Jogging w Parku Świerklanieckim

Dodano 25 listopada 2010 przez Garmin
Jogging w Parku Świerklanieckim
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1368
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Bieganie
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 4.7
 • Dystans: 5,1 km
 • Przewyższenie: 13,94 m
 • Suma podejść: 49,99 m
 • Suma zejść: 60,57 m
 • Data: 24 września 2010
 • Lokalizacja: Polska, śląskie, Świerklaniec
733
Pałac Kawalera
Pałac Kawalera to trzygwiazdkowy hotel, sala bankietowa i restauracja
1509
P1080302.png
Główna aleja prowadząca do pozostałości tarasu pałacowego
1510
P1080306.png
Kościół i mauzoleum Donnersmarcków
1511
P1080312.png
Zbiornik wodny Kozłowa Góra
1512
P1080314.png
Pozostałości tarasu pałacu Donnersmarcków tzw. Małego Wersalu
1513
P1080315.png
Pałac Kawalera
Park w Świerklańcu zajmujący powierzchnie ponad 150 ha, założony został w XVII wieku.Jego powstanie związane jest z przejęciem tutejszego majątku przez rodzinę Henckel von Donnersmarck. W latach 60-tych XIX w. park został przekomponowany w stylu angielskim i tą formę zachował do dziś. Na terenie parku znajdowała się rezydencja rodziny von Donnersmarck, był to ogromny pałac w stylu francuskiego neorenesansu. Pałac zwany " Małym Wersalem" który był kopią francuskiego pałacu niestety nie zachował się do dzisiejszych czasów. W 1945 r. pałac spłonął, a 1961 r. jego ruiny wysadzono w powietrze. Zachowała się jedynie brama ( dziś jako główne wejście do ZOO a Chorzowie) oraz taras. Podobne były losy stojącego nieopodal średniowiecznego zamku. Zamek powstały w XIV w. , został przebudowany w XIX w. w stylu neogotyckim i pełnił funkcje budynku administracyjnego. Podobnie jak pałac spłonął w 1945 r. a w 1961 ruiny zniszczono.
Obecnie z zabytkowych budowli w parku pozostały neobarokowy " Pałac Kawalera" ( dziś mieści się tu hotel) oraz neogotycki Kościół i mauzoleum Donnersmarcków ( jako filia parafii w Świerklańcu). W parku znajduje się mały punkt gastronomiczny oraz mini zoo.
Jogging po świerklanieckim parku rozpoczynamy na parkingu przy głównej bramie wjazdowej. Na początku wbiegamy na utwardzoną ścieżkę która poprowadzi nas pod "Pałac Kawalera", następnie przebiegamy obok pałacowego tarasu, stawu i wbiegamy na wał nad zbiornikiem wodnym "Kozłowa Góra". Biegniemy wzdłuż wału na końcu skręcając w leśny dukt a później w ścieżkę prowadzącą w pobliże budynku kościoła. Po minięciu kościoła biegniemy kilkanaście metrów drogą asfaltową, która przechodzi w szutrową. Po przebiegnięciu niewielkiego mostku trafiamy na ostatnią prostą i kończymy w miejscu startu.
Trasa jest łatwa i za wyjątkiem podbiegu na wał jest płaska. Nawierzchnia w połowie asfaltowa, a w połowie szutrowa lub ziemista. Jest to pętla więc można ją pokonać w obu kierunkach i kilkakrotnie. Asfaltowe odcinki parkowych dróg doskonale nadają się do jazdy na rolkach a zimą można tu biegać na nartach.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Metropolia Silesia i okolice
Metropolia Silesia i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki...

Wasza ocena: 4.6 (26 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Marek79
25 maja 2015 Marek79 napisał:
Fajny opis i super miejsce do biegania
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.