Harklowa - Krościenko n. Dunajcem - Harklowa

Dodano 31 stycznia 2023 przez rysowanie
Harklowa - Krościenko n. Dunajcem - Harklowa
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

286493
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 65,6 km
  • Przewyższenie: 454,52 m
  • Suma podejść: 1 208,63 m
  • Suma zejść: 1 209,95 m
  • Data: 10 sierpnia 2019
  • Lokalizacja: Krościenko nad Dunajcem
1577341
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej
Kościół został zbudowany ok. 1500 r., na miejscu poprzedniej świątyni. Budowla”,” wzniesiona w konstrukcji zrębowej”,” otoczona sobotami”,” zachowała bryłę gotyckiego kościoła. We wnętrzu zachowały się autentyczne elementy zdobnicze z czasu budowy. Są to przede wszystkim dwa gotyckie portale o wykroju ostrołukowym”,” przechodzącym w nieznacznie zaakcentowany łuk”,” tzw. ośli grzbiet; pozostałości polichromii patronowej z 1500 r. oraz późnobarokowe ołtarze – w głównym umieszczono obrazy z pierwotnego”,” gotyckiego tryptyku z pocz. XVI w.
1577342
Brama dworska w Harklowej
dawna brama za sklepioną kolebkowo sienią przejazdową prowadząca do dworu (lamusa) znajdującego się w głębi posesji.
1577343
Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Kościół zbudowany został w 1490 r., wieżę wzniesiono w 1601 r. Jego powstanie wiąże się z działalnością cystersów w Ludźmierzu, ale wiarygodna wzmianka pochodzi dopiero z 1335 r. Ściany kościoła od wewnątrz zdobią unikatowe malowidła - polichromia z XV-XVI w., zawierająca motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym. Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z pocz. XVI w., zabytkowy krzyż z 1380 r., unikatowe cymbałki z XV w. oraz tabernakulum z pocz. XIV w. Obiekt w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.
1577344
Maniowe
1577345
Kaplica cmentarna św. Sebastiana w Maniowach
Kaplicę w Maniowach przeniesiono w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów. Kaplica w Starych Maniowach znajdowała się na wiejskim cmentarzu, położonym nad Dunajcem. Zbudowali ją w 1722 r. mieszkańcy Maniów i okolicy, w podziękowaniu za ocalenie od zarazy. Kaplicę wzniesiono z drewna modrzewiowego w konstrukcji zrębowej. Ściany pokryte są gontem, a pod sobotami nie mają szalunku. Po zachodniej stronie dachu mieści się wieżyczka sygnaturkowa, zwieńczona małą banią z iglicą.
1577346
Kluszkowce
1577347
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach
Osada Czorsztyn w Kluszkowcach położona jest na wzniesieniu Stylchyn, nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Zorganizowano ją w latach 90 - tych XX w., w związku z budową jeziora zaporowego. Obiekty przeniesiono na nowe miejsce, zachowując ich pierwotną formę i funkcję. Część z nich została przystosowana do celów turystycznych.
1577348
Kluszkowce - widok na ruiny zamku w Czorsztynie
Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca.
1577349
Kościół pomocniczy św. Marcina w Grywałdzie
Datowany na 2. poł. XV w. kościół reprezentuje starszy typ kościołów drewnianych w Małopolsce. Głównym akcentem budowli jest wieża, szeroko posadowiona, o ścianach silnie zwężających się ku górze, z wydatnie nadwieszoną izbicą. Malowniczość kościoła podkreślają oszalowane soboty. W prezbiterium i w nawie zachowała się polichromia z 1618 r. Do wyposażenia należą trzy ołtarze, w głównym umieszczono interesujący tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w.
1577350
Kaplica Świętego Rocha w Krościenku nad Dunajcem
Kaplica wotywna na Ptaszkowej pod wezwaniem Świętego Rocha patrona chorych i cierpiących zbudowana w latach 1710–1723 dla odwrócenia zarazy dżumy. Wnętrze kaplicy: obraz w stylu chłopskiego baroku wstawiony w 1865 r. W środku obraz św. Rocha datowany na 1865 r. Po lewej św. Sebastian, po prawej św. Wawrzyniec.
1577351
Ratusz w Rynku Krościenka nad Dunajcem
budynek ratusza mimo że oszpecony przybudówkami – charakteryzuje się pienińskim stylem, nawiązuje do szwajcarskich akcentów architektury pensjonatów szczawnickich. Został wybudowany w latach 40-tych XIX w. Obecnie mieści się w nim m.in. Urząd Gminy, USC, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i inne
1577352
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem
Najstarsza świątynia Krościenka powstała w połowie XIV w, początkowo jako budowla bezwieżowa, z obecnym prezbiterium jako dawną nawą główną. Po katastrofie wywołanej zawaleniem się wschodniego fragmentu kościoła podmytego przez rzekę, w XVI w. wzniesiono obecna nawę oraz w XVII w. wieżę. Wewnątrz bardzo cenne, choć tylko częściowo zachowane freski z XIV w. oraz unikalna późnogotycka kamienna chrzcielnica z najbogatszym w Polsce wątkiem heraldyki rycerskiej.
1577353
Zabudowa w Krościenku nad Dunajcem
w dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej w latach 30 –tych XX w., na potrzeby powstającego uzdrowiska wniesiono kilka drewnianych budynków o konstrukcji zrębowej. Charakterystyczna dla tej architektury jest bogata dekoracja snycerska ganków i balkonów opartych na słupach.
1577354
Dolina Dunajca
1577355
Kościół św. Marcina w Tylmanowej
Drewniany kościół Św. Mikołaja jest najstarszym zabytkiem Tylmanowej . Pierwsza świątynia powstała tu już w XVI wieku, ale ten drewniany kościółek z gontowym dachem i dzwonnicą spłonął w 1756 roku. Jeszcze tego samego roku wybudowany nowy drewniany kościół, istniejący do dziś.
Kościół w Tylmanowej to budowla jednonawowa, orientowana, z dachem krytym blachą. Wewnątrz uwagę przykuwa barokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz dwa barokowe ołtarze boczne.
1577356
Dwór Berskich w Tylmanowej
Dwór z gankiem wspartym na czterech kolumnach wybudował w 1840 r. ówczesny właściciel Tylmanowej Wiktor Berski. Majątek pozostał w rękach rodziny Berskich do końca drugiej wojny światowej. Po wojnie dwór pełnił różne funkcje. Znajdowały się w nim m.in. biura, szkoła, dom kultury. Następnie do lat 90. stanowił ośrodek kolonijny. Potem budynkiem zarządzał dom wczasowy Krokus, użytkując go na kawiarnię i dyskotekę. Obecnie dwór jest opuszczony i stopniowo zamienia się w ruinę.
1577357
Potok Ochotnica w Ochotnicy Dolnej
Podczas wycieczki panował bardzo duży upał w związku z czym, w celu orzeźwienia się, zażyłem kąpieli w potoku a ponieważ był płytki, musiałem to zrobić w pozycji leżącej. Kilkanaście minut później, chroniłem się przed deszczem pod wystającym okapem jednego z budynków w Ochotnicy Górnej.
1577358
Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej
Drewniany kościół wybudowany w roku 1816 po pożarze wcześniejszej świątyni to jednonawowa budowla orientowana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Wieża o konstrukcji słupowej i siodłowy dach nawy zwieńczone są baniastym hełmem oraz barokową w charakterze sygnaturką z latarniami. Wyposażenie wnętrza świątyni jest znacznie starsze, pochodzi bowiem z kościoła pofranciszkańskiego ze Starego Sącza. To między innymi cztery barokowe ołtarze, ambona oraz rzeźby i obrazy. Otoczenie kościoła zamknięte jest kamiennym murem powstałym w końcu XIX wieku
1577359
Przełęcz Knurowska
Widok w kierunku Ochotnicy Górnej i doliny Ochotnicy
1577360
widok z Drogi Knurowskiej w kierunku Tatr
1577361
widok z Drogi Knurowskiej w kierunku Jeziora Czorsztyńskiego i Pienin
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 10 sierpnia 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Tym razem za cel postawiłem sobie objechanie wokół Pasma Lubania znajdującego się w południowo-wschodniej części Gorców. Są to dla mnie jedne z najpiękniejszych okolic po których poruszałem się podczas wycieczek rowerowy. Są góry, doliny, lasy, łąki, jeziora, rzeki, potoki górskie. Są też zabytki z których, jak dla mnie najciekawsze są drewniane kościoły w Harklowej, Dębnie Podhalańskim, w Grywałdzie, Tylmanowej i Ochotnicy Dolnej przy czym najcenniejszy jest znajdujący się na liście UNESCO kościół w Dębnie a najbardziej wyeksponowany w Grywałdzie. Jedną z atrakcji jest także Osada Czorsztyn w Kluszkowcach, stanowiąca swego rodzaju skansen składający się z rozebranych budynków znajdujących się na dnie przyszłego Jeziora Czorsztyńskiego i złożeniu ich w nowym miejscu. Niestety rozmach przedsięwzięcia raczej przerósł pomysłodawców bo zamiast pełnić różne funkcje m.in. hotelowe, budynki te stoją opuszczone i niszczeją. Dodatkowym atutem tej okolicy jest rozwinięta baza turystyczna, gastronomiczna oraz świetne ścieżki rowerowe. Niedawno oddane do użytku szlaki rowerowe Velo Dunajec i Velo Czorsztyn pozwalają komfortowo i z dala od dróg publicznych poruszać się wzdłuż brzegów Dunajca oraz Jeziora Czorsztyńskiego. Moja wycieczka odbywała się w 2019 roku i albo te szlaki rowerowe jeszcze nie były oddane do użytku albo ja o nich jeszcze nie wiedziałem, tak czy inaczej korzystałem wtedy z normalnych dróg publicznych. Ze wspomnianych szlaków rowerowych korzystałem jednak w przyszłości albowiem jeszcze wielokrotnie powracałem w te strony. Na zakończenie wspomnieć jeszcze chciałem o jednym z najatrakcyjniejszym odcinku tej wycieczki a jest nim Droga Knurowska zwana też Gościńcem Barabów pomiędzy Ochotnicą Górną a Knurowem. Droga ta została powstała jeszcze za Austro-Węgier i stanowi arcydzieło budownictwa drogowego. Jadąc wzdłuż niej warto zatrzymywać się przy tablicach informacyjnych opisujących proces budowy jak i okoliczności jej towarzyszących.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Gorce
Gorce - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia jedno z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pod względem krajobrazowym pasm Beskidów, z Gorczańskim Parkiem Narodowym na czele. Obszar mapy obejmuje całe Gorce, od przełęczy Sieniawskiej i Raby Wyżnej na zachodzie, po dolinę...

Mapa Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa w wersji elektronicznej, którą można otworzyć jako jeden z podkłądów offline w aplikacji mobilnej Traseo. Mapa wydawnictwa compass obejmuje zasięgiem Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie i wschodnią część Pogórza Wielickiego. Od północy...

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.