Gołębia Góra

Dodano 25 listopada 2010 przez plik GPX
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

1520
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 7.3
 • Dystans: 2,8 km
 • Czas trwania: 0 h 46 min
 • Średnia prędkość: 3,59 km/h
 • Przewyższenie: 25,47 m
 • Suma podejść: 56,7 m
 • Suma zejść: 56,23 m
 • Data: 8 lipca 2010
 • Lokalizacja: Polska, pomorskie, Unichowo
2525
Początek ścieżki
Spacer zaczniemy przy leśniczówce Miedzierza. Znajduje się tu tablica z mapą ścieżki oraz miejsce do odpoczynku. Stąd udajemy się drogą do punktu drugiego. Ścieżka jest oznakowana za pomocą strzałek kierunkowych oraz symbolu kwiatka przylaszczki, a dodatkowo na każdym przystanku znajduje się mapka pokazująca, gdzie się aktualnie znajdujemy.
2526
Rezerwat
Ten przystanek umieszczono w rezerwacie przyrody „Gołębia Góra”, utworzonym w 1981 r. Jest on częścią Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Rezerwat zajmuje 6,95 ha w zlewni rzeki Słupi, z którą graniczy w swej północnej części. Dominującym zespołem roślinnym jest tu kwaśna buczyna niżowa, która uległa znaczącym przekształceniom gospodarczym. Rezerwat porasta drzewostan dwupiętrowy. Wśród roślin pierwszego piętra znajdują się: sosna licząca sobie ponad 220 lat oraz jej nieco młodsza – bo 65-letnia – siostra, świerk, daglezja, buk i ponad stuletnie dęby. Drugie piętro tworzą świerk, buk, dąb i brzoza – zróżnicowane co do wieku.
2527
Stare nadleśnictwo
Nadleśnictwo Gołębia Góra powstało w latach 70. XIX w. w wyniku reorganizacji leśnictwa pruskiego. (Wcześniej lasy Gołębiej Góry znajdujące się na terenie Prus należały do Królewskiego Nadleśnictwa Borzytuchom). Środki na budowę siedziby nadleśnictwa pochodziły z kontrybucji nałożonej przez Prusy na Francję po wojnie z lat 1870–71. Na dziedzińcu do dziś znajduje się zabytkowa pompa ręczna.
2528
Płazy
Ten przystanek usytuowany jest w pobliżu płytkiego zbiornika wodnego, który jest miejscem godowym płazów. W Polsce występuje 18 gatunków płazów. Wszystkie objęte są ochroną gatunkową. Na tablicy zaprezentowano płazy występujące w okolicach Bytowa.
2529
Słupia
Słupia wypływa z torfowisk w pobliżu wsi Sierakowska Huta. Jest rzeką Środkowego Pomorza, a do Morza Bałtyckiego uchodzi w Ustce. W niektórych fragmentach Słupia ma charakter rzeki górskiej. Wykorzystując jej walory, na Słupi wyznaczono szlak kajakowy o długości 125 km. Tereny w pobliżu rzeki zajmują siedliska kwaśnej buczyny, powstałe z przekształconych w wyniku sukcesji siedlisk kwaśnej dąbrowy oraz łęgów. W dolinie Słupi występuje bardzo rzadki porost: granicznik płucnik. Jego obecność dobrze świadczy o czystości tych terenów, ponieważ granicznika można spotkać tylko na obszarach o najmniejszym zanieczyszczeniu atmosfery. Rośnie on w stosunkowo dobrze zachowanych lasach o charakterze puszczańskim z większą ilością starych drzew liściastych.
2530
Mokradła
Mokradła to ekosystemy ziemno-wodne i wodne z występującą tam roślinnością wilgociolubną. Pod pojęciem tym kryją się zarówno torfowiska, moczary, trzęsawiska, jak i cieki oraz zbiorniki wodne. Na terenach podmokłych występuje wiele cennych i rzadkich, często chronionych, gatunków roślin i zwierząt. Obszary podmokłe są także regulatorem stosunków wodnych. Na tym przystanku możemy poznać występujące na tym terenie rośliny chronione.
2531
Walory przyrodnicze rzeki Słupi
Słupia i jej otoczenie zostały w dużym stopniu zmienione przez działalność człowieka. Pomimo zniekształceń krajobrazu, w dolinie rzeki zachowały się zbiorowiska rzadkich, ginących roślin i wspaniałe lasy. Korzystne warunki do życia znalazły tu także cenne gatunki zwierząt, które przybliży nam ostatni przystanek.
Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez lasy mieszane i sosnowe oraz rezerwat przyrody „Gołębia Góra” – są to jedne z najpiękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Po drodze można zobaczyć m.in. ponad dwustuletnie drzewa. Ścieżka wiedzie też fragmentem doliny Słupi, docierając do rzeki. Na trasie umieszczono siedem tablic z opisami najciekawszych atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych.Dojazd do ścieżki

Kierując się drogą z Bytowa do Lęborka, po 11 km docieramy do granicy rezerwatu. Ustawiona przy trasie tablica wskaże nam gruntową drogę do leśniczówki Miedzierza, przy której zaczyna się ścieżka przyrodnicza; tam też możemy zostawić samochód. Niezmotoryzowani dotrą do ścieżki autobusem PKS: przystanek znajduje się na Gołębiej Górze, naprzeciwko drogi prowadzącej do leśniczówki.
Trasę poleca
UM Bytów

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Park Krajobrazowy Dolina Słupi
Park Krajobrazowy Dolina Słupi - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Doliny Słupi obejmuje znaczny odcinek tej arcyciekawej przyrodniczo i krajobrazowo rzeki z jej największymi atrakcjami. Na mapie turystycznej "Park Krajobrazowy Dolina Słupi" naniesiono liczne szlaki, które ułatwią poruszanie się po tym...

Mapa Nadleśnictwo Lipusz
Nadleśnictwo Lipusz - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Publikacja z serii map "leśnych" Wydawnictwa Eko-Kapio. Nadleśnictwo zadbało o to, żeby przy tym stopniu szczegółowości (skala 1:50 000) umieścić na mapie wszelkie możliwe trasy turystyczne (szlaki piesze, rowerowe, Nordic Walking,...

Mapa Ziemia Bytowska - cz. wschodnia
Ziemia Bytowska - cz. wschodnia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Opracowanie kartograficzne obejmuje obszar Powiatu Bytowskiego. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, gastronomie, granice obszarów chronionych. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i konnych,...

Wasza ocena: 4.5 (20 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
18 grudnia 2012 boulinek11 napisał:
Gratuluje UM pomyslu, stowrzenia szlakow sciezek dzieki ktorym mlodziez i dzieci moga poznac drobine swiata
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0