Kazimierski Park Krajobrazowy i okolice

Dodano 17 września 2022 przez aplikację Android
Kazimierski Park Krajobrazowy i okolice
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

274453
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 93,9 km
  • Czas trwania: 8 h 14 min
  • Średnia prędkość: 11,41 km/h
  • Przewyższenie: 142,63 m
  • Suma podejść: 2 406,09 m
  • Suma zejść: 2 317,27 m
  • Data: 17 września 2022
1521868
Puławy Miasto
stacja kolejowa
1521869
Pałac Czartoryskich w Puławach
wzniesiony pierwotnie w latach 70-tych XVII-w. dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego - marszałka wielkiego koronnego. wg. projektu słynnego architekta Tylmana z Gameren. Poddawany był przebudowom w kolejnych stuleciach. Należał do Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich. Obecnie jest siedzibą Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.
1521870
Pałac Czartoryskich
najświetniejszy okres w jego dziejach przypadł na rządy księcia Adama Kazimierza i jego małżonki Izabeli Czartoryskiej z Flemmingów.
1521871
Dom Gotycki
oddany do użytku w 1809r. z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej, wg. projektu Chrystiana Piotra Aignera. Powstał na fundamentach dawnego pawilonu ogrodowego.
1521872
Dom Gotycki
widok na obiekt od strony wykonanych z piaskowca kolumienek z ostrołukowymi arkadami.
1521873
Świątynia Sybilli
kolejno dzieło autorstwa Chrystiana Piotra Aignera, wzniesione w latach 1798-1801 na planie rotundy. Pełniła funkcję pierwszego muzeum narodowego, w którym Izabela Czartoryska zgromadziła liczne pamiątki rodowe pozostałe po Lubomirskich, Sieniawskich i Czartoryskich ale również po słynnych Polakach (królach, wodzach, uczonych, poetach)
1521874
Pałac Marynki
również zaprojektowany i wzniesiony końcem XVIII-w. w stylu klasycystycznym przez urodzonego w Puławach Aignera. Został pierwotnie przeznaczony dla córki Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskich - Marii. Miała tutaj zamieszkać z mężem Ludwikiem Wirtemberskim ale małżeństwo rozpadło się jeszcze przed ukończeniem budowli. Pałacyk służył w efekcie jako obiekt gościnny. Obecnie stanowi własność miasta z przeznaczeniem na cele muzealne.
1521875
Spichlerz Mikołaja Przybyły
najstarszy spichlerz w Kazimierzu Dolnym, pochodzący z 1591r. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Przyrodniczego
1521876
Kamienice Przybyłów (św. Mikołaja i św. Krzysztofa)
wzniesione w stylu renesansowym w 1615r.. Należały do braci: Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów
1521877
Rynek w Kazimierzu z kościołem farnym w tle
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z XIV-w. Do kościoła przylega od południa kaplica Górskich (inna nazwa to kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy)
1521878
Spichlerz Kobiałki
wzniesiony w 1636r. w sąsiedztwie przeprawy do Janowca. Budynek poprzedza szeroka loggia. Obecnie mieści się w nim Dom Turysty PTTK.
1521879
Widok z Albrechtówki na małopolski przełom Wisły
pierwotna Kamienna Góra została nazwana tak od jej właściciela w XIX-w., Jana Albrychta - inżyniera kolejnictwa.
1521880
Panorama z Albrechtówki na Zamek Firlejów w Janowcu
Warownia powstała w XVI-w. na gruntach ówczesnej wsi Syrokomla za sprawą Mikołaja Firleja. Oprócz Firlejów należała też m.in. do Tarłów i Lubomirskich. Po II wojnie światowej jej pozostałości nie zostały znacjonalizowane pozostając w rękach prywatnych. Obecnie ruiny stanowią jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
1521881
Tor Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej
Ma prześwit 750 mm. Kolejka powstała końcem XIX-w. pierwotnie łącząc prywatny folwark z cukrownią za sprawą drewnianych szyn. Wagoniki po nich przeciągały konie. Później była sukcesywnie rozbudowywana. Prowadzono na niej planowy ruch pasażerski pomiędzy Nałęczowem, Wąwolnicą i Opolem Lubelskim oraz do Poniatowej. Obecnie jest wykorzystywana do przejazdów turystycznych
1521882
Kościół pw. św. Wojciecha. Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy
wzniesiony w latach 1907-1914 w stylu gotyku nadwiślańskiego. W ołtarzu głównym znajduje się wizerunek Matki Bożej Wąwolnickiej z przełomu XIII/XIV-w.
1521883
Stary kościół św. Wojciecha
dawna kaplica nieistniejącego zamku w Wąwolnicy z czasem rozbudowana. Po budowie obecnego kościoła stary kościół rozebrano pozostawiając jedynie prezbiterium, czyli wspomnianą kaplicę.
1521884
Matka Boża Kębelska
Cudowną figurę wykonano z drzewa lipowego w pierwszej połowie XV-w. Od 1700r. znajduje się w starym kościele św. Wojciecha (dawnej kaplicy zamkowej), gdzie trafiła z miejsca objawień w Kęble, W 1978r. została koronowana.
1521885
Stare Łazienki w Nałęczowie
wzniesione w latach 1816-1821
1521886
Ławeczka Bolesława Prusa i Sanatorium Książe Józef
Sanatorium wzniesiono w 1878r. Natomiast ławeczka pochodzi z 2002r. Bolesław Prus corocznie leczył się w Nałęczowie w latach 1892-1910 (chorował na agorafobię - lęk przestrzeni).
1521887
Staw w Parku Zdrojowym
usytuowano na nim "Wyspę Miłości" połączoną pomostem ze stałym lądem.
1521888
Aleja Gwiazd Kolarstwa w Nałęczowie
po obu stronach pomnikowego roweru umieszczono w chodniku płytki z podpisami najwybitniejszych polskich kolarzy
1521889
Młyn Hipolit nad Bystrą
wzniesiony w 1937r. Obecnie siedziba Muzeum Minerałów, Skamieniałości i Meteorytów.
1521891
Dawna Wieża Ariańska w Wojciechowie
XVI-w. obiekt pierwotnie o przeznaczeniu mieszkalno-obronnym. Z czasem został zdegradowany do funkcji gospodarczych, pełniąc rolę spichlerza. Obecnie siedziba m.in. Muzeum Kowalstwa, Muzeum Regionalnego i Gminnego Ośrodka Kultury.
1521892
Wyroby kowali
W Wojciechowie organizowane są w lipcu Ogólnopolskie Spotkania Kowali. Odbywają się tutaj również warsztaty kowalskie i prezentacje wyrobów sztuki kowalskiej
1521893
Kościół pw. św. Teodora w Wojciechowie
Pochodzi z 1725r. Powstał z fundacji Teodora Konstantego Orzechowskiego - nawróconego kalwina.
1521894
Rynek w Bełżycach
Bełżyce uzyskały prawa miejskie w 1417r. na mocy przywileju wystawionego przez Władysława Jagiełłę na rzecz braci Jana i Spytka Tarnowskich. W XVI i XVII-w. były ważnym ośrodkiem reformacji (najpierw kalwińskim, później ariańskim). Odbywały się tutaj zjazdy i synody.
1521895
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła w Bełżycach
przejęty w XVII-w. z rąk innowierców i odnowiony. Najpierw powstało murowane prezbiterium, a w drugim etapie budowlanym nawa.
1521896
Kościół pw. Nawrócenia św. Pawłą
reprezentuje styl tzw. renesansu lubelskiego
1521897
Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej
usytuowany w Pawłówku, przy drodze do Niedrzwicy.
1521898
Tablica pamięci m.in. Legionistów Piłsudskiego
spoczywają tutaj prochy około 150 żołnierzy poległych w bitwie pod Borzechowem i Majdanem Borzechowskim
1521899
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kłodnicy Dolnej
Jednonawowa świątynia na planie krzyża została wzniesiona w 1929r.
1521900
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie
oddany do użytku w 1653r. Wikariuszem w tutejszej parafii był w latach 30-tych XX-w. Piotr Ściegienny - działacz niepodległościowy, ludowy (twórca konspiracyjnego Związku Chłopskiego) oraz zesłaniec na Syberię
1521901
Meta w Wilkołazie
przystanek znajduje się na linii kolejowej 68 Lublin-Przeworsk
1521902
Dystans wycieczki
z Mięćmierzem może byłaby setka
Do Puław docieram komfortowym IC "Górski" relacji Rzeszów-Szczecin. Przez miasto okrężnym wariantem z wykorzystaniem ścieżek rowerowych i bocznych ulic docieram pod pałac Czartoryskich. Za rządów tej familii (XVIII-XIX w.) Puławy przeżywały swój złoty wiek. Nazywano je wówczas "Polskimi Atenami", czyli polityczno-kulturalnym ośrodkiem konkurującym ze stołeczną Warszawą. Ich rozkwit to zasługa przede wszystkim księcia Adama Kazimierza i jego małżonki Izabeli, za której sprawą powstał piękny, romantyczny park w stylu angielskim z oryginalnymi obiektami. Dwa spośród nich: Dom Gotycki i Świątynię Sybilli odwiedzam klucząc parkowymi ścieżkami. Następnie przez arkadowy mostek i furtę w murze docieram na dziedziniec przed Pałacem Marynki, zamykającym zespół pałacowo-parkowy od południa. Z Puław, uprzednio trochę pobłądziwszy, ruchliwą drogą kieruję się do Kazimierza. Alternatywnie można wybrać szlak rowerowy wzdłuż Wisły ale obawiam się o jego przejezdność po ostatnich opadach deszczu. W Kazimierzu na rowerze pojawiam się po 15 latach przerwy. Klasyczne fotki na rynku z farą i kamienicami Przybyłów i ruszam dalej nadwiślańskim bulwarem w kierunku widokowej Albrechtówki. Na końcu promenady czeka mnie najtrudniejszy test tego dnia, czyli 13% podjazd, któremu jakoś daję radę naprzemiennie szarpanym rytmem na stojaka i w siodle. Końcowy odcinek na widokowy płaskowyż prowadzi gruntowym, trochę błotnistym traktem przechodzącym finalnie w wąską ścieżkę. Panorama z Albrechtówki zachwyca. W dole prezentuje się szeroko rozlana, rozleniwiona wstęga Wisły, a na przeciwległym brzegu wyniosłe ruiny zamku w Janowcu. Miejscówka kusi ale trzeba jechać dalej przez zmitrężony czas w Puławach, Z tego powody rezygnuję ze zjazdu gruntowym traktem do Mięćmierza, trochę też obawiając się kolejnego, ciężkiego podjazdu. Szkoda bo to bardzo interesująca, dawna flisacka wieś przeniesiona jakby z minionej epoki za sprawą krytych strzechą chałup, zabytkowego wiatraka i niewyasfaltowanych ulic. Ze względu na klimat minionych czasów jest chętnie odwiedzana przez artystów. Mieszkał tutaj na przykład Daniel Olbrychski. Mięćmierz mi dzisiaj niepisany więc powracam do ulicy Słonecznej wyłożonej trylinką. Kolejny etap wycieczki wiedzie do sanktuaryjnej Wąwolnicy, mało uczęszczanymi drogami, momentami o mocno sfatygowanej ale asfaltowej nawierzchni. Trasa poprowadzona dolinami Witoszyńskiego Potoku i Bystrej jest raczej płaska. Dopiero w Bartłomiejowicach trafia się 8% podjazd. Z Wąwolnicy do Nałęczowa kierują się równoległym do szosy wojewódzkiej traktem, po drugiej stronie wielokrotnie przekraczanej tego dnia Bystrej. Trasa jest mniej uczęszczana ale też bardziej pofalowana. W Nałęczowie czas na dłuższy odpoczynek w cieniu parkowej zieleni, w sąsiedztwie urokliwego stawu i zabytkowych budowli. Uzdrowisko powstało w XIX-w., a nazwę wzięło od herbu Nałęcz należącego do Małachowskich. W 1751r. Stanisław Małachowski stał się właścicielem tutejszych włości. W tym stuleciu z jego inicjatywy wybudowano również Pałac Małachowskich. Niestety elewacje obiektu wraz z otoczeniem są szczelnie zasłonięte za sprawą trwającego remontu. Współcześnie budynek mieści muzeum Bolesława Prusa, który pomieszkiwał w nim w czasie swoich pobytów w nałęczowskim kurorcie. Z Nałęczowa kieruję się do Wojciechowa, czyli nieformalnej stolicy polskich kowali. Po drodze odbijam na chwilę na przeciwległy brzeg Bystrej, żeby z perspektywy mostu zobaczyć zabytkowy młyn Hipolit, jeden z ponad dwudziestu jakie niegdyś funkcjonowały nad tą nieco ponad 30-kilometrową rzeczką o bardzo malowniczej dolinie. Wojciechów wita mnie już z oddali masywną sylwetką swego najważniejszego zabytku - Wieży Ariańskiej. Kowalski fach znany jest tutaj od dawna, pierwotnie w wymiarze bardziej użytkowym, obecnie artystycznym. Oprócz muzeum zlokalizowanego w wieży zaświadcza o tym kuźnia, usytuowana naprzeciw Banku Spółdzielczego, przed skrętem w drogę prowadzącą w kierunku zabytkowego kościoła. Działa w tym samym miejscu od 1920 roku należąc obecnie do Romana Czernieca, Właściciel kontynuując rodzinne tradycje, pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Kowali Polskich. Za Wojciechowem trasa się wypłaszcza wraz z opuszczeniem Płaskowyżu Nałęczowskiego. W Bełżycach chwilę odpoczywam na typowym, małomiasteczkowym rynku otoczonym klockowatą, piętrową zabudową. Płyta rynku z niewielką fontanną jest po rewitalce ale na szczęście pozostawiono sporo zieleni na jej obrzeżach z placem zabaw dla dzieci. Oprócz zabytkowego kościoła w Bełżycach znajdują się pozostałości dawnego zamku, którego trudno dopatrzeć się w obiekcie współczesnej mleczarni. Tam jednak nie docieram. Długą, odkrytą prostą kieruję się do Borzechowa, gdzie odbijam na Wilkołaz. Po drodze mijam drugi tego dnia drewniany kościółek w Kłodnicy vis a vis, którego stoi współczesna świątynia. Ostatni fragment trasy to sinusoida góra-dół za sprawą Wzniesień Urzędowskich. Przystanek kolejowy w Wilkołazie-Wsi osiągam z godzinnym zapasem czasu.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta