category-icon

Jaworzno -- Harmęże

71 km
5 h 48 min
108 m
Jaworzno

Route characteristics

2022-09-18
Jaworzno
category-icon
71 km
108 m
107 m
5 h 48 min
5.4/6
W latach 90. XX wieku niedaleko Oświęcimia powstało Centrum pamięci świętego męczennika, franciszkanina ojca Maksymiliana, który oddał życie za współwięźnia w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Parafią w Harmężach i Centrum świętego Maksymiliana Marii Kolbego opiekują się bracia z zakonu franciszkanów.
Centrum składa się kościoła, klasztoru i domu pielgrzyma. W czasie II wojny światowej milion trzysta tysięcy ludzi poniosło śmierć w obozie Auschwitz-Birkenau. Maksymilian Maria Kolbe został przywieziony do obozu 28 maja 1941 roku, a pod koniec lipca poniósł dobrowolną śmierć za nieznanego sobie człowieka Franciszka Gajowniczka. Dlatego Centrum świętego Maksymiliana jest miejscem modlitwy i refleksji, duchowego odpoczynku i rekolekcji oraz upamiętnienia męczeńskiej śmierci świętego Maksymiliana. Służy też budowaniu pokoju, miłości i pojednania między narodami i religiami. Po utworzeniu obozu w Oświęcimiu okupanci wysiedlali okoliczne wsie, w tym Harmęże, na której terenie założyli farmę drobiu i królików oraz hodowlę ryb. Tak powstał podobóz KL Auschwitz Harmense, w którym pracowali więźniowie. Dlatego też tu powstało Centrum świętego Maksymiliana. Decyzję o założeniu klasztoru podjęto w 1986 roku, w 1988 roku pierwsi zakonnicy zamieszkali w murowanym domu, a drewniany zaadaptowano na kaplicę. W 1990 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski erygował klasztor i parafię oraz powierzył je zakonowi franciszkanów. W kaplicy umieszczono kopię figury Matki Bożej Niepokalanej z 1940 roku, którą rzeźbiarz z Poronina Bolesław Kupiec wykonał w obozie, zwaną Matką Bożą zza drutów. Kościół ukończono w 1993 roku, w 1994 roku rozpoczęto budowę klasztoru. W 1995 roku w podziemiach kościoła powstała wystawa 374 prac więźnia obozu Mariana Kołodzieja – Klisze pamięci. Labirynty, ukazująca straszliwe obozowe wspomnienia. Prochy twórcy obrazów umieszczono w kościelnej krypcie. W 1999 roku do klasztornego ogrodu przeniesiono 303 krzyże stawiane na dawnym Żwirowisku przy obozie w Oświęcimiu. W 2004 roku w kościele umieszczono Tablice Pamięci poświęcone kapłanom i zakonnikom zgładzonym w Auschwitz-Birkenau. W 2005 roku w Centrum świętego Maksymiliana Marii Kolbego obchodzono 60. rocznicę wyzwolenia obozu. W 2008 roku zakończono prace przy kaplicy Matki Bożej zza drutów. W kościele w ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Niepokalanej z franciszkańskiego kościoła we Lwowa, przed którym modlił się młody Rajmund Kolbe, późniejszy Maksymilian. Po II wojnie światowej zakonnicy ukryli obraz i w 1946 roku przewieźli do krakowskiego klasztoru, a później przekazali do Centrum świętego Maksymiliana Marii Kolbego.

Comments

You may find the map from our app useful on this route

Tychy, Pszczyna i okolice
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Metropolia Silesia i okolice
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Małopolska na rowerze
TOURIST MAP IN THE TRASEO APP
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Towns on the route