Jaskiniowa Dolina

Dodano 20 listopada 2022 przez plik GPX
Jaskiniowa Dolina
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

281683
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 14,5 km
  • Czas trwania: 4 h 58 min
  • Średnia prędkość: 2,91 km/h
  • Przewyższenie: 135,27 m
  • Suma podejść: 571,71 m
  • Suma zejść: 565,41 m
  • Lokalizacja: Jerzmanowice
1550297
Jaskinia Nietoperzowa
Jaskinia Nietoperzowa wraz z Jaskinią Zygmunta tworzą najdłuższy ciąg jaskiń na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ich łączna długość korytarzy wynosi 1046m. Jaskinia Nietoperzowa położona jest na wysokości 438 m n.p.m., w górnym odcinku Doliny Będkowskiej. Składa się
z ciągu obszernych korytarzy i sal stopniowo zwężających się. Została wypreparowana
w wapieniach górnojurajskich w wyniku intensywnych procesów krasowych (krasowienie to rozpuszczanie skał wapiennych przez wodę opadową zawierającą CO²). Wewnątrz występują charakterystyczne nacieki kalcytowe w postaci: kotłów wirowych, polew i wodospadów oraz zwisających ze stropu stalaktytów i sterczących z dna stalagmitów.
1550298
Jaskinia w Łabajowej
1550299
Wywierzysko w Dolinie Będkówki
Naturalne źródło krasowe. Dolina Będkówki jest czwartą, licząc od Krakowa, kolejną doliną która ma początek w południowej części Wyżyny Krakowskiej. Jej długość wynosi ok. 8 km. Płynący doliną potok Będkówka uchodzi do Rudawy. Początek doliny znajduje się na wysokości około do 380 m n.p.m., w dolnym biegu obniża się ona do 320 m n.p.m. W środkowej części bije jedno z najwydajniejszych źródeł na Wyżynie Krakowskiej, z którego początek bierze Będkówka. Jest to źródło krasowe szczelinowe, w którym woda wypływa z trzech szczelin skalnych tworząc tak zwane wywierzysko, a jego wydajność wynosi 50 l/s. Temperatura wody wynosi około 7-8 st. C. Zbocza doliny charakteryzuje asymetria, spowodowana przez pochyłe zaleganie warstw skał wapiennych. Zbocze o ekspozycji wschodniej jest łagodne, natomiast zbocze o ekspozycji zachodniej bardzo strome i usiane skałkami o fantazyjnych kształtach. Dolina Będkówki, tak jak większość dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej ma charakter typowego V-kształtnego jaru krasowego. Utworzona została w wyniku niszczącej działalności wód płynących (erozja). Jej zbocza porozcinane są licznymi bocznymi wąwozami, które łączą się z główną doliną charakterystycznymi bramami skalnymi, z których najpiękniejsza jest Będkowska Brama.
1550300
Dupa Słonia
1550301
Wodospad Szum
1550302
Sokolica – najwyższa ściana skalna w Dolinie Będkówki
Sokolica (Sokolnia Skała) najwyższa w Dolinie Będkówki skałka, o kształcie rotundy wznosząca się 70 m ponad dno doliny. Stanowi zachodnie przedłużenie góry Boleszyn (435 m n.p.m.), w obrębie którego odnaleziono pozostałości grodziska („Grodzisko Sokole”). Odkryto w nim skorupy ręcznie lepionych lub toczonych na krążku garncarskim glinianych naczyń, narzędzia z żelaza (ostrogi, groty strzał, obcęgi, sprzączki) kości i zęby zwierząt,
a także starsze od nich wyroby krzemienne. Te ostatnie przedmioty dowodzą, ze grodzisko mogło powstać na miejscu wcześniejszej neolitycznej osady otoczonej trzema wałami, na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia przez nasza erą. Osada istniała na pewno jeszcze w XIV w. Archeologowie twierdzą, że grodzisko to należy do najciekawszych w prehistorycznym (czy może być przedhistorycznym?) państwie Wiślan (IX-X w.).
1550303
Pomnik Powstańców Styczniowych
1550304
Las nad wąwozem Przecówki
1550332
Brzeg lasu & krajobraz
1550333
Krajobraz
1550334
Schronisko Młodzieżowe PTSM Łazach
Całoroczne Schronisko Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych mieści się
w dawnym dworze i częściowo w przynależnym do niego parku. Do czasu wywłaszczenia
w 1945r. na podstawie reformy rolnej należał on do rodziny Truszkowskich. Do 1978 r. mieściły się w nim szkoły, a później ośrodek wypoczynkowy Olkuskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. W 1983 r. prawo wieczystego użytkowania obiektu uzyskało Kuratorium Oświaty i Wykowania w Krakowie z przeznaczeniem na schronisko. Dwór jest murowany
z gankiem na drewnianych słupach i z jednopiętrowym bocznym ryzalitem od zachodu.
1550335
Jaskinia Dziewicza
Jaskinia o długości około 45 m, z niewielkim naciekami. Przy wejściu po prawej stronie znajduje się głęboka na 5 m studnia. UWAGA! Zachowaj ostrożność przy zwiedzaniu jaskini.
1550348
Skała "502"
Jaskiniowa Dolina to niespełna 15 kilometrowa trasa turystyczna, biegnąca od Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, przez Dolinę Będkowską, wieś Łazy i Szklary. W trakcie realizacji projektu zagospodarowane zostały cztery stanowiska edukacyjne tj. Jaskinia Nietoperzowa (stanowisko kultury jerzmanowickiej), Źródło Będkówki, Wodospad „Szum” i Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM w centrum wsi Łazy. Spacerując Jaskiniową Doliną podziwiać można efekty wietrzenia krasowego w postaci jaskiń czy fantazyjnych skałek oraz obserwować nietoperze i ślady czasów prehistorycznych.

Dlaczego akurat Jaskiniowa Dolina? Otóż mieszkamy w terenie bardzo zróżnicowanym pod względem geologicznym, krajobrazowym, przyrodniczym i kulturowym. Wiele osobliwości można podziwiać bezpośrednio w terenie, gdzie wystarczy wytężyć zmysły, by zobaczyć namacalny dowód odległej prehistorii w postaci kości zwierząt plejstoceńskich czy skamieniałości jurajskich. Ponadto różnorodność gatunkowa flory i fauny, bogactwo krajobrazu i wiele istniejących stanowisk archeologicznych skłania ku temu aby ciągle uświadamiać mieszkańców jak również turystom w jak bardzo bogatym geologiczne i przyrodniczo terenie mieszkamy. Warto wiedzieć, że wiek najstarszych skał w naszej okolicy sięgają 400 mln lat, a powszechnie występujące skały jurajskie liczą sobie średnio 150 mln, wśród których wypreparowane są wspaniałe jaskinie kryjące wiele archeologicznych śladów. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat różne instytucje naukowe prowadziły w naszym regionie badania, które dowiodły ogromnego bogactwa i zróżnicowania przyrodniczego obszaru, w którym mieszkamy i w którym musimy racjonalnie gospodarować, by nie zaprzepaścić tego, czym obdarowała nas natura. I nie chodzi tu tylko o wielogatunkowość flory i fauny, atrakcyjne jaskinie, skałki czy doliny. Musimy pamiętać, że ten uroczy pofalowany krajobraz jurajski to również klimat, powietrze którym oddychamy, wody i gleby, stanowiące podstawę życia człowieka. W naszej gminie istnieją pomniki przyrody, rezerwaty, wytyczone są szlaki turystyczne piesze i rowerowe, jednak wciąż nie potrafimy docenić tego, co posiadamy. Dlatego edukacyjna ścieżka historyczno-przyrodnicza „Jaskiniowa Dolina” ma na celu edukowanie i pokazywanie piękna naszej okolicy. Z pewnością warto uświadamiać i promować przyrodnicze i kulturowe osobliwości naszej gminy, w sposób sprzyjający kształtowaniu postaw ekologicznych. Przecież tu żyjemy, mieszkamy i musimy zadbać o to aby to dziedzictwo przekazać kolejnym pokoleniom w jak najmniej zmienionym stanie. Należy pamiętać, że konieczne jest budowanie świadomości ekologicznej i kreowania autentycznej wrażliwości w kwestii ochrony przyrody, tak aby pozytywny i odpowiedzialny stosunek do przyrody stał się trwałym elementem systemu wartości każdego człowieka.
------
Projekt Jaskiniowa Dolina realizowany został przez Stowarzyszenie Ekoturystki „Ostaniec” Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Środki na cel pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie w ramach programu „Małopolska Gościnna” oraz z Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Wójt Gminy Adam Piaśnik dwukrotnie wsparł finansowo realizację projektu, a partnerami w wykonywaniu zadania była Kopalnia Wapieni „Czatkowice” i Ojcowski Park Narodowy.
------
Więcej o trasie Jaskiniowa Dolina znajdziecie na stronie: http://www.jaskiniowadolina.com/o_projekcie.html
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta