Imbramowice

Dodano 23 października 2021 przez rysowanie
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

232132
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  2.7
  • Dystans: 10 m
1311365
Klasztor
Klasztor Sióstr Norbertanek w Imbramowicach to jeden z najstarszych klasztorów norbertańskich na ziemiach polskich i jeden z dwóch tylko istniejących obecnie w Polsce, drugi znajduje się w Krakowie na Salwatorze. W klasztorze imbramowickim klauzurowe norbertanki przebywają nieprzerwanie od ponad 780 lat. Klasztor imbramowicki ufundował w 1223 biskup Iwo Odrowąż, a zatwierdził bullą papież Grzegorz IX w 1229, jednak budynki z tych czasów się nie zachowały. W 1260 klasztor został zniszczony przez najazd Mongołów. Zbudowano ozdobną, rokokową bramę wjazdową do klasztoru, będącą jednocześnie dzwonnicą.
1311366
Kościół
KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚW. BENEDYKTA OPATA W IMBRAMOWICACH: Późnobarokowy kościół jest jednonawowy. Zbudowano go na planie prostokąta. Do wnętrza kościoła prowadzą barokowe drzwi obramowanie kamiennym portalem, nad nim tablica erekcyjna. Ściany świątyni są zdobione freskami przedstawiającymi sakramenty święte. W późnobarokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz ukazujący śmierć patrona świątyni św. Benedykta, pędzla Wojciecha Eliasza (1875 r.) Kościół parafialny, położony na niewielkim wzniesieniu wśród zabytkowego drzewostanu jest otoczony XVIII-wiecznym murem, w który włączone włączone są barokowe, murowane budynki dzwonnicy kościelnej i kostnicy, kryte gontowymi dachami oraz kamienne schody.
1311367
Ochotnicza straż pożarna
1311368
,,Biały domek"
Szpital przy klasztorze norbertanek- ,,Biały domek”
Budynek zwany zwyczajowo ,,Białym domkiem”, znajdujący się w centrum Imbramowic, pomiędzy klasztorem a kościołem parafialnym zbudowano w 1750 roku z fundacji Sióstr Norbertanek: ,, W roku 1750 szczęśliwie ukończono budowę szpitala dla ubogich chorych i starców z wsi klasztornych.” (...) Ks.Dominik Lochman zostawił legat 3000 złp- na szpital przy klasztorze”.
Po konfiskacie dóbr klasztornych budynek przeszedł w posiadanie gminy. Do końca II wojny światowej służył przytułek dla biednych, po 1945 roku mieściła się tu siedziba władz gminnych, poczta, klubo-kawiarnia, biblioteka publiczna, ośrodek zdrowia. Biblioteka funkcjonuje tutaj nieprzerwanie od 1957 roku- obecnie Filia Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż. W 2001 roku w budynku utworzona została Izba Regionalna, w której gromadzone są pamiątki, stroje, starodruki, narzędzia codziennego użytku z przełomu XIX i XX w.
1205330
Wąwóz Ostryszni
WĄWÓZ OSTRYSZNI: Nazwa wywodzi się od ,,ostrężyn’’, lokalnego określenia jeżyny leśnej występującej w poszyciu lasu. Ostrysz położony jest ponad Doliną Dłubni i od strony zachodniej dochodzi do lasu, zwanego ostryszni łączącego się dalej z Glanowem. Od strony południowej znajduje się tu głęboki wąwóz, zwany Wąwozem Ostrysznim. Wysokie ostańce skalne przybierają w wąwozie formy ścian o wysokości kilkunastu metrów. Wzdłuż wąwozu biegnie czarny szlak łącznikowy z Popowca do Glanowa.
1311369
Kort tenisowy
Nowoczesny kort tenisowy wybudowany w 2020 roku. Idealna opcja dla aktywnego spędzenie czasu i podszkolenia umiejętności gry w tenisa.
1311370
Wąwóz Ostrysznii
WĄWÓZ OSTRYSZNI: Nazwa wywodzi się od ,,ostrężyn’’, lokalnego określenia jeżyny leśnej występującej w poszyciu lasu. Ostrysz położony jest ponad Doliną Dłubni i od strony zachodniej dochodzi do lasu, zwanego ostryszni łączącego się dalej z Glanowem. Od strony południowej znajduje się tu głęboki wąwóz, zwany Wąwozem Ostrysznim. Wysokie ostańce skalne przybierają w wąwozie formy ścian o wysokości kilkunastu metrów. Wzdłuż wąwozu biegnie czarny szlak łącznikowy z Popowca do Glanowa.
1311371
Skałki wapienne
Skałki wapienne. Co roku przyjeżdża wiele turystów, aby poczuć adrenalinę.
1311372
Stary cmentarz
TARY CMENTARZ: Cmentarz położony na wzniesieniu przy drodze prowadzącej do Imbramowic do Glanowa został założony ok. 1820 roku jako miejsce pochówku dla wiernych parafii rzymsko-katolickiej św. Benedykta Opata w Imbramowicach. Cmentarz nazywany jest Starym w odróżnieniu od założonego 100 lat później cmentarza Nowego położonego w centrum wsi. Cmentarz jest porośnięty wysokimi, starymi drzewami, które okazały się trwalsze niż nagrobki, zniszczone w większości wiosną 1945 roku przez bydło przetrzymywane wewnątrz cmentarnego ogrodzenia przez powracające z wojny wojsko.
1311373
Dwór w Glanowie
DWÓR W GLANOWIE: Zabytkowy klasycystyczny dwór znajduje się pośród starych parkowych drzew. Zbudowany został w 1876 roku jako siedziba zarządcy Glanowa, w czasach gdy wieś należała do zakonu Norbertanek w Imbramowicach. Obecny wygląd dworu jest efektem przebudowy w roku 1923. Dwór w Glanowie jest zabytkiem wpisanym do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków w Krakowie.
1311374
Park
Idealne miejsce na odpoczynek i dotlenienie.
1311375
Mogiła powstańców z 1863r.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.