Gniezno - szlak szary

Dodano 8 listopada 2014 przez plik GPX
Gniezno - szlak szary
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

51867
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.0
  • Dystans: 73,6 km
  • Przewyższenie: 88,8 m
  • Suma podejść: 1 144 m
  • Suma zejść: 1 143,9 m
  • Data: 2 lipca 2014
  • Lokalizacja: Gniezno
304644
DSC_0925
304645
DSC_0941
304646
Obraz 00590
304647
DSC_0979
Szlak szary (58,9 km) jest kolejną propozycją wycieczki, na którą warto się zdecydować w szczególności przy ładnej pogodzie. Jeśli bowiem niebo nie będzie zasnute chmurami i unikniemy mgły, z pewnością uda się nam zobaczyć więcej niż moglibyśmy się spodziewać…

Szlak prowadzi przez północno-wschodnią część Powiatu Gnieźnieńskiego, jedynie na krótkim odcinku wychodząc za jego granice i wkraczając na tereny Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Na jego trasie spotkać można wiele ciekawych miejsc, jednak dwa z nich z całą pewnością zasługują na wyróżnienie. Pierwsze to 12 metrowa wieża widokowa w miejscowości Duszno, z której szczytu dojrzeć można obiekty nawet tak oddalone jak bazylika w Licheniu, czy kominy elektrowni w Pątnowie. By nacieszyć się tymi widokami trzeba się jednak sporo natrudzić, ponieważ drewniana konstrukcja posadowiona została na jednym z najwyższych wzniesień Wielkopolski – Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.).

Kilka kilometrów dalej szlak prowadzi do Trzemeszna, miasta znanego przede wszystkim z tradycji świętowojciechowych. W jego centrum znajduje się piękna bazylika z zachowanymi elementami romańskimi - dwoma kolumnami oraz fragmentami murów. Jej wnętrze najlepiej podziwiać w słoneczne dni, gdy naturalne światło dostaje się do środka przez przeszkloną kopułę. Jeśli ilość atrakcji spowoduje, że konieczne będzie zaplanowanie dłuższego odpoczynku, śmiało można to zrobić w jednym z dwóch ośrodków wypoczynkowych znajdujących się nad jeziorami w miejscowościach Jankowo Dolne i Gołąbki. Przez pierwszą z nich przebiega także łącznik skracający trasę.

Gnieźnieński rynek opuścić można kierując się w stronę osiedla mieszkaniowego Winiary (analogicznie jak w przypadku szlaku zielonego), jednak zamiast skręcać na promenadę dookoła jeziora, dojeżdżamy do ul Orcholskiej. Drugą opcją jest przejazd ulicami Chrobrego i Pocztową aż do Parku Miejskiego, i dalej do ul. Wierzbiczany.

Co jeszcze w okolicy szlaku…
- Strzyżewo Kościelne: zabytkowy kościół z połowy XIX wieku
- Ławki: dom – miejsce narodzin Hipolita Cegielskiego
- Kruchowo: renesansowo-barokowy dwór otoczony parkiem
- Wydartowo: neogotycka kuźnia z połowy XIX wieku;
- Duszno: neogotycki kościół z XIX wieku z częściowo starszym wyposażeniem
- Trzemeszno: pomnik Jana Kilińskiego, XVIII-wieczny budynek Kolegium Trzemeszeńskiego

źródło: www.tupowstalapolska.pl
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta