Goniądz - Twierdza Osowiec-Goniądz

Dodano 13 kwietnia 2014 przez rysowanie
Goniądz - Twierdza Osowiec-Goniądz
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

38450
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 22,5 km
  • Przewyższenie: 18,18 m
  • Suma podejść: 27,67 m
  • Suma zejść: 38,25 m
  • Data: 1 kwietnia 2014
  • Lokalizacja: Polska, podlaskie, Goniądz
228882
Wieża widokowa
Wieża widokowowa. Panorama Goniądza i Biebrzy
228883
Fort Zarzeczny
Fort II (Zarzeczny) zlokalizowany jest przy drodze z Goniądza do Osowca. Jednak zwiedzanie fortu jest zabronione ze względu na zły stan techniczny i groźne dla zdrowia wypadki. Mogą Państwo jedynie obejżeć ruiny Fortu przez fosę. Obok jednak jest kolejna ścieżka edukacyjna "KŁADKA", co podności walory turystyczne tej wyprawy. Ścieżka "Kładka: to w duzej mierze drewniana kładka o długość ok. 1 km, która wije się przez sam środek biebrzańskich mokradeł. Na trasie są dwie wieże widokowe. Cała ścieżka ma długość około 2 km. Można tam dojechać samochodem lub rowerem - z Goniądza to około 8 km. Zwiedzanie można rozpocząć przy Kanale Rudzkim, który znajduje się przy trasie Białystok -Ełk.
228884
Wieża widdokowa
Wieża widokowa z panoramą na bagna biebrzańskie
228885
Wieża widokowa
Miejsce: Terenowy Ośrodek Edukacyjny w Osowcu (okolice II Fortu twierdzy Osowiec lub kanału Rudzkiego przy trasie Białystok-Ełk).
Atrakcje: spacer kładkami wśród bagien po Terenowym Ośrodku Edukacyjnym. Na ścieżce przyrodniczej znajdują się tablice informacyjne opisujące przyrodę i zjawiska mające miejsce wokół kładek. Są też opisy historyczne. W trakcie spaceru warto zwrócić uwagę na ptaki i krajobraz - pomogą w tym wieże i platformy obserwacyjne zlokalizowane przy ścieżce. Warto zaopatrzyć się w przewodnik po ścieżce (do kupienia np. w Punkcie Informacji Turystycznej w Osowcu-Twierdzy, recepcjach hoteli w Goniądzu). Na trasie ścieżek łatwo obserwować ptaki wodno-błotne (szczególnie wiosną), drapieżne i śpiewające. Czasem zalatuje tu orlik, bielik, pośpiewuje też podróżniczek. Warto zwrócić uwagę także na interesujące rośliny wodne i bagienne (pałki, sitowie, turzyce) i krajobraz. Miłośnicy fortyfikacji znajdą tu ciekawe budowle z okresu carskiego.
228886
Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego
Siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego
228887
Twierdza Osowiec
Niebywałą atrakcją historyczną (ale także i przyrodniczą) jest wizyta w XIX w. carskiej Twierdzy Osowiec. Wizyta w muzeum Twierdzy, wędrówka w tunelach oraz spacer po Forcie I dostarczą Państwu niezapomnianych przeżyć. Bliższych informacji nt. Twierdzy oraz jej zwiedzania udziela Mirosław Worona - Prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego. Zwiedzanie Twierdzy Osowiec i Muzeum: w każdy dzień tygodnia od godz. 10.00 do 15.30. Ewentualne zamówienia telefonicznie: kom.600941954
228890
Twierdza Osowiec
228891
Fort Zarzeczny
228892
Twierdza Osowiec
228893
Muzeum Twierdzy Osowiec
228896
Wieża widokowa. Terenowy Ośrodek Edukacyjny
228897
Wieża widokowa. Kanał Rudzki
228898
Ścieżka edukacyjna. terenowy Ośrodek Edukacyjny
228899
Wieża widokowa. Terenowy Ośrodek Edukacyjny
228906
Twierdza osowiec0336
229180
334
Miejsce: pętla wokół doliny Biebrzy w sąsiedztwie Goniądza przez Wólkę Piaseczną, Płochowo, Osowiec, Osowiec-Twierdza z powrotem do Goniądza.
Atrakcje: urozmaicona krajobrazowo (bagienne łąki, zakrzaczenia, pola, lasy) i przyrodniczo trasa. Po drodze liczne obserwacje ptasie, a przy odrobinie szczęścia zobaczenie łosia.
Za Osowcem w pobliżu ruin Fortu II twierdzy Osowiec należy zatrzymać się na spacer po Terenowym Ośrodku Edukacyjnym (drewniane kładki oraz wieże obserwacyjne wyposażone w tablice edukacyjne; ładna panorama bagien z wieży przy kanale Rudzkim, wiosną dużo ptaków, panorama na ruiny fortu II twierdzy Osowiec).
Siedziba Biebrzańskiego PN w Osowcu-Twierdzy: wystawy fotograficzne, ekspozycja przyrodnicza, informacja turystyczna, wydawnictwa, prelekcja filmu o BPN.
Wizyta w twierdzy Osowiec.
Jak dotrzeć: całość trasy zajmuje ok. 25 km, prowadzi głównie drogą asfaltową, miejscami „żwirówka”. Początek w Goniądzu, dalej w kierunku Wólki Piasecznej przez most na Biebrzy. Kontynuujemy drogą asfaltową w kierunku Płochowa, dalej Osowca. Z Osowca w kierunku Osowca-Twierdzy „żwirówką”. Z Osowca-Twierdzy wzdłuż torów do drogi asfaltowej w kierunku Goniądza. Wariant dostępny dla rowerzystów lub jako wycieczka samochodowa.
Czas trwania: 4-6 h rowerzyści; ok 8-10 godzin w wariancie pieszym, z odpoczynkiem dla dla mało zaprawionych piechurów
Trasę poleca
Goniądzki Serwis Turystyczny

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
r_krzysztof
8 maja 2014 r_krzysztof napisał:
wpisuje na liste celow na 2014r :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.