Grodzisko Borzytuchom

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1540
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 2,1 km
 • Przewyższenie: 34,12 m
 • Suma podejść: 64,41 m
 • Suma zejść: 71,62 m
 • Data: 5 sierpnia 2010
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Osieki Bytowskie
2579
Las bukowy
Zanim zaczniemy spacer ścieżką przyrodniczą możemy tu podziwiać widok na pola i skraj lasu bukowego, piękny zwłaszcza jesienią, gdy złoto-brązowe liście tworzą barwną plamę na tle błękitnego nieba. Warto w tym miejscu zapoznać się z treścią tablic informacyjnych. Zaopatrzeni w klucze do rozpoznawania gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a także w aparat fotograficzny i lornetkę ruszamy dalej: przez bukowy drzewostan ku Jezioru Diabelskiemu.
2580
Jezioro Diabelskie
Możemy tu znaleźć zarówno delikatną lobelię, jak i mchy torfowce, turzyce, a także rzadkie, niespotykane powszechnie na Pomorzu rosiczki okrągłolistne – jedne z nielicznych w polskiej florze roślin owadożernych. Zarastające jeziorko (o powierzchni 1 ha) przechodzące w torfowisko tworzy wspaniałe siedlisko dla pospolitych i rzadszych ptaków błotnych i leśnych, które znajdują tu pożywienie i dogodne warunki rozwoju. Warto zatrzymać się na moment na drewnianej kładce nad taflą jeziora i zamknąć oczy, by w ciszy odczuć spokój tego miejsca.
2581
Zamkowa Góra nad Jeziorem Diabelskim
Na samym szczycie (ok. 120 m n.p.m.) wchodzimy w zarośla bukowe obejmujące zarówno drzewa młode, jak i starsze, których wiek sięga nawet 200 lat, a obwód pnia – blisko 3 m. Te olbrzymy zdają się podpierać firmament. W ich cieniu rosną też 160-letnie dęby i 100-letnie świerki. W runie uważny obserwator dostrzeże kwitnące na przełomie maja i czerwca: szczawik zajęczy, marzankę wonną i konwalię majową o delikatnych kwiatkach tworzących grono, a także rośliny należące do zarodnikowych: paprocie, skrzypy czy chronione widłaki, np. widłaka jałowcowatego. Sam szczyt Zamkowej Góry został wymodelowany sztucznie – lecz w jaki sposób i dlaczego? Tego dotąd nie udało się ustalić.
2582
Ptasi zegar
Przy trasie znajduje się także interesująca tablica informacyjna poświęcona „ptasiemu zegarowi”. Liczne leśne ptasie bractwo rozpoczyna bowiem swe koncerty o ściśle określonej porze – zależnie od gatunku, z jakim mamy do czynienia. Warto posłużyć się lornetką i z bliska przyjrzeć śpiewakom.
2583
Koniec
Na końcu trasy, na polanie, można odpocząć i nieco się posilić, wykorzystując czas i okoliczności choćby na organizację pikniku.
Spacerowa ścieżka przyrodnicza prowadzi przez rezerwat przyrody „Grodzisko Borzytuchom” zajmujący fragment moreny czołowej. Do najciekawszych miejsc na trasie należą: śródleśne jeziorko zwane Diabelskim, wokół którego samoczynnie tworzy się torfowisko przejściowe, oraz najwyższy punkt rezerwatu: Zamkowa Góra nad Jeziorem Diabelskim. Ścieżka jest oznakowana strzałkami kierunkowymi.Dojazd do ścieżki

Jadąc z Bytowa drogą wojewódzką nr 209 w kierunku Słupska, po ok. 9 km docieramy do Borzytuchomia, gdzie skręcamy w kierunku miejscowości Osieki. Mijamy szkołę i wjeżdżamy na drogę brukową. Po ok. 1,5 km docieramy do parkingu przy pięknym lesie bukowym. Tu zostawiamy samochód i wchodzimy na śródleśną ścieżkę.
Trasę poleca
UM Bytów

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Województwo Pomorskie
Województwo Pomorskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa całego  województwa pomorskiego  z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84...

Mapa Pomorskie. Zamki i pałace
Pomorskie. Zamki i pałace - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Mapa Kaszuby dla aktywnych
Kaszuby dla aktywnych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i...

Wasza ocena: 2.6 (9 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
18 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Ladniue ladnie
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0