Kazimierz Dolny - Do Lipowej Doliny

Dodano 13 marca 2019 przez plik GPX
Kazimierz Dolny - Do Lipowej Doliny
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

142102
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.8
 • Dystans: 9,8 km
 • Czas trwania: 0 h 35 min
 • Średnia prędkość: 16,61 km/h
 • Przewyższenie: 177,1 m
 • Suma podejść: 1 040,3 m
 • Suma zejść: 965,3 m
 • Data: 31 marca 2019
 • Lokalizacja: Kazimierz Dolny
804449
Lipowa Dolina
804450
Kwaskowa Góra
804451
Lipowa Dolina
804452
Lipowa Dolina
804453
Lipowa Dolina
804454
Stara Chata
Stara Chata z przełomu XVII i XVIII wieku. Jest to cenny zabytek będący pamiątką rodziny Kobiałków. Chata powstała za czasów pierwszego znanego przedstawiciela rodu Kobiałko - twórcy pomnika na Wawelu. Jego potomek - Antoni Kobiałko zbudował "Spichlerz Kobiałki" (ul. Krakowska), który również do dnia dzisiejszego istnieje i służy turystom.
804455
Wąwóz Korzeniowy Dół
Przepiękny, bajkowy wąwóz, najczęściej odwiedzany przez turystów. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające. Dlatego Wąwóz Korzeniowy jest jednym z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów. Jest on formą głębocznicy, charakteryzującej się pionowymi ścianami, pozbawionymi roślinności z dnem wykorzystywanym niegdyś jako droga. Wąwóz nie posiada odgałęzień bocznych, a jego długość wynosi około 700 m. Głównym walorem Wąwozu Korzeniowego są odsłonięte w wyniku erozji korzenie starych drzew i krzewów tworzące fantastyczne kształty przypominające żywe rzeźby.
804456
Lipowa Dolina
804457
Wąwóz Kwaskowa Góra
Jeden z najdłuższych wąwozów (głebocznica) w okolicy. Głebocznice powstały z połączenia sił natury i człowieka, zazwyczaj w miejscach dojazdów do pól i sąsiednich miejscowości.
804458
Cmentarz Żydowski
Pierwszy cmentarz żydowski w Kazimierzu Dolnym powstał na końcu ul. Lubelskiej. Nieznana jest dokładna data jego założenia. Zapewne nastąpiło to wraz z ukonstytouwaniem się gminy żydowskiej w Kazimierzu. Cmentarz został zdewastowany przez Niemców już na początku II wojny światowej. Obecnie w miejscu cmentarza znajduje się przyszkolne boisko, w którego kamiennym ogrodzeniu widoczne są fragmenty macew.
804459
Kościół p.w. Św. Anny i Św. Ducha w Kazimierzu Dolnym
Pierwotnie, jeszcze w XVI wieku, w miejscu dzisiejszego kościoła murowanego zlokalizowany był w tym miejscu kościółek drewniany, który w połowie XVI wieku, po pożarze fary, pełnił funkcję kościoła parafialnego. W sąsiedztwie świątyni istniał szpital, który jeszcze po II wojnie światowej pełnił funkcję domu starców.
Kilkadziesiąt lat od momentu wymurowania świątynia popadła w ruinę, podjęto więc w latach 1782-1783 pierwszą, gruntowną odnowę, zaś ostatnie roboty budowlane i konserwatorskie miały miejsce w 2003 roku. Niemniej jednak przy każdym zabytku konieczny jest stały nadzór nad stanem technicznym całego kościoła, stad zamysł o przeprowadzenie kolejnych działań w celu ratowania wyjątkowego dobra kultury.
804460
Synagoga
Obecna zbudowana została w drugiej połowie XVIII w. w stylu późnobarokowym. Wnętrza synagogi zdobione były bogatą polichromią naścienną i nasklepienną. Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej odbudowano ją i gruntownie wyremontowano w 1953r. z przeznaczeniem na salę kina „Wisła” (czynnego do 2003r.), bez odtwarzania dekoracji malarskich. Obecnie w sali modlitw urządzona jest stała ekspozycja o charakterze muzealnym, a boczne pomieszczenia wykorzystywane są jako pokoje do wynajęcia.
Trasa piesza lub rowerowa, mimo jednego stromego podjazdu nadaje się dla dzieci, lub aby wybrać się na nią z wózkiem. Startujemy z Rynku kierując się ul. Nadrzeczną. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w Lubelską i po 100 m w prawo w urokliwą ulicę Szkolną. Dalej ulicą Doły, mijając zabytkową Starą Chatę i wąwóz Korzeniowy Dół kierujemy się w kierunku Wylągów. Na Wylągach nim ulica zacznie się piąć się w górę skręcamy w prawo w wijącą się piękną doliną drogę gruntową. W dolinie znajduje się Ekopark Lipowa Dolina. Gdy Dojdziemy do utwardzonej drogi, skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Jeziorszczyzna, gdzie przy dawnej Remizie droga skręca w lewo, my kierujemy się prosto, drogą gruntową, która doprowadzi nas malowniczym wąwozem Kwaskowa Góra do ulicy oo tej samej nazwie. Kierując się w stronę Rynku skręcamy w prawo w ul. Lubelską, która doprowadzi nas do samego serca Kazimierza.
Trasę poleca
Kazimierz Dolny

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turystyczna mapa "Kazimierz Dolny" i okolic w świetnej skali 1:35 000. Znaleźć na niej można wszystkie ważne dla turysty informacje z tych pięknych terenów dotyczące nie tylko cennych zabytków, ale i tras pieszych, rowerowych, rezerwatów...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.