Karpacz - Schr nad Łomniczką - Dom Śląski - Śnieżka - Strzecha Akademicka - Schr Samotnia

Dodano 26 maja 2012 przez Garmin
Karpacz - Schr nad Łomniczką - Dom Śląski - Śnieżka - Strzecha Akademicka - Schr Samotnia
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

9705
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 19,2 km
 • Czas trwania: 6 h 41 min
 • Średnia prędkość: 2,87 km/h
 • Przewyższenie: 810,1 m
 • Suma podejść: 923,53 m
 • Suma zejść: 999,34 m
 • Data: 26 maja 2012
 • Lokalizacja: Polska, dolnośląskie, Karpacz
66115
LAP001
LAP001
66116
droga do Domu Śląskiego
66117
droga w kierunku Śnieżki
66118
Dom śląski i snieżka w oddali
66119
droga na Śniezkę
66120
wodospad Łomniczki
66121
zejście w dół
66122
widok przebytego szlaku z drogi jubileuszowej
66123
widok na czeską stronę
66124
w kierunku domu śląskiego
66125
widok ze Śnieżki
66126
Śnieżka w oddali
66127
Samotnia
66128
Kocioł Łomniczki
66129
schronisko na Łomniczce
66130
na szczycie16
66131
górski cmentarz
Dzisiejszą wędrówkę rozpoczynam w Karpaczu. Samochodem dojeżdżam w okolicę skoczni narciarskiej , poniżej dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Na Kopę.
Rano miejsce na nie płatnym parkingu znajduję bez problemu.
Nieopodal znajduję czerwony szlak który prowadzi mnie do Karkonoskiego Parku Narodowego , oczywiście przez punkt poboru opłat. Ruszam w kierunku Schroniska nad Łomnicką.
Schronisko „Nad Łomniczką” jest najbardziej tajemniczym budynkiem w całych Karkonoszach – właściwie nikt nie wie, jakie były koleje losu tego myśliwskiego szałasu. Wiadomo tylko, ze już pod koniec XX wieku szałas został zagospodarowany na schronisko, a w niedługo potem powstał obecny budynek. Przybywający tutaj turyści, a jest ich kilka tysięcy rocznie, zastaną warunki jak za dawnych czasów – brak prądu. Nie znaczy to jednak, że turysta nie będzie mógł skorzystać z gościnności schroniska – na wędrowców czeka tutaj bar z ciepła herbatą, sala jadalna oraz toalety. Niestety, dla miłośników spartańskich warunków, w schronisko nie ma pokoi gościnnych. Dom służy jedynie za przystanek na trasie do i ze Śnieżki.
Pomimo tych trudnych warunków, jakie napotykają wędrowcy, schronisko robi duże wrażenie. Cicha okolica, piękno przyrody i urokliwa architektura sprawiają, że praktycznie każdy ma ochotę zatrzymać się tutaj na dłużej. Trasa z Karpacza pod schronisko stanowi ulubioną drogę spacerową dla kuracjuszy i wczasowiczów z okolicy.
Schronisko jest ukoronowaniem Kotła Łomniczki – najgłębszego kotła polodowcowego w Karkonoszach, który wciska się pomiędzy Równię pod Śnieżką i samą Śnieżkę. Na zachodniej krawędzi kotła, w tzw. Jarze Łomniczki, znajduje się wodospad Łomniczki. To urokliwe miejsce jest objęte ścisłą ochroną, odwiedzane jest przez rzesze turystów każdego lata. Zimą, natomiast, jest niedostępny.
Od schroniska szlak czerwony zaczyna piąć się powoli w górę. Górska ścieżka została w tym miejscu odnowiona i marsz jest bardzo przyjemny. Wędrówce cały czas towarzyszy przepiękny widok schroniska na Śnieżce. Mniej więcej w połowie drogi , w okolicy wodospadu na Łomniczce kończy się wyremontowany odcinek ścieżki i zaczyna trudniejsze , bardziej ostre a jednocześnie bardziej widokowe podejście . Tak dochodzę do symbolicznego cmentarza poświęconego „ludziom gór”
Dal mnie to podejście jest najbardziej emocjonujące. Za kilkanaście metrów osiągam Dom Śląski . Tutaj zatrzymuję na krótki posiłek. W tym miejscu zaczyna się także wzmożony ruch turystyczny.
Na Śnieżkę wchodzę drogą Jubileuszową. Po krótkim pobycie schodzę ze szczytu stromym podejściem ponownie w kierunku Domu Śląskiego.
Teraz ruszam w kierunku Spalonej Strażnicy a dalej do Strzechy Akademickiej i Samotni.
Drogę do parkingu gdzie pozostał samochód kontynuuję żółtym szlakiem.
Pogoda dopisała , przepiękny i godny polecenia szlak.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika...

Mapa Karkonosze
Karkonosze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Karkonosze przedstawia najwyższe pasmo górskie Sudetów, znajdziemy na niej aktualny przebieg szlaków turystycznych wraz z orientaycjnym czasem przejścia, szczyty i atrakcje turystyczne. Mapę Karkonoszy zamykają czeskie Rokytnice nad Jizerou na...

Wasza ocena: 5.0 (4 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
jedrula77
29 stycznia 2015 jedrula77 napisał:
Super trasa
pijar
2 października 2012 pijar napisał:
Piękne, ale niestety dla mnie za daleko... A Januszek_44 to ma naprawdę zdrowie:)
boulinek11
21 września 2012 boulinek11 napisał:
Zgadzam sie z przedmowca, ze Sudtey sa piekne.
romek28
17 czerwca 2012 romek28 napisał:
Ciekawy opis trasy :) Ja sam piszę artykuły na http://karpacz-szklarska.pl i tam wrzucam. A Sudety są piękne, ostatnio odkrywam góry Kamienne i Sowie, coś pięknego!
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.