Kamień Napoleona - Wysoka Brama

Dodano 12 października 2022 przez Planer
Kamień Napoleona - Wysoka Brama
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

277458
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  3.4
  • Dystans: 1,6 km
  • Przewyższenie: 9,62 m
  • Suma podejść: 22,88 m
  • Suma zejść: 17,4 m
  • Lokalizacja: Olsztyn
1533814
Wysoka Brama
Brama Górna zwana Wysoką Bramą – XIV–wieczna brama miejska w Olsztynie usytuowana w północno-wschodniej części zespołu staromiejskiego, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego. Jest jedyną bramą pozostałą z trzech, które znajdowały się w murach obronnych otaczających miasto.
1537217
Ławeczka Mikołaja Kopernika w Olsztynie
Znajduje się w Olsztynie na Starym Mieście, u zbiegu ulic Okopowej i Zamkowej, w pobliżu kościoła ewangelicko-augsburskiego. Została odsłonięta w październiku 2003, w ramach obchodów 650-lecia nadania Olsztynowi praw miejskich i 530-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.
1537221
Kościół ewangelicko-augsburski w Olsztynie
Ewangelicko-Augsburska parafia w Olsztynie, należąca do diecezji mazurskiej
1537226
Stary Ratusz w Olsztynie
Pierwotnie późnogotycki, następnie przebudowywany w stylu barokowym gmach na Rynku Starego Miasta w Olsztynie, najstarsza siedziba władz miejskich i sądowniczych miasta. W roku 1915 jego rolę przejął Nowy Ratusz. Dziś siedziba biblioteki.
1537227
Pomnik Św. Jakuba
Pomnik został uroczyście odsłonięty 25 lipca 2004 roku przez prezydenta miasta i poświęcony przez ks. Andrzeja Lesińskiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba. Doskonale wkomponował się w odrestaurowany Targ Rybny. Stanowi ostatni element urbanistycznego zagospodarowania Targu Rybnego.
1537228
Targ Rybny w Olsztynie
Targ Rybny w Olsztynie to jeden z najważniejszych palców w mieście i jest zlokalizowany w północnej części Starego Miasta. W XIV w. plac był drugim ważnym miejscem targowym w mieście, zaraz po Rynku Starego Miasta, a pierwotnie był nazywany Targiem Świńskim.

Dziś odbywają się tutaj przeróżne imprezy, m.in. taneczne, koncerty, jarmarki świąteczne i wiele innych. Warto śledzić kalendarz wydarzeń, bo dzieje się tutaj naprawdę wiele.
1539295
Dom Burmistrza
najstarszy murowany budynek mieszkalny w Olsztynie, usytuowany na Rynku Starego Miasta pod numerem 11, naprzeciw Starego Ratusza. Tradycyjnie uważany za najważniejszą kamienicę Rynku oraz mieszkanie dawnych burmistrzów Olsztyna. Budowla pochodzi prawdopodobnie z ok. 1500 roku
1539305
Amfiteatr
Jest kulturalnym sercem olsztyńskiego Starego Miasta. Znajduje się tuż przy zamku, w miejscu jego dawnej fosy. Nieopodal głównego wejścia do amfiteatru ustawiono „ławeczkę Kopernika”, czyli charakterystyczny pomnik wielkiego astronoma.
To miejsce zawsze przyciągało artystów, choć pierwsza scena powstała tu dopiero w 1978 r.
1539308
Katedra pw. Świętego Jakuba Apostoła
Monumentalny kościół św. Jakuba wznosi się w sercu olsztyńskiego Starego Miasta. Ukończono go na przełomie XIV i XV w. po dziesięcioleciach budowy, która rozpoczęła się wraz z założeniem Olsztyna. Jest najstarszą budowlą sakralną w mieście, a także unikatowym zabytkiem w skali całego regionu. Turyści mogą zwiedzać go codziennie, z wyłączeniem czasu nabożeństw.
1539315
Most Św. Jana Nepomucena
Most św. Jana Nepomucena na Łynie jest najstarszym i najsłynniejszym mostem w Olsztynie. Ten cenny zabytek techniki znajduje się w południowej części Starego Miasta.
1539316
Kamień Napoleona
Pomnik ustawiony jest przy ul. Grunwaldzkiej tuż przy moście św. Jana, w umownym miejscu gdzie Napoleon rozpoczął wizytę i mimo, że oryginalny Szlak Napoleoński oddalony jest o kilkanaście kilometrów, to tutaj wielu go właśnie zaczyna.
1539323
Zamek Kapituły Warmińskiej
Wybudowany w połowie XIV wieku w stylu gotyckim przez kapitułę warmińską, która była jego właścicielem do roku 1772. Zamek pełnił funkcje obronne oraz był siedzibą.
1539324
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Największa placówka muzealna w województwie warmińsko-mazurskim a także jedna z najważniejszych w regionie. Siedziba muzeum znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta