Góry w mieście

Dodano 28 września 2014 przez rysowanie
Góry w mieście
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

50141
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.1
  • Dystans: 12,3 km
  • Przewyższenie: 642,55 m
  • Suma podejść: 752,67 m
  • Suma zejść: 755,27 m
  • Data: 5 września 2014
  • Lokalizacja: Bystra / Bielsko-Biała
292029
BYSTRA - Początek i koniec trasy
Początek i koniec trasy
292030
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Magnus
Opuszczony imponujących rozmiarów kompleks, należący przez długi czas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W czasach swojej świetności był obiektem niezwykle luksusowym, zapewniającym wypoczynek służbom mundurowym oraz ich rodzinom. Później ośrodek przemianowano i mógł on przyjmować także zwykłych turystów.
292031
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Magnus - wejście
Drzwi do ośrodka są zaplombowane, jedyną możliwość wejścia do środka daje rozbite okno. W pobliżu jest jednak duża ilość szkła, więc należy zachować ostrożność, a rozsądek podpowiada żeby podziwiać ośrodek jedynie z zewnątrz. Obiekt jest podobno pilnowany, więc jeśli ktoś decyduje się na wejście do środka robi to na własną odpowiedzialność i powinien liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami.
Ośrodek został porzucony dopiero w 2011 roku, dlatego jego stan jest jeszcze dobry, wiele elementów spośród wyposażenia wciąż nie zostało rozkradzionych i zniszczonych, a pomieszczenia zachowały się w dobrym stanie. Gdzieniegdzie walają się butelki i różne inne pozostałości bytności ludzi odwiedzających to miejsce… bynajmniej nie w celach turystycznych. Jak na razie nie ma jednak zainteresowania kupnem obiektu.
292032
Flisz karpacki
Odsłonięcie fliszu karpackiego płaszczowiny godulskiej. Widoczne łupki przewarstwione piaskowcem godulskim. Właśnie z takich skał zbudowany jest cały Beskid Śląski, który właśnie mamy okazję przemierzać.
292033
Przełęcz Kołowrót
Zbiegają się tutaj zielony i żółty pieszy szlak turystyczny. Dla nas to ważna informacja, bowiem doszliśmy tutaj szlakiem zielonym, natomiast opuścimy to miejsce udając się szlakiem żółtym (na zdjęciu to ta druga od lewej strony ścieżka).
292034
Szyndzielnia i Schronisko PTTK na Szyndzielni
Murowano-drewniane schronisko tuż przy szczycie Szyndzielni, oddane do użytku w roku 1897. Obecnie schronisko posiada 49 miejsc noclegowych. Na naszej trasie stanowi doskonałe miejsce na chwilę oddechu, zjedzenie czegoś ciepłego czy wypicie zimnego piwa. W pobliżu biegnie linowa kolej gondolowa na szczyt Szyndzielni.
292035
Schronisko PTTK na Szyndzielni – wieża
Charakterystyczna drewniana wieżyczka ma nawiązywać do schronisk w Alpach.
292036
Klimczok
Łagodnie zaokrąglony, bezleśny szczyt sięgający wysokości 1117 m n.p.m. Co ciekawe Klimczok znajduje się w granicach administracyjnych Bielska-Białej (a ściślej na granicy), jest więc najwyżej położonym punktem tego miasta. Mamy zatem do czynienia z górą w mieście;)
292037
Wieża przekaźnikowa na Klimczoku
Szczyt zwieńczony jest stalową, niezbyt wysoką wieżą przekaźnikową.
292038
Chatka na Klimczoku
Dodatkowo niedawno powstała również niewielka chatka, ozdobiona m.in. najróżniejszymi pamiątkami pozostawionymi przez przybywających tutaj turystów.
292039
Chatka na Klimczoku we wewnątrz
Wewnątrz jest niezwykle barwnie i sympatycznie :) Można zostawić po sobie ślad wpisując się do księgi pamiątkowej.
292040
Widok na Magurę
Przed nami kolejny szczyt, porośnięta lasem - Magura, na stokach której zlokalizowano … Schronisko PTTK na Klimczoku. Oba szczyty (Klimczok i Magurę) rozdziela widoczna również na zdjęciu Przełęcz Kowiorek, zwana także Siodłem pod Klimczokiem.
292041
Widok na Skrzyczne
Ze stoków Klimczoka schodząc do Przełęczy Kowiorek, po prawej stronie doskonale widoczne Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.)
292042
Przełęcz Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem)
Przełęcz rozdzielająca Klimczok i Magurę. Na przełęczy zbiega się ze sobą i krzyżuje aż kilka pieszych szlaków turystycznych. Za naszymi plecami widoczny na zdjęciu Klimczok.
292043
Schronisko PTTK na Klimczoku
Tak naprawdę położone już na stokach Magury. Zbudowane po raz pierwszy w 1895 roku, jednakże ulegało licznym pożarom, dlatego obecny budynek powstał w roku 1914. Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych oraz liczne dodatkowe atrakcje. Dla nas może być kolejnym przystankiem, gdzie podbudujemy siły i spożyjemy posiłek.
292044
Magura
Sam wierzchołek jest zalesiony i nie przedstawia zbyt interesujących walorów, szczególnie widokowych.
292045
Na szlaku
Trasa biegnąca przez wschodni stok Magury na znacznej swej długości nie jest zalesiona, dlatego można podziwiać dość rozległe widoki, min. na miejscowości położone na południe od Bielska-Białej.
292046
Ruiny schroniska
Na stoku Magury znajdują się ukryte w lesie i zaroślach ruiny schroniska i kąpieliska. Oba obiekty zostały zniszczone w 1945 roku w wyniku radzieckiego ostrzału.
292047
Widoków ciąg dalszy
Również po rozwidleniu szlaków podążając dalej szlakiem czerwonym towarzyszą nam atrakcyjne widoki. Na zdjęciu z Polany, widoczne m.in. miejscowości Wilkowice, Łodygowice oraz dalej Beskid Mały z Magurką Wilkowicką.
Wyjście w góry wcale nie musi wiązać się z dalekimi wyjazdami. Co prawda znacznie bardziej uprzywilejowani w tej kwestii są w naszym kraju mieszkańcy województw położonych na południu czy też południowym-zachodzie. Ale nawet tutaj często w celu zdobycia jakiegokolwiek górskiego szczytu konieczny jest dalszy bądź bliższy wyjazd. Najlepiej mają oczywiście górale – czy to beskidzcy, tatrzańscy czy sudeccy – którzy mają góry praktycznie na wyciągniecie ręki. Nawet Ci mieszkający w większych miastach położonych w obrębie Karpat lub Sudetów nie mogą narzekać. Idąc jeszcze dalej, warto wiedzieć, że jest w Polsce jedno takie miasto, w którym wyjście w góry nie musi oznaczać wcale opuszczenia jego granic administracyjnych. Tym miastem jest Bielsko-Biała. Południowo-zachodnia jego część zahacza bowiem o pasmo Beskidu Śląskiego, zagarniając w swoje granice szczyty nawet o wysokościach przekraczających 1000 m n.p.m. Najwyższym spośród tych szczytów jest Klimczok, sięgający 1117 m n.p.m. Ściślej rzecz ujmując to przez ten szczyt przebiega granica administracyjna Bielska-Białej. Ponadto właśnie wyprawę na Klimczok chciałbym zrelacjonować i polecić w tym wpisie. Trasę, którą przedstawię w kategoriach górskich, można określić za łatwą. Nie jest zbyt wymagająca kondycyjnie ani czasochłonna. Suma podejść także jest niewielka.

Mimo, że cały czas piszę o Bielsku-Białej, jednym z lepszych punktów startowych będzie miejscowość Bystra, położona tuz przy granicy z Bielsko-Białą. Polecam zaparkować ewentualny środek lokomocji w pobliżu mostu i zajazdu. Nasza trasa będzie wiodła często uczęszczanymi pieszymi szlakami. Zaczynamy od szlaku zielonego z miejsca startowego do Przełęczy Kołowrót, następnie do żółtego, który poprowadzi nas aż na Klimczok. Tutaj na chwilkę przenosimy się na szlak czarny, aby już na Siodle pod Klimczokiem udać się dalej szlakiem czerwony, którego od teraz aż do końca należy się trzymać. Czerwony szlak wyprowadzi nas z powrotem na miejsce, z którego rozpoczęliśmy naszą trasę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski
Beskid Śląski - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Śląskiego obejmuje tereny od Skoczowa i Bielska-Białej na północy po Worek Raczański na południu oraz Żywiec na wschodzie i Jabłonków (Czechy) na zachodzie. Beskid Śląski to góry o dużych wysokościach względnych, jednak dobrze poznane...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.