Góry Towarne, Zamek w Olsztynie i Kusięta

Dodano 7 listopada 2010 przez Garmin
Góry Towarne, Zamek w Olsztynie i Kusięta
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1076
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 12,9 km
  • Czas trwania: 2 h 47 min
  • Średnia prędkość: 4,61 km/h
  • Przewyższenie: 85,08 m
  • Suma podejść: 362,89 m
  • Suma zejść: 370,58 m
  • Data: 2 sierpnia 2010
  • Lokalizacja: Polska, śląskie, Olsztyn
1897
IMGP1923.png
Rynek w Olsztynie
1898
IMGP1929.png
Las sosnowy
1899
IMGP1933.png
Widok z góry Małe Towarne
1900
IMGP1934.png
Skały wapienne w Górach Towarnych
1901
IMGP1941.png
Przejazd kolejowy w Kusiętach
1902
IMGP1944.png
Pola przy drodze do Turowa
1903
IMGP1957.png
Widok na zamek od strony wejścia
1904
IMGP1958.png
Widok na północną wieżę i ruiny zamku
1905
IMGP1962.png
Wieża południowa
1906
IMGP1963.png
Widok z punktu na w pobliżu wieży północnej. W oddali Rezerwat Przyrody Zielona Góra i Częstochowa z widocznymi kominami.
Wycieczką zaczynamy na rynku w Olsztynie zostawiając zamek za sobą. Kierujemy się na północ w stronę Gór Towarnych i Kusiąt. Gdy kończą się zabudowania z zaczyna las skręcamy z drogi asfaltowej do porośniętego gęstym mchem sosnowego lasu zaczynając spacer po Jurze.
Po drodze po stronie prawej mijamy cmentarz ofiar II wojny światowej wraz z charakterystycznym pomnikiem. Stąd obieramy kurs na najbliższe wzniesienie jakim jest Małe Towarne stąd widać już dalej w kierunku północnym kolejne wzniesienia, z których dalsze to Duże Towarne. Szczyt każdego z nich stanowi doskonały punkt widokowy zarówno na Częstochowę, bliższy Olsztyn wraz z Zamkiem jak i na okoliczne lasy i wzgórza. Najwyższym wzniesieniem w okolicy - widocznym z Gór Towarnych w kierunku północno-zachodnim jest mierząca 343 metry n.p.m. porośnięta lasem Zielona Góra znajdująca się w obrębie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie.
U podnóża góry Duże Towarne znajdują się jaskinie krasowe połączone systemem korytarzy. Jakkolwiek początkowe odcinki jaskiń dostępne są dla każdego turysty wyposażonego w latarkę, tak zagłębianie się dalej wymaga podstawowych umiejętności z zakresu speleologii.
Czołganie się długimi i bardzo wąskimi korytarzami polecam jedynie dobrze przygotowanym turystom - obowiązkowa jest tu mapa jaskini! Bardzo łatwo można się zgubić w sieci korytarzy. Nagrodą dla odważnych są jednak fragmenty jaskini nie zniszczone przez turystów, gdzie nadal podziwiać można stalaktyty, stalagmity i pozostałe gdzieniegdzie pokłady kryształu.
Spod wejścia do największej jaskini dołączmy do czerwonego szlaku prowadzącego do Kusiąt.
Po dotarciu do drogi asfaltowej podążamy nią chwilę na wschód do przejazdu kolejowego, po którego przekroczeniu kierujemy się dalej na wschód drogą wiodącą pośród pól uprawnych do miejscowości Turów. Gdy kończy się droga asfaltowa skręcamy na południe w drogę polną prowadzącą w kierunku Olsztyna. Powoli osiągamy wysokość 316 m n.p.m. idąc po łagodnym wzniesieniu stanowiącym polodowcową morenę. Warto tu zwrócić uwagę na spore ilości krzemienia przyniesionego tu przez lodowiec, który na każdym kroku wystaje z pasku tworzącego wzniesienie. Polna droga wgryza się wręcz w pagórek odsłaniając jego głębsze warstwy.
Przekraczamy tory i po dotarciu do skraju lasu obieramy kurs na południowy zachód i trzymamy się głównej ścieżki by nie pobłądzić w lesie poprzecinanym w każdą stroną ścieżkami. W ten sposób docieramy do drogi asfaltowej prowadzącej do centrum Olsztyna mijając po drodze rondo, cmentarz po stronie prawej i kościół po stronie lewej kierujemy się do wejścia na zamek.
Zamek okrążamy od strony wschodniej podziwiając jego bardzo charakterystyczną wieżę i pozostałości murów. Znajdując się od strony południowej wspinamy się na wzgórze zamkowe skąd początkowo kierujemy się do mniejszej, kwadratowej wieży południowej na której znajduje się platforma widokowa z lunetą. Następnie wchodzimy na górny zamek nad którym króluje charakterystyczna wysoka wieża niedostępna do zwiedzania.
Nacieszywszy oczy widokami kierujemy się w dół do centrum gdzie kończymy wycieczkę.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna
Jura Krakowsko-Częstochowska - część północna - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia północną część jury Krakowsko-Częstochowskiej - obszar usiany skalnymi ostańcami z wąwozami i płaskowyżami. Są tu też zamki i pałace. Zasięg mapy wyznaczają: Częstochowa Koniecpol, Zawiercie, Miasteczko Śląskie. Gęsta sieć szlaków...

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

Wasza ocena: 4.4 (26 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
12 listopada 2012 boulinek11 napisał:
Bardzo ciekawy opis. Mysle sie wybrac do jaskin, tylko nie wiem czy w grudnie sa one dostepne.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.