Jaworzno -- Jezioro Paprocańskie

Dodano 4 lutego 2018 przez plik GPX
Jaworzno -- Jezioro Paprocańskie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

116479
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 66,7 km
  • Czas trwania: 7 h 14 min
  • Średnia prędkość: 9,22 km/h
  • Przewyższenie: 43,61 m
  • Suma podejść: 347,18 m
  • Suma zejść: 347,31 m
  • Data: 4 lutego 2018
  • Lokalizacja: Jaworzno
670888
DSC_000783
Promenada w Tychach to biegnąca wzdłuż nabrzeża Jeziora Paprocańskiego drewniana konstrukcja w kształcie fali stanowi wyjątkowy duet nowoczesnego konceptu
670889
DSC_000891
670890
DSC_00114827
670891
DSC_001054
670892
DSC_000914
Park Linowy Paprocany w Tychach zaprasza do zabawy na linach, aktywnego spędzania czasu oraz organizacji niezapomnianych imprez takich jak urodziny czy spotkania integracyjne. W roku 2017 Nasz Park przeszedł rozbudowę i gruntowną modernizację
670893
DSC_001232
Zameczek Myśliwski Promnice jest jednym z najcenniejszych zabytków śląskiej kultury artystycznej XIX wieku. Malowniczo położony w przepięknym miejscu, dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad Jeziorem Paprocańskim reprezentuje unikalny typ rezydencji leśnej na skalę europejską.
Historia Promnic sięga XVI w., kiedy to biskup wrocławski Baltazar von Promnic zakupił tereny Wolnego Państwa Pszczyna, w ramach którego wchodziły tereny Promnic.
Przez kolejne wieki Promnice były w posiadaniu rodzin Anhaltówv a następnie Hochbergów.
To właśnie przedstawiciel tego rodu - Jan Henryk XI - Herzog Von Pless, piastujący godność Wielkiego Łowczego w Cesarstwie postanowił, że w miejscu starego, chylącego się ku ruinie dworku Promniców stanie Zameczek Myśliwski.
W 1861 roku za sprawą nadwornego architekta pszczyńskiego Olivera Pavelta powstał zameczek zrealizowany w stylu neogotyku angielskiego z widocznymi wpływami niemieckimi. Jednak niedługo cieszył właścicieli. W niewyjaśnionych okolicznościach spłonął sześć lat później. Wzbogacony o nowe elementy został odbudowany ponownie w 1868 roku.
Od tego czasu harmonijnie wkomponowany w leśny pejzaż stoi po dzień dzisiejszy.
Ta przepiękna rezydencja usytuowana nad jeziorem przeznaczona była dla najznamienitszych gości zaproszonych na polowanie w lasach pszczyńskich. Dla uatrakcyjnienia oraz podniesienia rangi wielkich “gonów” w 1867 roku do pszczyńskiego zwierzyńca z puszczy białowieskiej sprowadzono żubry.
Rodzina książęca lubiła przebywać w Promnicach nie tylko z okazji polowań. Bardzo często urządzano w te strony przejażdżki, a nawet piesze spacery urokliwą drogą myśliwską prowadzącą z Pszczyny. Miejsce to szczególnie upodobała sobie żona Jana Henryka XV - Maria Teresa Cornwalis West - księżna Daisy.
Po śmierci Herzoga von Pless ostatnim właścicielem zameczku myśliwskiego był Jan Henryk XV - Fürst von Pless.
Kryzys gospodarczy i recesja lat 20 spowodowały stopniowe zadłużenie się posiadłości. Znaczna część dobytku (poroża, trofea myśliwskie, broń) zostały sprzedane na licytacjach.
W czasie II wojny światowej stacjonowali tu żołnierze niemieccy, później rosyjscy.
Szczęśliwie nie zanotowano większych zniszczeń. Po wojnie, Zameczek, wraz z resztkami ocalałego wyposażenia zarządzany był przez Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych
w Katowicach. Następnie, od roku 1967 opiekę sprawował resort górnictwa.
W roku 1991 w Promnicach rozpoczęto działalność hotelowo-gastronomiczną. Wiele uroku dodaje statua świętego Huberta - patrona myśliwych wznosząca się na środku dziedzińca.



W 1864 roku słynny ówczesny rzeźbiarz Jan Janda, pracujący dla dworu Hochbergów wzniósł na dziedzińcu przed Zameczkiem zabytkową figurę przedstawiającą patrona myśliwych
św. Huberta z jeleniem. Święty ubrany w krótką tunikę za kolana, z zarzuconą na plecy skórą
z niedźwiedzia, z zawieszoną na prawym ramieniu torbą myśliwską i łukiem,
prezentuje się majestatycznie. Autor figury przedstawił twarz mężczyzny w sile wieku, okoloną kędzierzawą brodą i sumiastymi wąsami. W swojej pracy nad rzeźbą inspiracją była podobizna budowniczego Zameczku Księcia Pszczyńskiego Jana Henryka XI.


Pomieszczenia na I i II piętrze Zameczku zajmowane niegdyś przez rodzinę książęcą i ich Gości, zostały zaadoptowane na potrzeby obecnego teraz HOTELU NOMA RESIDENCE****.
O charakter i wystrój wnętrz sal restauracyjnych i pokoi gościnnych stale dbają specjaliści plastycy.
Zameczek Myśliwski Promnice jest obiektem zabytkowym, dlatego też nie spełnia on wszystkich wymagań wynikających z wymogów kategoryzacyjnych (brak klimatyzacji, windy), jednakże jest to w pełni rekompensowane innymi walorami otoczenia.



Promnice odwiedzali m. in. Wilhelm I Friedrich Ludwig von Hohenzollern - król Prus i Wilhelm II - cesarz Niemiec.
Leśną rezydencję w Pomnicach upodobała sobie także żona Jana Henryka XV - Maria Teresa Cornwalis West ( księżna Daisy) - jedna z najpiękniejszych kobiet II poł. XIX w. w Europie.
670894
DSC_00139324
670895
DSC_001550
670896
DSC_001941
670897
IMAG0929
Piramida położona jest w rekreacyjnej dzielnicy Tychów - Paprocany nad Jeziorem Paprocańskim i w otoczeniu Puszczy Pszczyńskiej, w odległości 2,5 km od centrum miasta. Przy Piramidzie znajduje się: Malowniczy park; Jezioro z molem i piaszczystą plażą; Liczne ścieżki sprzyjające wycieczkom pieszym i rowerowym ..
Zimowa wyprawa nad Jezioro Paprocańskie.Pierwsza część Leśna Przygoda w zimie stąd stopień trudności w przypadku amatora.Ogólnie super w zimie ale latem musi być tam bajecznie .Polecam
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta