Greenvelo cz.3 Frombork- Szalmia

Dodano 24 marca 2018 przez plik GPX
Greenvelo cz.3 Frombork- Szalmia
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

118832
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 22,4 km
  • Czas trwania: 4 h 15 min
  • Średnia prędkość: 5,26 km/h
  • Przewyższenie: 60 m
  • Suma podejść: 646 m
  • Suma zejść: 601 m
  • Lokalizacja: Frobmork, Braniewo, Szalmia
686432
Camping
686433
Plantacja borówek
Polecam zatrzymać się i zakupić borówki amerykańskie. Pyszna przekąska
686434
Informacja Turystyczna
Informacja turystyczna, można dowiedzieć się o noclegi gdzie zjeść itp.
686435
Bar mleczny
Pokierowanie prze Panie z Informacji pojechaliśmy do baru mlecznego. Niepozorny bar okazał się mega dobrym pomysłem. Pyszne jedzenie ogromne porcje i bardzo przystępne ceny. Warto wpaść na obiad.
686436
Bazylika Mniejsza w Braniewie
Budowę kościoła św. Katarzyny rozpoczęto w 1346 r. od wykopów przy obecnej absydzie i prezbiterium. Został on wzniesiony na tym samym miejscu, gdzie już wcześniej, mniej więcej od 1280 r. istniał kościół drewniany ku czci św. Katarzyny. Obecny kościół wybudowany był przypuszczalnie jako trzeci w Braniewie.
W 1381 r. została ukończona budowa chóru i korpusu kościoła ( bez sklepienia). Od 1399 r. kościół był w pełni użytkowany. Do ostatecznego ukończenia prac minęło jeszcze wiele lat. Około 1426 r. podjęto prace przy budowie, wspaniale zaprojektowanej, wspinającej się ku niebu, potężnej wieży. U jej stóp powstały dwie kaplice. W 1442 r. prace zostały zakończone. Nad obszernym, trzynawowym wnętrzem kościoła, rozciągało się piękne, bogato wykonane, gwiaździste sklepienie.
Kościół św. Katarzyny w Braniewie jest gotyckim kościołem halowym o długości 41 m ( łącznie z prezbiterium i wieżą 61 m) oraz 25 m szerokości. Jego trójnawowe wnętrze tworzy dziesięć ośmiokątnych, masywnych filarów, ustawionych w dwóch rzędach.
Około 1500 r. biskup Łukasz Watzenrode założył na wschodniej stronie północnej nawy bocznej, murowaną emporę, zamkniętą od dołu gwiaździstym sklepieniem, a w kierunku nawy środkowej umieszczono jego herb.
W XVII wieku, kościół otrzymał bogate wyposażenie wnętrza, świadczące o uzdolnieniach artystów i rzemieślników rodzinnych. Ołtarz główny, z 1609 r. , znajduje się od 1753r. w Nowym Stawie ( Pomorze Zachodnie). Oprócz licznych ołtarzy, kościół otrzymał również ozdobne, drewniane stalle kapłańskie oraz ławy dla radców miejskich. Na szczególna uwagę zasługiwał tez żyrandol wiszący w środku kościoła oraz ołtarz w kaplicy maryjnej. Jedno i drugie pochodzące z XVI wieku. W 1726 r . zostały ukończone prace przy montowaniu dużych organów, z barokowym obramowaniem, zaś małe organy, znajdujące się na przedniej emporze, powstały w 1725 r.
Kościół i wieża z biegiem czasu ulegały wielokrotnym uszkodzeniom. W 1480 r. na skutek uderzenia pioruna, uległa zniszczeniu wieża i część sklepienia. W czasie wojny pruskiej (1520) wieża i sklepienie ponownie mocno ucierpiały. W 1526 r. zniszczoną wieżę odrestaurował mistrz Niklis z Ornety. Kaplica Matki Bożej, znajdująca się na południowej stronie wieży, grożąca zawaleniem, została w 1721 r. rozebrana i na nowo wybudowana w stylu barokowym. W 1772 r. od strony północnej kościoła, zostało dobudowane nowe wejście. W latach 1855-1858 wschodni szczyt otrzymał nowy kształt. W okresie od 189-1893 nastąpiła gruntowna renowacja kościoła, przeprowadzona pod nadzorem konserwatora Persiusa.
historia2Pod koniec drugiej wojny światowej ( 1945 r. ) kościół wraz z wieżą doznały największych zniszczeń w okresie swej 600 – letniej historii. Z potężnej wieży, o wysokości 63 m, pozostał tylko jeden wysoki narożnik, wznoszący się ku niebu jak upominający palec. Dach kościoła wraz ze swoim wspaniałym sklepieniem, leżał w gruzach. Z murów głównych kościoła, zachowały się w całości jedynie strona południowa i polowa strony północnej oraz chór wschodni. Z dziesięciu masywnych filarów, dziewięć zdołało przeciwstawić się niszczącym siłom. Przez wiele lat usiłowano zachować tę majestatyczną ruinę jako pomnik ostrzegający przed tragedią wojny. Dzięki staraniom biskupów warmińskich, ruiny kościoła wróciły w posiadanie diecezji. Pozwoliło to w 1979 r . na rozpoczęcie odbudowy i odrestaurowanie tejże świątyni. Od 1982 r. znowu odprawiane są w niej nabożeństwa.
W 2001 r. kościół św. Katarzyny w Braniewie otrzymał tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.
686437
Zmiana trasy
Ponieważ jechaliśmy z przyczepką z uwagi na niespecjalna nawierzchnię poprzedniego odcinka postanowiliśmy pojechać prosto do Braniewa drogą 504 zamiast wytyczonym szlakiem
686438
Wjeżdzamy na chwilę na szlak
W tym miejscu na chwilę wracamy na szlak, niestety tylko na kilkaset metrów.
686439
Zjeżdzamy ze szlaku
Po zasięgnięciu informacji w sprawie bazy noclegowej w okolicy postanowiliśmy po raz kolejny robić samowolkę :). Dowiedzieliśmy się o fajny noclegu w byłej leśniczówce w miejscowości Szalmia. Jak się okazało byłą to dobra decyzja
686440
Nocleg w leśniczówce
Bardzo fajny nocleg w leśniczówce. Bardzo mili ludzie. Jak tam byliśmy obiekt był na sprzedaż. Nie wiem czy nadal działa
686441
Sight_2016_08_04_115618_050
686576
Sklep spożywczy
Najbliższy sklep spożywczy jest w miejscowości Płoskinia ok 4 km dalej
Ten odcinek prawie zupełnie odbiega od wyznaczonego szlaku. Można jechać dalej szlakiem nad Zalewem albo skrócić drogę i pojechać prosto do Braniewa.
W Braniewie z uwagi na nocleg także zboczyliśmy z drogi. Na szlak wróciliśmy następnego dnia
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta