Jangrot - Przybysławice - Jangrot

Dodano 22 stycznia 2023 przez rysowanie
Jangrot - Przybysławice - Jangrot
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285799
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1572959
kapelania w zespole klasztornym norbertanek w Imbramowicach
Niepozorny budynek posadowiony tuż przy reprezentacyjnej bramie wejściowej i przytulony do murów okalających imbramowicki klasztor to dawna kapelania i powstał w latach 60-tych XVIII wieku. Nie był dworem w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale swoją formą – zwartą, kubiczną bryłą, osiowością, zaakcentowaniem środkowej części fasady płytkim ryzalitem i trójkątnym naczółkiem, a także wysokim, krytym gontem dachem przypomina typowe siedemnastowieczne dworki wiejskie.
1572960
Zespół klasztorny norbertanek i kościół św. Piotra i Pawła w Imbramowicach
Klasztor imbramowicki ufundował w 1223 biskup Iwo Odrowąż, a zatwierdził bullą papież Grzegorz IX w1229, jednak budynki z tych czasów się nie zachowały. Gruntowna odbudowa i przebudowa kościoła oraz klasztoru do współcześnie zachowanej postaci miała miejsce po pożarze w 1710 i trwała w okresie 1711-1721. Na terenie zespołu znajduje się jednonawowa świątynia zbudowana w stylu późnego baroku. Klasztor, również w stylu późnego baroku, jest jednopiętrowy, z wirydarzem i budynkami gospodarczymi przylegającymi do klasztoru i tworzącymi z jednym skrzydłem klasztoru oddzielny dziedziniec.
1572961
Kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Ulinie Wielkiej
Kościół w Ulinie Wielkiej pochodzi z 1655 r., w 1708 r. został on przekształcony, dobudowano kruchtę oraz dodatkowe pomieszczenia przy nawie i prezbiterium. Wewnątrz świątyni możemy podziwiać sklepienia pozorne: krzyżowe i kolebkowe. Portale oraz obramienia okien zwieńczone są łukami. Na wyposażenie kościoła składają się późnobarokowe ołtarze z XVII w., gotycka rzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem z ok. 1400 r., manierystyczna ambona z XVII w. oraz marmurowa chrzcielnica z końca XVII w. W ołtarzu głównym widnieje ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
1572962
Dwór w Rzeżuśni
Murowany dwór wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku dla rodziny Mieszkowskich i otoczony pozostałością parku dworskiego. Aktualnie jest opuszczony i wystawiony jest na sprzedaż.
1572963
Dwór w Makowie
Dwór w Makowie powstał w pierwszej połowie XIX wieku, potem był kilkakrotnie przebudowywany. Zachował dawny układ od strony zajazdu z okalającymi go zabudowaniami gospodarczymi. Jest budowlą murowaną z cegły, parterową, częściowo podpiwniczoną. Założony na planie prostokąta, z ryzalitami obejmującymi trzy osie środkowe, mieszczącymi wejścia do budynku oraz, w części dachowej, pomieszczenia facjaty. Od lat latach 20-tych XX wieku właścicielami Makowa jest rodzina Humnickich, a obecnie, w wyniku małżeństwa rodzina Stachurskich.
1572964
Dwór w Przybysławicach
Dwór został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Wzniesiony jest na planie nieregularnym, zbliżonym do litery T, złożonym z dwóch części: starszej, parterowej, wzniesionej prawdopodobnie po powstaniu styczniowym oraz nowszej, piętrowej, ukończonej zapewne w roku 1896. Po wojnie właścicielem dóbr podworskich została Spółdzielnia Produkcyjna „Realizator”, która użytkowała je do 1991 roku. Pod koniec lat 90. dwór został wystawiony na sprzedaż. Obecnie ma nowego właściciela, ale zdewastowany przez lata budynek do tej pory (2018 r.) nie doczekał się jakiegokolwiek remontu.
1572965
Dworek w Podlesicach Drugich
Skromny, drewniany budynek z walącym się gankiem wejściowym, przypomina bardziej zaniedbaną wiejską chałupę niż siedzibę właściciela dóbr ziemskich. W czasie wojny i po niej majątkiem zarządzał Edmund Skarżyński a w latach 60-tych jego syn Michał sprzedał resztówkę z budynkiem dworu. Przez pewien czas we dworze w Podlesicach, udostępnionym przez nowego właściciela, mieściła się szkoła podstawowa. Potem dwór użytkowany był jako pomieszczenie gospodarcze a obecnie, opuszczony popada w ostateczną ruinę.
1572966
Dwór w Porębie Dzierżnej
Wybudowany pod koniec XVIII w. dworek jest typową budowlą klasycystyczną, chociaż nie posiada charakterystycznego kolumnowego ganku – wejście prowadzi przez drewnianą, przeszkloną werandę. Jest parterowy, z występującym przed lico fasady ogrodowej, trójbocznie zamkniętym salonem. Dwór stanowi własność prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania
1572967
Kościół pw. św. Marcina w Porębie Dzierżnej
kościół pochodzi z 1766 roku. W 1870 r. nastąpił remont i rozbudowa świątyni – dobudowano wówczas murowaną nawę od strony zachodniej. Kościół zbudowany jest w konstrukcji zrębowej, jednonawowy, węższe od nawy prezbiterium zamknięte jest trójbocznie. Dwukalenicowy dach kościoła zwieńczony jest blaszaną wieżyczką z latarnią. Drewniana dzwonnica pochodzi XVIII wieku.
1572968
kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej
kościół zbudowany został w stylu gotyckim prawdopodobnie w końcu XV lub pocz. XVI w. Świątynię powiększono w XVII stuleciu, a przebudowano i wyposażono w stylu barokowym w XVIII w. Być może właśnie wtedy cmentarz przykościelny otoczony został kamiennym ogrodzeniem z wnękami na figury. W 1956 roku do nawy kościoła od południa dobudowano kaplicę. Drewnianą dzwonnicę w sąsiedztwie świątyni wzniesiono w 1875 r., a gruntownie wyremontowano w 2009 r.
1572969
kościół pw. św. Józefa w Dłużcu
Kościół w Dłużcu pochodzi z 1780 r. Na początku XX w. przedłużono nawę kościoła i połączono ją z wieżą, która powstała w 1825 r. jako wolno stojąca dzwonnica. Kościół o konstrukcji zrębowej, oszalowany częściowo pionowo i częściowo poziomo, w narożnikach na ścianie nawy ma ozdobne lizeny. Najcenniejszym elementem wyposażenia jest boczny ołtarz w formie tryptyku z posągiem Tronującej Najświętszej Marii Panny z 4. ćwierci XV w, z późnogotyckimi obrazami oraz gotyckimi posągami świętych.
1572970
kościół pw. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach
W 1225 roku wybudowana została pierwotna, drewniana świątynia a w XV wieku (1430 r. lub 1490r.) została ona przebudowana z drewnianej na murowaną. W 1875 roku świątynia została przebudowana i powiększona. Dobudowano wtedy nawę, zakrystię oraz wieżę. W trakcie I wojny, w 1914 roku został zniszczony, ale szybko go odbudowano – bo już w 1922. We wnętrzu wciąż możemy zobaczyć barokowe sprzęty i epitafia pochodzące z XVII wieku. Warto zwrócić uwagę na gotycki portal w kruchcie oraz dwa barokowe ołtarze boczne, świętego Mikołaja i Matki Bożej.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 31 maja 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie do pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem teren po którym się poruszałem znajdował się na pograniczu powiatu olkuskiego i miechowskiego, był z dala od głównych szlaków komunikacyjnych i szlaków turystycznych. Na obszarze objętym wycieczką, poza zespołem klasztornym w Imbramowicach, nie było jakiś spektakularnych zabytków, były to mniejsze lub większe kościoły wiejskie oraz siedziby ziemiańskie w postaci dworków z których część jest zamieszkała, część jak te w Rzeżuśni, Przybysławicach czy Podlesicach swoje najlepsze czasy ma już za sobą i obawiam się, że czeka je już raczej prędzej niż później ostateczny koniec. Niemniej, czasu spędzonego podczas tej wycieczki nie uważam za stracony i nawet te, może mniej ciekawe obiekty również zasługują na zobaczenie a mi pozwoliły zapełnić białe plamy na mapie moich wycieczek.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
25 stycznia 2023 aza napisał:
Dzięki za traskę, na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta