Jordanów - Lipnica Mała - Jordanów

Dodano 8 sierpnia 2022 przez aplikację Android
Jordanów - Lipnica Mała - Jordanów
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

267141
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 88,0 km
  • Czas trwania: 6 h 19 min
  • Średnia prędkość: 13,93 km/h
  • Przewyższenie: 476,67 m
  • Suma podejść: 2 539,73 m
  • Suma zejść: 2 543,53 m
  • Data: 8 sierpnia 2022
  • Lokalizacja: Jordanów
1493162
zajazd „Poczekaj” w Jordanowie
Zajazd pochodzi z początku XVIII w. Na parterze mieścił się zajazd, w którym zatrzymywali się kupcy podróżujący szlakiem solnym z Wieliczki na Węgry. W piętrowej części budynku były pokoje (hotel). Budynek czeka na kupca.
1493163
Dwór w Wysokiej
W Wysokiej znajduje się jest XVI-wieczny dwór obronny. Dwór, wzniesiony na planie prostokąta, jest piętrowym, podpiwniczonym budynkiem, murowanym z kamienia łamanego i cegły, potynkowanym, wzmocnionym w narożnikach szkarpami. W jego wnętrzu zachowało się XVII-wieczne sklepienie kolebkowe z lunetami. Dwór został odrestaurowany i stanowił siedzibę Bractwa Lutniowego, które organizowało koncerty muzyki dawnej. Obecnie dwór ponownie w remoncie.
1493164
Kościół parafialny pw Św. Stanisława Biskupa w Rabie Wyżnej
W latach sześćdziesiątych XVII wieku w Rabie na miejscu poprzedniego, drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany, który był konsekrowany 14 października 1668 przez biskupa Mikołaja Oborskiego. W latach 1841-1843 kościół przebudowano, poszerzając go po stronie zachodniej i dobudowując fasadę z wieżą. W kościele rabskim od zakończenia drugiej wojny światowej aż do 1985 roku prowadzone były remonty kolejno wszystkich elementów wyposażenia i architektury. Najstarsze zachowane partie siedemnastowiecznego kościoła to mury prezbiterium, częściowo elewacji północnej i południowej z zachowanymi szkarpami oraz kaplica.
1493165
dwór w Rabie Wyżnej
Ten secesyjny dwór wybudowano w latach 1900-1902. Po wojnie majątek został zabrany przez państwo i stanowił siedzibę Instytutu Zootechniki. Kolejnym właścicielem był państwowy Ośrodek Hodowli Zarodowej Osiek – Gospodarstwo w Rabie Wyżnej. W latach osiemdziesiątych dwór przeszedł kapitalny remont, a w 1985 roku został wpisany do rejestru zabytków kultury. Przez kilka lat pełnił funkcję domu wczasowego. Ostatecznie potomek rodziny Głowińskich odkupił dwór, ale niestety obecnie budynek jest bardzo zaniedbany i nie nadaje się do użytku.
1493166
Obelisk na Przełęczy nad Harkabuzem
1493167
kaplica MB Nieustającej Pomocy w Harkabuzie
W górnej części wsi znajduje się drewniana kaplica stylizowana na kształt starszych świątyń orawskich. Budowa kaplicy rozpoczęła się w roku 2006 i trwała aż do 2010 roku.
1493168
widok z Bukowiny-Osiedla na Babią Górę
1493169
widok z Podsarnia na Babią Górę
1493170
kościół św. Marcina w Podwilku
Kościół z 1767 r. jest budowlą orientowaną, murowaną z kamienia, otynkowaną. Na plan kościoła składa się trójprzęsłowa nawa z przytykającą do niej kwadratową wieżą o trzech kondygnacjach oraz krótkie, jednoprzęsłowe, półkoliście zamknięte prezbiterium. Od strony północnej do prezbiterium dostawiona jest zakrystia. Na wieży, wśród dzwonów z okresu międzywojennego, wisi dzwon półmetrowej średnicy pochodzący z 1702.
1493171
Budynek dawnej farbiarni płótna w Orawce
Założona około 1690 r. farbiarnia funkcjonowała do końca XIX w. Przy użyciu batiku tkaniny były zdobione przez farbiarzy ornamentami roślinno-geometrycznymi. Z tkanin tych szyta była odzież codziennego użytku, stroje regionalne, pościel itp. Pierwotnie miescił się tutaj skład soli na szklaku handlowym z Węgrami. Budynek w swojej historii był też cukiernią, restauracją dla letników, szkołą, biblioteką, mieszkaniem a ostatnio stolarnią.
1493172
Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce
Kościół wzniesiono w latach 1650–59. Budowla o konstrukcji zrębowej pokryta została gontem. Do prezbiterium dostawiono w 1728 r. murowaną kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Kościół wyróżnia się bogatą polichromią z 2. poł. XVII w. oraz z 1771 r. , która pokrywa ściany i częściowo sprzęty. Składa się ona z szeregu cyklów, z których najpiękniejszymi są cykl 12 malowideł ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela oraz sceny Dekalogu. Warto obejrzeć późnobarokowy ołtarz główny z Pietą oraz figurami św. św. Wojciecha i Stanisława.
1493173
Posiłek w Da Grasso
Pierwotnie myślałem o jakimś innym lokalu jednakże zdecydowałem się na sprawdzoną już pizzerię. Tym bardziej, że w trakcie posiłku mogłem mieć w zasięgu wzroku rower
1493174
dzwonnica loretańska w Jabłonce
1493175
widok z Jabłonki w kierunku Tatr
z powodu zachmurzenia i marnej przejrzystości powietrza widok na góry był raczej kiepski
1493177
widok z Jabłonki w kierunku Orawskiej Magury na Slowacji
poniżej gór widoczny jest Zbiornik Orawski
1493178
kościół pw. św. Stefana w Lipnicy Małej
W latach 1933-41 mieszkańcy Lipnicy Małej w miejscu starszej świątyni z 1804 r. wznieśli nową. Projektantem budowy był architekt Franciszek Mączyński. Fundamenty kościoła postawiono w 1933 roku. W 1936 ukończono budowę nawy głównej i prezbiterium, dzień przed rozpoczęcie II wojny światowej 1939 roku budowę wieży. Obecny wygląd kościoła jest w dużej mierze efektem przebudowy przeprowadzonej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Zatarła ona częściowo cechy stylowe nadane jej przez projektanta budowli Franciszka Mączyńskiego.
1493180
widok na Babią Górę z Lipnicy Małej
1493182
droga leśna u stóp Babiej Góry
Wiedząc, że będę poruszał się przez las spodziewałem się gruntowej drogi tymczasem warunki były luksusowe
1493183
kaskada Kiczorki
1493184
wypas owiec na zboczach masywu babiogórskiego
1493185
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Park Etnograficzny został udostępniony do zwiedzania w 1955 r. Jednak jego historia sięga 1937 r. kiedy to Skarb Państwa stał się właścicielem działki o powierzchni 4 ha, na której stał dwór z 1784 r. z zabudowaniami gospodarczymi i parkiem. Darowizny dokonali Sandor Lattyak (Łaciak), ostatni spadkobierca rodziny Moniaków, i jego siostra Joanna Wilczkowa, po śmierci której w 1951 r. przystąpiono do organizacji skansenu. Został zachowany charakter starodawnego osiedla dworskiego. Powstało tu także muzeum, ukazujące kulturę całej polskiej Orawy.
1493186
Skansen w Sidzinie
niestety ale w poniedziałki skansen jest nieczynny
1493189
kościół pw. św. Mikołaja w Sidzinie
Kościół jest najcenniejszym zabytkiem Sidziny. Wybudowany latach 1815-1825 w stylu klasycystycznym, tzw. Józefińskim, rzadko występującym na tym terenie. W bocznym ołtarzy kościoła znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Sidzińskiej. Dzisiejszy kościół zbudowano obok starego kościoła drewnianego a stary kościół rozebrano.
1495060
konfiguracja trasy
Po krótkiej przerwie na jedną wycieczkę, powróciłem w Beskidy a głównym obszarem po którym się poruszałem był Beskid Orawsko-Podhalański oraz sąsiadujące z nim Działy Orawskie. Odbywałem już wycieczki w tych okolicach ale zawsze po obrzeżach, podczas tej wycieczki postanowiłem się wgłębić w te rejony korzystając z bocznych dróg, co zwłaszcza w przypadku Beskidu Orawsko-Podhalańskiego wiązało się z pokonywaniem licznych i stromych wzniesień. Dotyczyło to zwłaszcza podjazdu z Raby Wyżnej do Harkabuza ale skoro były strome i długie podjazdy to na szczęście były i podobne zjazdy jak np. z Przełęczy Zubrzyckiej do Sidziny. Podczas wycieczki przejeżdżałem przez miejscowości mi już znane, przejeżdżałem także przez całkiem nowe, głównym celem była jednak dla mnie Lipnica Mała. Znajduje się ona ta terenie Działów Orawskich, prawie na krańcach Polski i na dobrą sprawę nie bardzo jest ją jak zaliczyć przy okazji, trzeba się tam udać specjalnie. Nie ma w niej jakiś spektakularnych zabytków ale przynajmniej ruch nie jest duży i podczas jazdy łagodnie pnącą się w górę drogą, można podziwiać coraz bliższą Babią Górę. Na dobrą sprawę można powiedzieć, że Babia Góra była dominującym punktem tej wycieczki albowiem widoczna była przez bardzo dużą część trasy. Niestety nie można tego było powiedzieć o bliskich przecież Tatrach, które z powodu zachmurzenia i kiepskiej przejrzystości powietrza były bardzo słabo widoczne.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Wokół Babiej Góry
Wokół Babiej Góry - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa prezentuje okolice Babiej Góry, zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Zasięg mapy wyznaczają: Sucha Beskidzka i Zembrzyce na północy, Tvrdosin (Twardoszyn) na południu, Jeleśnia na zachodzie, Jordanów i Czarny Dunajec na...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.