Kajakiem z Dankowa do Zawad - spływ jednodniowy po Liswarcie

Dodano 17 grudnia 2016 przez rysowanie
Kajakiem z Dankowa do Zawad - spływ jednodniowy po Liswarcie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

90393
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

542161
Liswarta w Dankowie
542162
Most w Dankowie
Blisko mostu miejsce wodowania kajaków.
542163
Liswarta w Dankowie
542164
Liswarta w Dankowie
542165
.
542166
.
542167
Liswarta w Dankowie 1
542168
.
542169
Zdjęcie1909
542170
.
INFORMACJE PODSTAWOWE:

Danków – Zawady
Rzeka: Liswarta
Start: Danków
Via: Troniny
Koniec: Zawady
Długość: 12 km
Czas spływu: 3–4 h
Stałe przeszkody: 1
Rodzaj trasy: Średnia

OPIS SZCZEGÓŁOWY:
Spływ kajakowy rozpoczynamy przy moście w Dankowie. W miejscowości Troniny napotykamy pozostałości po starym, nieczynnym już młynie wodnym. Jest to 4-piętrowy, kamienny budynek dość dobrze zachowany. W zależności od poziomu wody możemy spłynąć jaz lub obejść go brzegiem. Po około 100 metrach zaczyna się prawdziwa kajakowa przygoda. Wartki nurt, silne meandry, dzika przyroda. Niepozorna Liswarta nie pozwala się nudzić. Przed Rębielicami Szlacheckimi ciekawy odcinek spływu. Za mostkiem szeroki jaz o wysokości około 1,5 m. Obchodzimy go lewą stroną. Dalej most w Szyszkowie oraz Krymie. Kończymy spływ pod mostem drogowym w Zawadach – trasa z Działoszyna do Częstochowy nr 491.

DLA KOGO?
Trasa polecana na spływ jednodniowy. Prowadzi przez bardzo malownicze fragmenty rzeki Liswarty. Każdy na tym odcinku znajdzie coś dla siebie. Nieuregulowane koryto, liczne meandry, powalone drzewa, konary. Urokliwy charakter oraz słabo zasiedlone tereny zachwyca każdego kajakarza. Liswartę polecamy kajakarzom posiadającym już wprawę w wiosłowaniu i manewrowaniu kajakiem.

PREFEROWANY SPRZĘT:
• Kajaki dwuosobowe z miejscem dla dziecka;
• Kajaki jednoosobowe;

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE:

Wąsosz Górny:
Wizerunek Matki Boskiej Wąsoskiej (datowany na 1693 r. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem), który znajduje się w nawie głównej kościele w Wąsoszu Górnym. Słynie wśród miejscowej ludności wieloma łaskami i jest miejscem niecodziennego obrządku małżeńskiego, podczas którego nowo zaślubiona para ściąga buty i boso idzie złożyć jej pokłon.
Do 2007 w Wąsoszu znajdował się najdłuższy drewniany most w Polsce, o długości 184 m.
23 kwietnia 1863 pod Wąsoszem miała miejsce krwawa bitwa powstania styczniowego. 34 powstańców pod dowództwem majora Aleksandra Lűtticha zginęli walcząc w okolicach Warowej Góry z przeważającymi siłami podpułkownika Smirnowa. Do dnia dzisiejszego rozpoznano zaledwie 16 poległych powstańców. W setną rocznicę bitwy na mogile powstańczej odsłonięto pomnik "Gloria Victis" oraz ustawiono "Krzyż Katyński".
Dzięki prowadzonym w latach 60 XX wieku badaniom archeologicznym ustalono, że pierwotne grodzisko w Wąsoszu Górnym zamieszkiwane było setki a nawet tysiące lat temu. W pobliżu Golgoty Wąsoskiej odkryto liczne szczątki zabudowy mieszkalnej oraz naczyń praktycznie ze wszystkich epok historycznych

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy
Jura Krakowsko-Częstochowska - okolice Częstochowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Jury Krakowsko-Częstochowskiej, fragmentu położonego bliżej Częstochowy. Zasięg mapy wyznaczają miejscowości: Częstochowa, Blachownia, Pajęczno, Radomsko. Zaznaczono tu szlaki piesze, rowerowe i konne wraz z zaznaczonymi odległościami. Mapa...

Mapa Województwo Łódzkie
Województwo Łódzkie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa łódzkiego, na której zaznaczono miejscowości, drogi, tereny leśne, parki krajobrazowe, zabytki, kościoły, zabytki, ośrodki aktywności konnej i wodnej oraz główne szlaki rowerowe. Kolorem żółtym wyróżniono miejsca i miejscowości...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.