category-icon

Jura Szwabska - czyli Dunaj, skałki i jaskinie...

11 km
3 h 28 min
569 m
585 m
Muhleheim, Kolbingen
Polecamy

Charakterystyka trasy

2017-03-05
Muhleheim, Kolbingen
category-icon
11 km
569 m
585 m
3 h 28 min
6/6
ZDJĘCIA NIE SĄ OZNACZONE POPRAWNIE PONIEWAŻ APLIKACJA KAMAP NIE RADZI SOBIE Z DOKŁADNĄ LOKALIZACJĄ ZDJĘĆ I ROZRZUCA JE PO OKOLICY!!!!



Jura Szwabska (niem. Schwäbische Alb) - pasmo górskie w Badenii-Wirtembergii w Niemczech o długości około 220 kilometrów i szerokości od 40 do 70 kilometrów. Najwyższe wzniesienie - Lemberg (1015 m n.p.m.). W 2009 roku wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO.



Z pozoru niskie góry, jednak bardzo interesujące. Myślę, że przypominają troszkę polską Jurę Krakowsko-Częstochowską w okolicach Częstochowy - przez naszą Jurę płynie Warta, tutaj Dunaj, skałki tylko jakby trochę wyższe. Oczywiście Niemcy mają wszystko 100 razy lepiej opisane i zorganizowane...



Wycieczkę rozpoczęliśmy niedaleko miejscowości Kolbringen - można zacząć również w samym miasteczku. Początkowo szliśmy ścieżką edukacyjną, super sprawa dla dzieciaków, pod drzewami danego gatunku znajdowały się charakterystyczne dla nich elementy - owoc, liść oraz kora, następnie trafiały się gra edukacyjna memory oraz wiele innych eksponatów dydaktycznych.



Po około 2-3 kilometrach docieramy do pierwszej jaskini - niestety mogliśmy ją tylko oglądać na zdjęciach, ponieważ o tej porze roku jaskinie są zamknięte dla zwiedzających. Zaraz obok super punkt widokowy na dolinę Dunaju.



Następnie chcieliśmy przejść z góry nad samą rzekę. Przez pomyłkę minęliśmy drogę prowadzącą w dół - była dobrze zamaskowana - jednak po przejściu jakiegoś kilometra zawróciliśmy i trafiliśmy na właściwy szlak.



Wzdłuż rzeki ciągnęła się asfaltowa dróżka, w sam raz na rower lub spacer pieszy. Następnie ponownie wróciliśmy na górę i odnaleźliśmy kolejną jaskinię - również nieczynną.



W drodze powrotnej trochę pobłądziliśmy i do auta wróciliśmy już "na przełaj", jednak droga prowadziła po eleganckiej łące i nie było większych problemów.



Trasa niezbyt wymagająca i przy tym bardzo atrakcyjna, polecam! Super widoki i dodatkowe atrakcje, takie jak jaskinie czy ścieżka edukacyjna.

Komentarze