Góra św. Anny- święta góra Ślązaków

Dodano 25 września 2019 przez rysowanie
Góra św. Anny- święta góra Ślązaków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

159749
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.7
  • Dystans: 3,9 km
  • Przewyższenie: 73,1 m
  • Suma podejść: 178,28 m
  • Suma zejść: 161,07 m
  • Data: 24 września 2019
  • Lokalizacja: Góra św. Anny
903055
Bazylika św. Anny
Za początek kultu religijnego uznaje się XV w. wówczas to Mikołaj Strzała z Poręby postawił na szczycie drewniany kościółek św. Jerzego. W 1656 r. przybywają tu Franciszkanie, kościół zostaje rozbudowany, powstaje klasztor a miejsce staje się celem coraz to liczniejszych pielgrzymów. Na początku XVIII w. powstaje kalwaria. Wnętrze bazyliki jednonawowe z bogatym wystrojem barokowo-rokokowym i malowidłami nawiązującymi do życia św. Anny. Głównym obiektem kultu jest figurka św. Anny Samotrzeciej umieszczona ponad ołtarzem głównym. Figura pochodzi z przełomu XVI/XVI w. wykonana z drewna lipowego ma 54 cm wysokości. Przestawia św. Annę, która na lewym ramieniu trzyma swoją córkę – Maryję, a na prawym swojego wnuka – Jezusa.
903056
Grota Lurdzka
Położona u podnóża sanktuarium Grota Lurdzka znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu skały wulkanicznej. Rosnące obawy o osunięcie się gruntu z kościołem, sprawiły, że kamieniołom zamknięto, zaczęto zasypywać go kamieniami, a w latach 1912-14 powstała Grota Lurdzka. Teren otaczają kamienne stacje drogi krzyżowej. Po środku stoi kaplica św. Rafała – początek annogórskiej kalwarii.
903057
Kalwaria
Kalwaria annogórska – to zespół pięknych, bogato zdobionych 41 kaplic Męki Pańskiej, kaplic Maryjnych i kaplicy św. Józefa. Budowa kaplic rozpoczęła się w 1700 r. a ufundował ją Jerzy Adam de Gaschin wzorując się na kalwarii wówczas już istniejącej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Budowę powierzono włoskiemu architektowi, Dominikowi Sighno, który dzieło ukończył w 1709 r. Najpiękniejszymi kaplicami kalwarii są kościół św. Krzyża i kaplica Świętych Schodów.
903058
Geopark
1,5 km ścieżka dydaktyczna w rezerwacie geologicznym „Góra św. Anny” zapoznaje z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Tarasy, kręte ścieżki, schody na dno kamieniołomu i tablice informacyjne pozwolą nam bardzo dobrze poznać skały budujące górę.
903059
Pomnik Czynu Powstańczego
W 1955 r. w miejscu nazistowskiego mauzoleum powstaje zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający powstania śląskie. Potężna bryła pomnika w stylu socrealizmu zbudowana jest z granitu, na zewnętrznych ścianach płaskorzeźby przedstawiają dzieje polskiego Śląska, wewnątrz znicz – symbolizujący ognisko domowe. Rzeźby przedstawiają śląskie społeczeństwo: kobietę z dzieckiem, rolnika, górnika i hutnika.
903060
Amfiteatr
: twórcą tego miejsca byli naziści. Po objęciu władzy zapragnęli stworzyć miejsce przeciwstawiające się kultowi religijnemu i głoszące propagandę nazistowską. W latach 1934-38 w dawnym kamieniołomie zbudowano potężny kamienny amfiteatr oraz pomnik – mauzoleum niemieckiego wojownika w kształcie wieżyczki czołgu. Amfiteatr mieszczący 50 tysięcy ludzi był miejscem nazistowskich uroczystości specjalnie organizowanych podczas obchodów religijnych w sąsiednim sanktuarium. Po II wojnie światowej podczas pierwszych dożynek nazistowski pomnik zostaje wysadzony. A jego miejscu w 1955 r. powstaje zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający powstania śląskie.
Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe.
Pełne relacje z tras znajdują się na portalu www.goryopawskie.eu

Góra św. Anny – wystający ponad nizinną częścią Górnego Śląska szczyt o wysokości 406 m.n.p.m to jedno z najciekawszych miejsc w województwie opolskim. Wzgórze 27 milionów lat temu było wulkanem, dziś przyciąga licznych turystów i pielgrzymów. Za sprawą Sanktuarium św. Anny miejsce stało się świętą górą Ślązaków. Przeszłość geologiczna związana z wulkanem, ciekawe gatunki roślin i zwierząt sprawiły, że dla ochrony tego zakątka w 1988 r. powołano Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”. Najpiękniejsze pory roku na Górze św. Anny to wiosna, gdy bielą pokrywają się kwitnące czereśnie oraz jesień, gdy kapliczki annogórskiej kalwarii stoją pod żółtymi starymi alejami lipowymi.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta