Góra św. Anny- święta góra Ślązaków

Dodano 25 września 2019 przez rysowanie
Góra św. Anny- święta góra Ślązaków
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

159749
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.7
 • Dystans: 3,9 km
 • Przewyższenie: 73,1 m
 • Suma podejść: 178,28 m
 • Suma zejść: 161,07 m
 • Data: 24 września 2019
 • Lokalizacja: Góra św. Anny
903055
Bazylika św. Anny
Za początek kultu religijnego uznaje się XV w. wówczas to Mikołaj Strzała z Poręby postawił na szczycie drewniany kościółek św. Jerzego. W 1656 r. przybywają tu Franciszkanie, kościół zostaje rozbudowany, powstaje klasztor a miejsce staje się celem coraz to liczniejszych pielgrzymów. Na początku XVIII w. powstaje kalwaria. Wnętrze bazyliki jednonawowe z bogatym wystrojem barokowo-rokokowym i malowidłami nawiązującymi do życia św. Anny. Głównym obiektem kultu jest figurka św. Anny Samotrzeciej umieszczona ponad ołtarzem głównym. Figura pochodzi z przełomu XVI/XVI w. wykonana z drewna lipowego ma 54 cm wysokości. Przestawia św. Annę, która na lewym ramieniu trzyma swoją córkę – Maryję, a na prawym swojego wnuka – Jezusa.
903056
Grota Lurdzka
Położona u podnóża sanktuarium Grota Lurdzka znajduje się w miejscu dawnego kamieniołomu skały wulkanicznej. Rosnące obawy o osunięcie się gruntu z kościołem, sprawiły, że kamieniołom zamknięto, zaczęto zasypywać go kamieniami, a w latach 1912-14 powstała Grota Lurdzka. Teren otaczają kamienne stacje drogi krzyżowej. Po środku stoi kaplica św. Rafała – początek annogórskiej kalwarii.
903057
Kalwaria
Kalwaria annogórska – to zespół pięknych, bogato zdobionych 41 kaplic Męki Pańskiej, kaplic Maryjnych i kaplicy św. Józefa. Budowa kaplic rozpoczęła się w 1700 r. a ufundował ją Jerzy Adam de Gaschin wzorując się na kalwarii wówczas już istniejącej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Budowę powierzono włoskiemu architektowi, Dominikowi Sighno, który dzieło ukończył w 1709 r. Najpiękniejszymi kaplicami kalwarii są kościół św. Krzyża i kaplica Świętych Schodów.
903058
Geopark
1,5 km ścieżka dydaktyczna w rezerwacie geologicznym „Góra św. Anny” zapoznaje z wulkaniczną przeszłością tego miejsca. Tarasy, kręte ścieżki, schody na dno kamieniołomu i tablice informacyjne pozwolą nam bardzo dobrze poznać skały budujące górę.
903059
Pomnik Czynu Powstańczego
W 1955 r. w miejscu nazistowskiego mauzoleum powstaje zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający powstania śląskie. Potężna bryła pomnika w stylu socrealizmu zbudowana jest z granitu, na zewnętrznych ścianach płaskorzeźby przedstawiają dzieje polskiego Śląska, wewnątrz znicz – symbolizujący ognisko domowe. Rzeźby przedstawiają śląskie społeczeństwo: kobietę z dzieckiem, rolnika, górnika i hutnika.
903060
Amfiteatr
: twórcą tego miejsca byli naziści. Po objęciu władzy zapragnęli stworzyć miejsce przeciwstawiające się kultowi religijnemu i głoszące propagandę nazistowską. W latach 1934-38 w dawnym kamieniołomie zbudowano potężny kamienny amfiteatr oraz pomnik – mauzoleum niemieckiego wojownika w kształcie wieżyczki czołgu. Amfiteatr mieszczący 50 tysięcy ludzi był miejscem nazistowskich uroczystości specjalnie organizowanych podczas obchodów religijnych w sąsiednim sanktuarium. Po II wojnie światowej podczas pierwszych dożynek nazistowski pomnik zostaje wysadzony. A jego miejscu w 1955 r. powstaje zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego Pomnik Czynu Powstańczego upamiętniający powstania śląskie.
Wspólnie z Euroregionem Pradziad zabieram Was na wycieczkę po atrakcjach turystycznych na terenie polskiej części Euroregionu Pradziad. Przygotowałem dla turystów pragnących spędzić weekend w naszym regionie pięć tras. Będą to zarówno piesze wycieczki po miastach oraz trasy rowerowe.
Pełne relacje z tras znajdują się na portalu www.goryopawskie.eu

Góra św. Anny – wystający ponad nizinną częścią Górnego Śląska szczyt o wysokości 406 m.n.p.m to jedno z najciekawszych miejsc w województwie opolskim. Wzgórze 27 milionów lat temu było wulkanem, dziś przyciąga licznych turystów i pielgrzymów. Za sprawą Sanktuarium św. Anny miejsce stało się świętą górą Ślązaków. Przeszłość geologiczna związana z wulkanem, ciekawe gatunki roślin i zwierząt sprawiły, że dla ochrony tego zakątka w 1988 r. powołano Park Krajobrazowy „Góra św. Anny”. Najpiękniejsze pory roku na Górze św. Anny to wiosna, gdy bielą pokrywają się kwitnące czereśnie oraz jesień, gdy kapliczki annogórskiej kalwarii stoją pod żółtymi starymi alejami lipowymi.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Góra Świętej Anny
Góra Świętej Anny - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane...

Mapa Województwo opolskie i plan Opola
Województwo opolskie i plan Opola - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0