Gruzja droga wojenna

Dodano 15 listopada 2013 przez rysowanie
Gruzja droga wojenna
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

32236
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 293 km
  • Data: 12 czerwca 2013
  • Lokalizacja: Gruzja, Gruzja
182710
DSCN8378
DSCN8378
182747
DSC0571141
182765
DSCN8361
182781
DSCN8638
182784
DSCN9198
182785
DSC05832
Gruzja wyprawa rowerowa od 12 do 22 czerwca 2013 PRPMETEUSZ 2013
Sama trasa miała wiele „atrakcyjnych niespodzianek” i „niespodziewanych atrakcji”. Były strome podjazdy i ostre zjazdy. Na jednym z nich liczniki odnotowały szybkość 71 km/h. Niestety, dowód tego osiągnięcia w postaci rowerowego licznika satelitarnego został utracony w drodze powrotnej, w wyniku kradzieży z bagażu – to taki nie miły akcent wyprawy. Na szczęście pod kołami wówczas był nie zły asfalt, a nie szuter z dziurami i ostrymi kamieniami. Dziesiątki tirów, autobusów, marszrutek i aut osobowych, które jadąc drogą, wzniecały tumany gęstego kurzu i pyłu, zmuszały nas do lawirowania między nimi stosując ekwilibrystyczne sztuczki, z których na szczęście wszyscy wyszliśmy z życiem i bez szwanku. Opanowaliśmy technikę jazdy z zamkniętymi oczami i po omacku. Gdy na chwilą pyłowa mgła opadała, wyglądaliśmy jak szare duchy, jadące z dzikim wzrokiem „wbitym” w horyzont, slalomem między wszelkiej maści pojazdami, na czymś, co tylko w domyśle przypominało rowery. Nie rzadko przemykaliśmy pod wirująca łyżką koparki, a raczej ogromnej kopary, która akurat w tym momencie musiała przenieść wielki głaz nad drogą.
Przełęcz Krzyżowa (wys. 2379 m.n.p.m.) przywitała nas ostrym słońcem i rześkim powietrzem. Z tarasu widokowego roztaczał się urzekający widok Kaukazu. A my staliśmy na środku tarasu widokowego i czuliśmy się jak zwycięzcy.
– I w tym momencie odezwał się Krzysiek Ż. i powiedział: „…a jednak marzenia się spełniają…”
Jadąc „naszą” Droga Wojenną, wszędzie spotykaliśmy się z niezwykła życzliwością, otwartością i sympatia Gruzinów. Każdy chciał z nami porozmawiać, popytać i pozdrowić. Wszędzie deklarowano wieczną przyjaźń polsko-gruzińską i wspominano przy tym wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ważną rolę jaką odegrał w okresie wojny gruzińsko-rosyjskiej.
Do jednej z głównych atrakcji drogi są wszech obecne krowy, snujące się po niej bez celu, lub wylegujące się na środku. Podobno zastępują one znaki drogowe, których prawie w ogóle tam nie ma. Krowa jest znakiem drogowym „mówiącym”: „kierowco zwolnij”
Po drodze odwiedziliśmy wiele historycznych miejsc, takich jak: miasto Gori z muzeum Stalina, skalne miasto w Uplistyche z I w.p.n.e., monastyr w David Goredżi na granicy Gruzińsko Azerskiej, czy Mtskhetę prastarą stolicę Gruzji, gdzie byliśmy goszczeni przez sekretarkę byłego prezydenta Gruzji Edwarda Szewardynadze.
Ekspedycję zakończyliśmy w dniu 20.06.2013 w Tbilisi.
Historyczna i sławetna Gruzińska Droga Wojenna została pokonana i zdobyta. Tak jak obiecywaliśmy, zostaliśmy częścią jej historii, zapisując się w niej jako ci, którzy pierwsi przejechali ją na rowerach w dwie strony i nie tylko w planach i projektach, ale w rzeczywistości, czując jej smak, w dosłownym tego stwierdzenia znaczeniu.
Wasza ocena: 4.0 (2 głosy)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.