Jasień backcountry

Dodano 22 lutego 2013 przez plik GPX
Jasień backcountry
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

17256
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

99744
238
99745
241
99746
236
99747
23758
99748
228
99749
23373
99750
240
Położony na uboczu Jasień to kolejny w naszym zestawieniu przykład mało charakterystyczny dla Beskidu Wyspowego. Pasmo o stromych zboczach, gęsto usłanych jarami – „dzika” góra. Choć strome stoki trawersują liczne stokówki i płaje, to wdrapanie się na przebiegający przez szczyty Krzystonów, Kutrzyca i Jasień grzebiet wcale nie jest łatwe. Na grzbiecie kształtują się piękne nawisy śnieżne – górą mocno wieje, a przy padającym śniegu tworzą się niewielkie zamiecie. Spacer w takich warunkach ma posmak wysokogórskich, a nawet polarnych wycieczek. Podobno na Jasieniu zdarzają się również niewielkie lawiny śnieżne – z uwagi na niewielką prędkość i objętość – raczej nie stwarzające zagrożenia dla turystów.

Piękna trasa na Jasień ma długość 15,34 km. Trasa może być trudna, choć nie ma tam bardzo stromych zjazdów i podejść - na Jasieniu śnieg utrzymuje się wyjątkowo długo i, niejednokrotnie, stracimy sporo sił na przedzieraniu się przez głębokie zaspy. Czasem, aby zjechać, trzeba mocno się odpychać, więc silne ręce nie zawadzą. Z tego względu osoby o słabej kondycji i wytrzymałości lub bez doświadczenia górskiego powinny zacząć od czegoś łatwiejszego, np Pasma Łososińskiego. Jeśli jednak prowadzisz w miarę aktywny tryb życia, wędrujesz po górach i potrafisz ocenić swoje siły w konkretnej sytuacji, spokojnie dasz radę.

Trasa wiedzie zarówno drogami stokowymi, szlakiami jak i węższymi ścieżkami przez las. Jest bardzo urozmaicona. W końcowym odcinku na kilku kilometrach pokrywa się z przebiegiem trasy biegowej wokół Mogielicy.
Przygoda rozpoczyna się w miejscowości Półrzeczki i w początkowym fragmencie wiedzie niebieskim szlakiem rowerowym okalającym szczyt drugiego, co do wysokości szczytu Beskidu Wyspowego szeroką stokówką. Gdy droga zaczyna prowadzić w dół, to znak, że nadszedł czas zaatakować szczyt. Będzie stromo, choć nie bardzo - trzeba wspiąć się do wyższej, równoległej warstwicy. Ta urywa się pod szczytem w rzadkim lesie pozwalającym na wygodne trawersowanie stromizny i wdrapanie się na zielony szlak turystyczny. Ten łagodnie zaprowadzi nas do szczytu.
Droga powrotna wiedzie, w początkowym okresie żółtym szlakiem turystycznym po grzbiecie Jasienia. Przed Krzysztonowem trzeba odbić w prawo - na stokówkę, która okrążając szczyt prowadzi do składu drewna na niebieskim szlaku turystycznym. Ten doprowadzi nas do Narciarskiej Trasy Biegowej Mogielica, którą łagodnie zjechać można do Półrzeczek.

Trasa ma długość 15,5 km
Przewyższenia: 626 m
Trasę poleca
Beskid Wyspowy

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Makowski
Beskid Makowski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid...

Mapa Beskid Sądecki i Pieniny
Beskid Sądecki i Pieniny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Sądeckiego obejmuje obszar zamknięty przez dolinę Dunajca na północnym zachodzie oraz Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera też obszar Małych Pienin, Pieninek, Gór Grzybowskich oraz część Pienin...

Mapa Beskid Wyspowy i Gorce
Beskid Wyspowy i Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna "Beskid Wyspowy i Gorce" swoim zasięgiem obejmuje Beskid Wyspowy, Pogórze Wiśnickie, wschodnią część Pogórza Wielickiego oraz całe Gorce wraz z Gorczańskim Parkiem Narodowym.

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0