Jangrot - Czaple Wielkie - Jangrot

Dodano 19 stycznia 2023 przez rysowanie
Jangrot - Czaple Wielkie - Jangrot
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

285524
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

1571689
dwór w Tarnawie
Dwór w Tarnawie wzniesiony został w 1784 roku i był wielokrotnie przebudowywany przez następujące po sobie pokolenia użytkowników. Od 1888 r, dwór wraz z otaczającym go parkiem był dzierżawiony przez rodzinę Nováków a od 1914 r. przeszedł na ich własność. Dwór stanowi własność tej samej rodziny od czterech pokoleń i jest jednym z nielicznych w Polsce dworów bez przerwy użytkowanych, co pozwala na zachowanie jego autentycznego charakteru. Dwór jest dwutraktowy, siedmioosiowy, murowany jedynie w części centralnej zawierającej komin: pozostała część jest drewniana, otynkowana. Od północy centralnie położony ganek stanowi główne wejście. Dach jest kryty gontem.
1571690
dwór w Gołyszynie
Dwór w Gołyszynie został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku, zapewne z fundacji Psarskich, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Po wojnie, przejęty przez skarb Państwa, zamieniał się powoli w ruinę. W latach 70. XX wieku zdewastowany budynek dworu przeszedł w ręce prywatne. Starannie odremontowany, stał się siedzibą mieszkalną nowych właścicieli.
Dwór jest budynkiem murowanym z kamienia i cegły, parterowym, posadowionym na cokole niwelującym spadek terenu. Dwór nie jest udostępniany do zwiedzania, słabo widoczny zza ogrodzenia.
1571691
kościół pw. św. Mikołaja w Wysocicach
Kościół stanowi jedną z najlepiej zachowanych w Polsce budowli romańskich. Surowa, kamienna bryła powstała na przełomie XII i XII w. Korpus jednonawowej świątyni zamyka od wschodu półokrągła absyda, od zachodu - wieża. W XVIII w. położono strop, dobudowano zakrystię oraz kruchtę, zaś na romańskim ostrosłupowym hełmie wieży oraz nad kalenicą nawy, postawiono barokową latarnię. Wewnątrz wieży znajduje się cela z emporą, która w dawnych czasach była schronieniem dla możnych podczas zamieszek czy napadów. Wewnątrz budowli zachowało się wiele elementów romańskich, m.in. gzyms, półkoliste okna, biforia.
1571693
ruiny dworu w Czaplach Małych
Dwór został wybudowany w ostatniej ćwierci XIX wieku. Był to dwór murowany, piętrowy, z bocznym piętrowym skrzydłem, całość nakryta dachem dwuspadowym. W XX wieku dobudowano aneksy. W środku fasady ryzalit, o ostrołukowo wykrojonych otworach okiennych. Po roku 1945 dwór w Czaplach Małych przeszedł na rzecz Skarbu Państwa i był przeznaczony dwór na mieszkania. Nieremontowany, stopniowo popadał w ruinę. W 1990 roku gmina sprzedała budynek prywatnemu nabywcy, pomijając prawo pierwokupu przysługujące prawowitym spadkobiercom. Ciągnące się latami procesy sądowe doprowadziły dwór do całkowitej ruiny.
1571696
kościół pw. św. Bartłomieja w Czaplach Wielkich
Obecny kościół zbudowano w 1523 roku i budowniczowie kościoła starali się zachować styl romański świątyni wzorując się na kościele w pobliskich Wysocicach. Jest to kościół murowany, orientowany, nawa i prezbiterium prostokątne, apsyda półkolista. Wieża po stronie zachodniej. Późniejsze przebudowy pozbawiły obiekt pierwotnych cech architektonicznych. Od strony północnej dobudowana została w XIX wieku zakrystia, a od południowej – boczna kruchta.
1571697
dwór w Czaplach Wielkich
Dwór został wybudowany przed 1876 rokiem dla rodziny Popielów i był w ich władaniu do 1945 r. W 1945 roku, w obiekcie rozpoczęła swoją działalność Szkoła Powszechna w Czaplach Wielkich i funkcjonowała do 31 sierpnia 2011 roku, W tym samym roku spadkobiercy Popielów złożyli wniosek o zwrot zagrabionego majątku. Dwór jest budynkiem o cechach klasycystycznych i neorenesansowych, murowany, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym.
1571698
Kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Przesławicach
Kościół zbudowano w pobliskiej Gołczy w XVIII w., na bazie fragmentów świątyni z 1657 r. Na obecne miejsce przeniesiono go w latach 1972–74. Jest to świątynia o cechach barokowych, w konstrukcji zrębowej, na wysokiej kamiennej podmurówce. Na dachu nawy wznosi się ośmioboczna wieżyczka zwieńczona hełmem z latarnią. Ściany są podzielone pilastrami i półkolumnami, a drewniany chór wsparto na filarach. Wnętrze pokrywają pozorne sklepienia kolebkowe i stropy belkowe. Na wyposażenie kościoła składają się późnobarokowe ołtarze – główny i dwa boczne.
1571699
dwór w Przybysławicach
Dwór został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Wzniesiony jest na planie nieregularnym, zbliżonym do litery T, złożonym z dwóch części: starszej, parterowej, wzniesionej prawdopodobnie po powstaniu styczniowym oraz nowszej, piętrowej, ukończonej zapewne w roku 1896. Po wojnie właścicielem dóbr podworskich została Spółdzielnia Produkcyjna „Realizator”, która użytkowała je do 1991 roku. Pod koniec lat 90. dwór został wystawiony na sprzedaż. Obecnie ma nowego właściciela, ale zdewastowany przez lata budynek do tej pory nie doczekał się jakiegokolwiek remontu.
1571701
kościół pw. Narodzenia NMP w Szreniawie
Kościół jest murowany z cegły, z elementami kamiennymi, wybudowany w latach 1903–1909, w miejscu starszej drewnianej świątyni z 1727 roku. Obiekt neogotycki, trójnawowy z transeptem, bazylikowy, przykryty sklepieniem. W fasadzie wysoka wieża. Wyposażenie wnętrza jest późnobarokowe i neogotyckie w tym neogotycka rzeźba Matki Bożej w feretronie z około 1420 roku i dzwon z 1498 roku.
1571702
kaplica cmentarna w Szreniawie
Kaplica została wzniesiona w 1868 r. przez dziedzica wsi Szreniawa Stanisława Linowskiego, Projektantem jej był Filip Pokutyński, znany architekt krakowski. Kaplica zbudowana na planie prostokąta, jest zwieńczona wieżą główną i dwiema bocznymi, co nadaje budowli strzelistość i smukłość. Posiada charakterystyczne dla neogotyku ostre łuki, przypory i duże okna boczne. Nad głównym portalem kaplicy znajduje się rozeta. Fasada ma bogatą dekorację. Wnętrze kaplicy ma charakter salowy.
1571703
ruiny dworu w Trzebienicach
dwór wzniesiony został w XIX wieku, przebudowany po II wojnie światowej. Jest parterowy z piętrową częścią środkową i przybudówkami w tylnej elewacji. Od frontu, pośrodku budynku ganek wsparty na 4 filarach, zwieńczony drewnianym, trójkątnym frontonem. Na korpusie dach trzyspadowy, natomiast na części piętrowej czterospadowy Po II wojnie światowej w majątku mieściła się Stadnina Koni Trzebienice – później Stadnina Koni Skarbu Państwa Trzebienice. Obecnie dwór jest wstanie ruiny.
1571704
Kościół Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Mostku
Kościół wybudowany został w 1571 roku w Smardzowicach. W 1938 roku został przeniesiony do Mostka gdzie dopiero w 1951 roku dokończono odbudowę, zmieniając przy tym proporcje budowli. Korpus i prezbiterium nakryto oddzielnymi dachami, zmieniono proporcje rekonstruowanej wieży, nie odtworzono sobót oraz systemu więźbowo-zaskrzynieniowego. Dobudowano przybudówki pełniące funkcję zakrystii. Jest to kościół modrzewiowy, konstrukcji zrębowej, wieża konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, korpus szerszy.
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 5 grudnia 2018 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej zachęcić do odwiedzenia poszczególnych miejsc. Przed zbliżającą się przerwą zimową wybrałem się na wycieczkę, podczas której głównie poruszałem się w powiecie miechowskim. Na bazę wypadową wybrałem jednak parking przykościelny w miejscowości Jangrot należącej do powiatu olkuskiego. Podczas wycieczki czuć było zbliżającą się zimę. Wprawdzie słońce czasami się pojawiało jednak przeważnie było pochmurnie a temperatura oscylowała w granicach zera albo i mniej co widać było po zamarzniętych kałużach. Podczas tej wycieczki wytypowałem trochę obiektów jednak nie były to jakieś spektakularne obiekty, głównie były to małe wiejskie kościoły (za wyjątkiem kościoła w Szreniawie) lub dworki szlacheckie. Z kościołów najcenniejszy był ten w Wysocicach natomiast jak dla mnie najwięcej uroku miał kościół w Przesławicach. Wpływ na to miał nie tylko wygląd kościoła ale także jego wyeksponowanie i otoczenie. Natomiast co do dworków mógłbym je podzielić na dwa rodzaje, przynajmniej podczas tej wycieczki. Rodzaj pierwszy to mające właścicieli i niedostępne i do tego rodzaju zaliczyłbym dwory w Tarnawie, Gołyszynie oraz w Czaplach Wielkich. Drugi rodzaj to dwory dostępne ale w ruinie. I do tego rodzaju należą dwory w Czaplach Małych, Przybysławicach oraz w Trzebienicach. Szczególnie żal dworu w Czaplach Małych, który nie dość że ładny to i miał ciekawą historię. To właśnie z majątku Romerów w Czaplach Małych pochodziła chyba najsłynniejsza polska klacz czyli Kasztanka - ulubiony koń Piłsudskiego.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
25 stycznia 2023 aza napisał:
Dzięki za traskę, na pewno wykorzystam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta