Góry Opawskie: Gwarkowa Perć i Karliki

Dodano 26 stycznia 2013 przez rysowanie
Góry Opawskie: Gwarkowa Perć i Karliki
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

16865
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 2.8
 • Dystans: 4,5 km
 • Przewyższenie: 133,84 m
 • Suma podejść: 145,05 m
 • Suma zejść: 148,07 m
 • Data: 17 maja 2011
 • Lokalizacja: Polska, opolskie, Pokrzywna
97666
Karliki
97684
Karlik
98053
Kapliczka na polanie
98054
Rozdroże pod piekiełkiem
Nasza trasa rozpoczyna się w Pokrzywnej, w pobliżu przystanku autobusowego i siedziby Zarządu Opolskich Parków Krajobrazowych. Wiedzie doliną Bystrego Potoku przez tereny leśne.

Po przejściu przez mostek przechodzimy na drugi brzeg Bystrego Potoku. Mijając po prawej stronie pole biwakowe z kręgiem do palenia ognia i kapliczkę idziemy w kierunku nieczynnej starej skoczni narciarskiej. Zbudowano ją w 1931 roku staraniem mieszkającego w Prudniku Norwega, można z niej było skakać na odległość do 40 metrów. Coroczna niewielka ilość opadów śniegu i nietrwałość jego pokrywy (klimat Gór Opawskich jest dość łagodny) sprawiły, że przestała ona być wykorzystywana. Obecnie zobaczyć tu można jedynie pozostałości dobiegu, zarośnięty próg i szeroki betonowy most na potoku.

Po przejściu około 200 metrów spotykamy kolejny mostek na Bystrym Potoku. Przechodzimy przez niego i znajdujemy się przy przystanku "Gwarkowa Perć". Jest to wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków, wykorzystywanych lokalnie do celów budowlanych (pokrywanie dachów, okładanie ścian domów). Przez cały rok po ścianach wyrobiska malowniczo spływa woda, która zimą zamienia się w urozmaiconą soplami lodową pokrywę.

W pobliżu "Gwarkowej Perci" odnaleźć też można zakratowane wejście do częściowo zasypanej, kilkunastometrowej starej sztolni, powstałej po eksploatacji szlachetnych kruszców (złota) lub kamieni. Z ostemplowanego belkami wnętrza przez cały rok wypływa lodowata woda. Jest to miejsce hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy.

Idziemy niebieskim szlakiem stromo pod górę. Po chwili docieramy do małej przeszkody z łupków- skałki, na którą trzeba się wspiąć. Wtedy naszym oczom ukazuje się wysoka, przytwierdzona do skał drabinka. Wspinamy się po niej i podążamy dalej szlakiem w kierunku rozdroża pod piekiełkiem.

"Piekiełko" - to stary kamieniołom powstały po wydobyciu łupka fyllitowego. Łupek z racji swych właściwości (skała daje się łatwo dzielić na niewielkiej grubości płyty o dużej powierzchni) wykorzystywany był lokalnie do okładania ścian budynków i produkcji dachówek. W Jarnołtówku i Pokrzywnej do dziś zobaczyć można stare domy pokryte takimi pięknymi, metalicznie połyskującymi szarymi płytkami.

Idziemy dalej przez las w kierunku Karlików. Karliki to odsłonięcia skalne zbudowane z łupków oraz przewarstwiających się z nimi metaszarogłazów. Skały są intensywnie zafałdowane i pocięte dużą ilością żyłek mlecznego kwarcu. Tworzą się tu platformy widokowe, z których roztacza się nieco przesłonięta podrastającymi drzewami piękna panorama przełomu Złotego Potoku.

Schodzimy w dół do Jarnołtówka i do Pokrzywnej wracamy drogą.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Prudnik i okolice
Prudnik i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Prudnika i okolic obejmuje obszar od Nysy i Krapkowic do Głuchołaz i Města Albrechtickiego. Naniesiono wszystkie trasy rowerowe, szlaki piesze i konne. Podano ich długość a przy szlakach pieszych również czasy przejść. We wszystkich...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

Mapa Góry Opawskie
Góry Opawskie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Bardzo dokładna mapa Gór Opawskich zawiera aktualny przebieg tras turystycznych pieszych i rowerowych oraz ścieżki przyrodnicze. Wydanie II, 2017  

Szukasz noclegu w okolicy?

Dokonując rezerwacji, wspierasz Traseo

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0