spektakularnych zachodów słońca czy też, bezpieczne miejsce do obserwowania sztormów. Promenada w Mielnie była wiele razy niszczona przez żywioły wody i wiatru. W jej przebiegu znajdują się unikalne wydmy na których spotkać można dziko rosnący i będący pod ochroną bardzo charakterystyczny przez swoje pomarańczowe owoce Rokitnik zwyczajny.
1240092
Leśna pętla przygód i tajemnic
Jest to edukacyjna ścieżka leśna, prezentująca przyrodę nadmorskiego lasu oraz wydm leży ona w chronionym obszarze „Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego”. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są wielkie figury np. szyszek stanowiące idealny kadr zdjęciowy. Na ścieżce edukacyjnej spotkamy także kładki spacerowe, place zabaw i stare bunkry, będące jednocześnie tarasami widokowymi. Całości dopełniają tablice informacyjne opisujące przyrodę.
1240093
Grodzisko Średniowieczne w Mielnie
Jest to ciekawe miejsce historyczne, mało znane turystom. Znajduje się tutaj odtworzone Średniowieczne Grodzisko w postaci wyspy otoczonej fosą. Grodzisko usytuowane jest przy ul. Kościelnej bezpośrednio obok drogi rowerowej R10 w lesie Koszalińskiego Parku Nadmorskiego. Obok grodziska rosną dorodne Buki i Dęby – szacuje się, że mogą mieć one ponad 100 lat. W wakacje Towarzystwo Żywej Archeologii organizuje tutaj zajęcia animacyjne takie jak warsztaty np. kaligrafii średniowiecznej czy nauka tańców dawnych. Organizowane są tutaj także pokazy walki bronią białą, jak również inscenizowane są pokazy średniowiecznych bojów.
1240094
Kościół Przemienienia Pańskiego w Mielnie
Kościół to gotycka świątynia z wzniesiona w XV wieku. Istnieje przypuszczenie, że budynek ten mógł pełnić także funkcje obronne, ponieważ wzniesienie na jakim został zbudowany posiada wokół swojego terenu ślady prawdopodobnie fos. Ciekawostką jest fakt, że wieża kościoła jest o ponad 100 lat młodsza niż jego nawa główna. Kościół był wielokrotnie przebudowywany. Ostatnia większa modyfikacja świątyni miała miejsce w 1856 roku – wówczas w stylu neogotyckim dobudowano m.in. prezbiterium. W murach kościoła zastosowano (popularny na Pomorzu) budulec w postaci kół młyńskich. Ich fragmenty znajdują się nad gotyckim portalem wieży kościoła. Kościół otoczony jest cmentarzem przykościelnym.
1240095
Aleja Lipowa w Mielnie
Wzdłuż drogi pomiędzy Mielnem a Mielenkiem położona jest stara, ponad dwukilometrowa tzw. aleja lipowa. W 2014 roku aleja ta została przez wojewódzkiego konserwatora zabytków wpisana na listę obiektów chronionych jako pomnik przyrody. Tworzące ją drzewa mają ponad 150 lat. Obok drogi poprowadzona jest osobna droga dla pieszych oraz ścieżka rowerowa.

Warto tutaj zajrzeć także jesienią, aby zobaczyć piękno przyrody - szczególnie widoczne o tej porze roku.
1240097
Obelisk 16-tego południka
Jest to unikalne miejsce na naszej rowerowej mapie. Nie lada gratka dla fanów geografii, bo właśnie w tym miejscu między Mielnem a Sarbinowem, a konkretnie w okolicach miejscowości Chłopy przebiega 16 południk geograficzny.

Miejsce oznaczone jest przez pamiątkowy pomnik - obelisk 16-tego południka ustawiony bezpośrednio przy nowej, malowniczo położonej trasie rowerowej w przebiegu szlaku EuroVelo 10

Idealne miejsce na mały postój na trasie. Oprócz głazu z napisem „16-ty południk w Chłopach” znajduje się tak także zorganizowane miejsce do odpoczynku (wiata, ławki, stojaki rowerowe).
1240099
Przystań rybacka w Chłopach
W bezpośrednim sąsiedztwie molo znajduje się przystań rybacka w Chłopach.

W tym miejscu na szerokości 100 metrów znajduje się miejsce do bazowania kutrów - czyli wydzielone miejsce, gdzie za pomocą wyciągarki na plaże wyciągane są lokalne kutry rybackie.

Niemalże bezpośrednio z kutrów (z oznaczeniami CHY) można zakupić świeżo złowione ryby. Na przystani zaś znajdują się także wędzarnie i punkty gastronomiczne oferujące dania z ryb oraz inne produkty regionalne.

Warto wspomnieć, że molo w Chłopach posiada dwa pokłady - dolny z nich przeznaczony jest właśnie do rozładowywania kutrów.
1240120
Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach
Tradycja wsi rybackiej Chłopy sięga aż XIII wieku. Skarbnica Wioski Rybackiej otwarta w 2019 jest doskonałym miejscem na poznanie tej wyjątkowej miejscowości, która po dziś dzień zachowała swój tradycyjny układ osady z XIX w. domami.

Większość eksponatów znajdujących się w zasobach skarbnicy pochodzi z darowizn mieszkańców i prezentuje codzienne życie rybaków oraz ich rodzin.

Główną atrakcją jest replika łodzi rybackiej w której możemy udać się na symulowany rejs po morzu Bałtyckim w warunkach sztormu.

Skarbnica dostępna jest przez cały rok, wstęp jest płatny.
1240121
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Neogotycki kościół wzniesiony na planie ośmiokąta w 1856 r. ze swoją bardzo charakterystyczną (zaprojektowaną przez pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla) wysoką na ok. 40 strzelistą wieżą jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Sarbinowie.

Wieża jest doskonale widoczna z okolicznych miejscowości np. z plaży w Mielnie. Wewnątrz niej znajdują się 3 dzwony z lat 20 XX wieku. Kościół powstał jako świątynia ewangelicka, w miejsce pochodzącej prawdopodobnie z XIII w (zagrożonej katastrofą budowlaną) budowli i stanowi jeden z najbardziej interesujących zabytków neogotyku na pomorzu.
1240122
Promenada spacerowa w Sarbinowie
Promenada w Sarbinowie zbudowana jest na podstawie kamiennego falochronu w postaci muru doskonale widocznego z perspektywy plaży. Zbudowano go w 1910 roku aby zapobiegać regularnym zalaniom Sarbinowa, oraz zapobiec efektowi erozji.

Zdaniem wielu turystów, jest to najlepsza promenada spacerowa nad polskim morzem. Ma długość prawie 1,5 km i została gruntownie przebudowana w 2013 roku.

Znacząco poszerzono jej szerokość, zainstalowano nowe barierki, postawiono liczne ławki, zbudowano nowe zejścia, zainstalowano oświetlenie LED a także co ważne, zainstalowano także system grodzi chroniący Sarbinowo przed podtopieniem w wyniku sztormów.
1240123
EuroVelo 10 (R10)
EuroVelo 10 to międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku, który w naszym regionie przebiega na odcinku pomiędzy Koszalinem a Kołobrzegiem. Trasa jest oznaczona jest znakami R10 (lub zamiennie EV10). Trasa w przebiegu Kołobrzeg – Mielno pokrywa się z innym znanym szlakiem turystycznym - Bike The Baltic.

EuroVelo to projekt Europejskiej Federacji Cyklistów którego założeniem jest zbudowanie sieci ponad 90 tys km. szlaków rowerowych biegnących przez całą Europę. Celem jest promocja europejskiej turystyki rowerowej.

EuroVelo jest współfinansowane przez Unię Europejską.
1240124
Latarnia morska w Gąskach
Latarnia została zbudowana na przełomie 1877/1878 roku i prócz wieży latarni zbudowano także cały zespół budynków w tym istniejący do dziś dom latarnika. Wszystkie te obiekty wpisane są do rejestru zabytków.

Zabytkowa latarnia morska w Gąskach jest jedną z najwyższych w Polsce (wyższa latarnia jest tylko w Świnoujściu oraz w Gdańsku). Ma ok. 50 m wysokości, a na jej szczyt prowadzą kręte schody. Jej światło widoczne jest z odległości ponad 40 km. Pierwotnie źródłem światła był aparat naftowy jednak pod koniec lat 20 XX wieku latarnia była już wyposażona w lampę elektryczną. Latarnia nie została zniszczona w trakcie działań wojennych i wznowiła swoją pracę w roku 1948.

Wejście na latarnię możliwe jest w sezonie letnim w godzinach 10-20. Wstęp jest płatny.
1240125
Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
To najnowsza propozycja twórców ogrodów w Dobrzycy. Na osobnej działce przez ponad 10 lat twórcy ogrodów tworzyli wyjątkowy żywy labirynt o powierzchni ponad 1 ha. Do jego utworzenia użyto ponad 18 000 sadzonek. Korytarze labiryntu mają maksymalnie długość ponad 3 km.
Centralnym miejscem labiryntu jest prawie 20 metrowa wieża widokowa której konstrukcja przypominać ma strukturę DNA. Na 18 metrze umieszczona jest platforma widokowa z której nawigować można osoby próbujące wydostać się z labiryntu.
1240126
Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy
Ogrody założone w 1992 przyciągają do Dobrzycy turystów z całego kraju. Na powierzchni ponad 5 ha prezentują one prawie 30 różnego rodzaju ogrodów tematycznych inspirowanych miejscem i formą. Można tutaj zobaczyć np. ogrody inspirowane twórczością Antoniego Gaudíego i poczuć się jak w słonecznej Barcelonie, czy też ogród Japoński w którym przeniesiemy się do kraju kwitnących wiśni.

O każdej porze roku w ogrodach znajdziemy zupełnie inny krajobraz - ogrody zmieniają się wraz z każdą porą roku. Warto zaplanować kilka wizyt w tym wyjątkowym miejscu.

Jednym z ciekawszych wydarzeń organizowanych w ogrodach jest doroczny Festiwal Kwiatów Jadalnych.
1240127
Kościół w Starych Bielicach
Kościół Stanisława Biskupa i Męczennika w Starych Bielicach to neogotycka świątynia wzniesiona w latach 1894 - 1897. W świątyni zainstalowany jest dzwon wykonany w Szczecinie. Jednym z ciekawszych elementów jest tutaj kropielnica wykuta w granicie z okolic XIV/XV wieku - znajduje się w ona na tyłach kościoła, na terenie zabytkowego przykościelnego cmentarza. Przed 1945 rokiem kościół służył wiernym wyznania ewangelickiego. Jako kościół katolicki ponownie poświęcony w dniu 16.12.1945 roku.
Trasa poprowadzona nadmorską trasą EuroVelo 10. Jej celem jest Ustronie Morskie. Trasa to ok. 80 km dla bardziej wprawionych rowerzystów.
Trasę poleca
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.