Góry stołowe - rowerowa wycieczka do Błędnych Skał

Dodano 25 października 2010 przez Garmin
Góry stołowe - rowerowa wycieczka do Błędnych Skał
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

1030
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

19
Parking
20
BŁĘDNE SKAŁY
Błędne Skały to labirynt. Zwiedzając go można się zagubić. Idąc wytyczonym szlakiem przeciskamy się przez szczeliny, tunele i ciekawe skalne formy. Jest tutaj dość chłodno i wilgotno ale zarazem tajemniczo i pięknie.
21
KEMPING
47
SZCZELINIEC WIELKI
Szczeliniec Wielki to najmłodszy i najwyższy poziom piaskowcowy Gór Stołowych. Te piękne skałki tworzą skalne miasto. Znajdują się tutaj tarasy widokowe nad bardzo głębokimi szczelinami. Najgłębsza Piekiełko ma około 100 metrów.
48
RADKOWSKIE SKAŁY
49
SCHRONISKO "NA SZCZELIŃCU"
Budynek wybudowany w stylu alpejskim w latach 1845-1846, usytuowany w pięknym miejscu. Można podziwiać z tego miejsca prawie całe Sudety Środkowe i Wschodnie, a także Szczeliniec Mały, który nie jest udostępniony dla turystów.
50
KARŁÓW
Wieś turystyczna znakomity punkt wypadowy w Góry Stołowe. Tutaj zaczyna się ścieżka dydaktyczna "Szlak Skalnej Rzeźby".
51
BIAŁE SKAŁY
Zgrupowanie skał o dużej zawartości jasnego kwarcu. Teren wspinaczkowy.
52
AQUA PARK "WODNY ŚWIAT"
53
PIJALNIA WÓD ZDROJOWYCH
54
KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
Kaplica powstała w 1776 r. Na ścianach jest ponad 3000 czaszek i piszczeli wydobytych z mogił wojennych. a w krypcie około 21 tysięcy.
1735
Góry_Stołowe_1.png
Błędne Skały - wejście
1736
Góry_Stołowe_2.png
Góry Stołowe
1737
Góry_Stołowe_3.png
Błędne Skały
1738
Góry_Stołowe_4.png
Błędne Skały
1739
Góry_Stołowe_5.png
Błędne Skały
1740
Góry_Stołowe_6.png
Błędne Skały
1741
Góry_Stołowe_7.png
Błędne Skały
1742
Góry_Stołowe_8.png
Błędne Skały
1743
Góry_Stołowe_9.png
Błędne Skały
1744
Góry_Stołowe_10.png
Błędne Skały
Góry Stołowe przylegają do Kotliny Kłodzkiej. Większa ich część znajduje się na terytorium Czech. To pasmo górskie jest ewenementem przyrodniczym w naszym kraju. Jest przykładem strukturalnej rzeźby terenu. Wynika ona z poziomego ułożenia piaskowca. To erozja, niszcząc skały piaskowcowe, wyrzeźbiła skalne miasta, maczugi i formy skalne, najczęściej nazywane od kształtów, które przypominają („Głowa Murzyna”, „Wahadło”, „Żółw” i wiele innych). Przyroda Parku Narodowego Gór Stołowych ze swoimi skalnymi miasteczkami i skalnymi grzybami przyciąga miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Znajdziemy tutaj doskonałe warunki do uprawiania turystyki aktywnej. Na bazę wypadową wybraliśmy Radków, bowiem stąd w rejony, które chcieliśmy zobaczyć łatwo dostać się „Droga Stu Zakrętów”, która dla rowerzystów jest również atrakcją. Kemping znaleźliśmy blisko Zalewu Radkowskiego. W Radkowie można też odwiedzić rynek z ratuszem i ciekawy kościół z wieżą na prezbiterium pod wezwaniem św. Doroty. Jednym z ciekawych miejsc na naszej trasie jest Strzeliniec. Niestety rowery musimy zostawić na parkingu, bowiem na najwyższy szczyt Gór Stołowych wiedzie tylko pieszy szlak czerwony. Znajdują się tutaj tarasy widokowe skąd można podziwiać głębokie szczeliny skalne – najgłębsza ma około 100 metrów. Biegnie tędy dydaktyczna „Ścieżka Skalnej Rzeźby”, warto odwiedzić też historyczne schronisko. Wracamy do „krętej drogi” i jedziemy w kierunku Karłowa. Za tą wioską mijamy Białe Skały. Mają one jasną barwę z powodu znacznej zawartości kwarcu. Raj dla wspinaczy. My je tylko podziwiamy z daleka i kierujemy się na Kudowę- Zdrój. W pijalni uzupełniamy zapasy wody w organizmie:). Teraz udajemy się do Kudowej Czermnej, aby zobaczyć najcenniejszy obiekt jaki się tutaj znajduje – Kaplicę Czaszek. Staliśmy w dość długiej kolejce, aby dostać się do środka, ale było warto. Na ścianach i w krypcie zobaczyliśmy tysiące czaszek i piszczeli. Zostały one tutaj zgromadzone przez księdza w roku 1776, który wydobył je z zapomnianych mogił wojennych i godnie pochował. W końcu osiągnęliśmy cel dzisiejszej wycieczki – Błędne Skały. To ławica piaskowca uformowana w labirynt. Zwiedzaliśmy go pieszo, idąc wytyczonym jednokierunkowym szlakiem. Przeciskamy się przez szczeliny, spacerujemy tunelami. Ciemno, chłodno i wilgotno – mamy wrażenie, że jeśli zejdziemy ze szlaku to się zgubimy. Ciekawe i tajemnicze miejsce – bardzo polecam. Robi się bardzo późno – wsiadamy na rowery by zdążyć przed zmrokiem dojechać do Radkowa.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze,...

Mapa Góry Stołowe
Góry Stołowe - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Gór Stołowych przedstawia niezwykle malowniczy zakątek SUdetów. Góry Stołowe położone są w Sudetach Środkowych, na styku z Sudetami Wschodnimi. Mapa przedstawia obszar zamknięty na zachodzie przez czeski Hronov, na południu...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Wasza ocena: 3.8 (17 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.