category-icon

Kawałek po Puszczy Kampinoskiej.

54 km
6 h 41 min
61 m
Warszawa Palmiry Warszawa

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-04-23
Warszawa Palmiry Warszawa
category-icon
54 km
61 m
72 m
Łatwy
6 h 41 min
5/6
Zaraz po zdjęciu zakazu pobytu w lesie pojechałem rowerem do Puszczy Kampinoskiej.

Z Warszawy przez Truskaw, W dalszej drodze odwiedziłem, Krzyż Jerzyków, trochę okrężną drogą dojechałem do Kamienia Orlika i do Palmir.

"Tereny Puszczy Kampinoskiej były we wrześniu 1939 r. terenem wielu walk i potyczek pomiędzy polskimi oddziałami broniącymi dostępu do Warszawy i nacierającymi jednostkami niemieckiego Wehrmachtu"

"Przy skrzyżowaniu leśnych duktów ustawiono duży głaz narzutowy, do którego przytwierdzono tablicę. Poświęcona jest zwycięskiej potyczce stoczonej przez polskie tankietki TKS z 71 Dywizjonu Pancernego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii z niemieckimi czołgami z 1 Dywizji Lekkiej, która miała miejsce 19 września 1939 r. pod Pociechą. Wyjątkowo zasłużył się w walce plutonowy podchorąży Edmund Roman Orlik, którego tankietka zniszczyła trzy niemieckie czołgi typu PKW III lub PzKpfw 35(t). W boju poległ dowódca niemieckiego oddziału, porucznik Wiktor IV Albrecht von Ratibor, książę raciborski. Od nazwiska podchorążego pomnik nazywany jest Kamieniem Orlika."

" Przy brukowanej kamieniem polnym drodze prowadzącej do Palmir znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”."

"W dniach 28 sierpnia – 2 września 1944 r. „Jerzyki” utrzymywali stanowiska obronne na pobliskich wydmach powstrzymując ataki oddziałów RONA (kolaboracyjne oddziały rosyjskie w służbie niemieckiej) od strony Truskawia i osłaniając w ten sposób zgrupowanie AK w Wierszach (tzw. Rzeczpospolita Kampinoska)"

Muzeum w Palmirach aktualnie zamknięte jest z powodu wirusa, ale na teren samego cmentarza można wejść.


Drogi do i z Puszczy w większości asfaltowe, w samej Puszczy gruntowe, trochę piasków i trochę podjazdów. Ogólnie spoko można sobie tu poradzić.

Fragmenty opisu miejsc pochodzą ze stron zalinkowanych poniżej. Tak też znajdziecie dokładne opisy miejsc i wydarzeń.

Kamień Orlika.
http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/38693,palmiry-kamien-orlika-w-puszczy-kampinoskiej.html
Krzyż Jerzyków.
https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/229-pttk-mazowsze-krzyz-jerzykow

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Kampinoski Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kampinoski Park Narodowy

Mapa Kampinoskiego Parku Narodowego obejmuje cały obszar Parku (wraz z enklawami) oraz tereny przyległe. Zasięg mapy od północy ogranicza dolina Wisły, od zachodu Bzura, a od wschodu aglomeracja warszawska. Zasięg mapy wyznaczają: Nowy Dwór Mazowiecki na północy, Sochaczew na zachodzie, Pruszków na południu i Warszawa oraz Legionowo na wschodzie. Wydanie: 2024