category-icon

Jaworzno: Śródmieście – Chełmek

16 km
85 m
Polska, małopolskie, Jaworzno

Route characteristics

2009-10-29
Polska, małopolskie, Jaworzno
category-icon
16 km
85 m
325 m
2.6/6
Początek szlaku (mapa 6) znajduje się przy węźle szlaków Urząd Miasta (ul. Grunwaldzka). W bezpośrednim sąsiedztwie obejrzeć warto kilka ciekawych obiektów (1, 2, 26). Od węzła szlaków razem z żółtym szlakiem (trasa nr 8) jedziemy ulicami: Grunwaldzką, Zacisze obok siedziby Oddziału PTTK, Górniczą, Olszewskiego, przejeżdżamy Trasę Śródmiejską i dalej Olszewskiego. Na rondzie skręcamy w lewo w Reja i za Obwodnicą Południową prosto ulicą Tetmajera do Niemcewicza. Tu skręcamy w prawo w Niemcewicza i przez dawny tor kolejowy w ul. Hetmańską. Na skrzyżowaniu ulic: Hetmańskiej,Zakole, Niemcewicza i Bielańskiej znajduje się kolejny węzeł szlaków – tutaj początek ma szlak czarny (trasa nr 473). Jedziemy dalej razem ze szlakiem żółtym ul. Hetmańską, skręcamy w prawo, a po 200 m w lewo i ul. Sielec jedziemy pod górę. Po około 600 m żółty szlak odchodzi w prawo, a my w lewo żwirową i gruntową drogą dojeżdżamy koło kapliczki (65) do ul. Zelwerowicza (mapa 9) i skręcamy w lewo. Tutaj spotykamy szlak zielony (trasa nr 7), razem z którym koło dużego pola transformatorowego rozdzielni 400 kV i kilku niewielkich bloków w miejscu zwanym Bausztela docieramy do ul. Rapackiego. Po 400 m asfaltu skręcamy w żwirową ul. Leńskiego. Tu odchodzi w lewo szlak zielony. Jadąc Rapackiego prosto docieramy do kapliczki (66) i drogi krajowej 79. My podążamy prosto, a następnie ostro w prawo. Jedziemy 800 m przez tereny rolne i leśne do ul. Żytniej, w która skręcamy w lewo, potem w prawo i docieramy do ul. Baranowskiego. Przejeżdżamy na wprost w asfaltową ul. Laskowiec, którą jedziemy do ściany lasu (punkt odpoczynkowy), następnie wzdłuż lasu wiaduktem nad autostradą A4. 60 m za wiaduktem skręcamy w prawo i drogę leśną razem z czerwonym szlakiem pieszym po 750 m dojeżdżamy do Stawów Bielnik na Tarce (83). Tu z prawejstrony dochodzi szlak czarny (trasa nr 472). Wzdłuż stawów jedziemy drogą gruntową około 400 m do drogi granicznej miasta. Szlak czarny skręca w lewo, my jedziemy w prawo 350 m do ul. Dąb i zaraz w lewo drogą leśną około 1200 m do mostku na Kanale Matylda. Przed kanałem drogą w prawo dojedziemy do Dębu, tu możemy zobaczyć pomniki przyrody (80, 81), zabytkowe słupy graniczne (79) i kapliczkę słupową (82). Za kanałem skręcamy w prawo, potem w lewo i żwirowymi drogami leśnymi dojeżdżamy do rozdroża. Jadąc w lewo dojedziemy do czerwonego szlaku rowerowego powiatu chrzanowskiego. Jedziemy prosto, by po 1 km dotrzeć do granicy miasta, a po następnym kilometrze do zabudowy Chełmka. Jadąc dalej, już bez szlaku, ul. Przemysłową docieramy do stacji PKP Chełmek.
Route recommended byMCKiS w Jaworznie
MCKiS w Jaworznie

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Towns on the route