Gmina Dwikozy - Winiarki przepiękna trasa przyrodnicza

Dodano 29 stycznia 2024 przez rysowanie
Gmina Dwikozy - Winiarki  przepiękna trasa przyrodnicza
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

335889
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
 • Stopień trudności: Łatwy
 • Gwiazdki: 3.4
 • Dystans: 4,6 km
 • Przewyższenie: 59,25 m
 • Suma podejść: 60,9 m
 • Suma zejść: 64,45 m
1757816
Park Przyrody na Kucharce
Jest to naturalny park przyrodniczy położony na prywatnym terenie pana Jerzego Pawlicy w Winiarkach. Park jest usytuowany na górze zwanej Kucharką – skąd wzięła się nazwa Parku. Na jego terenie można podziwiać liczne wąwozy, parowy a także tarasy widokowe na dolinę Wisły. Dla miłośników przyrody jest to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas pobytu na ziemi dwikoskiej. Park Przyrody na Kucharce to wyjątkowo urokliwe miejsce pod względem przyrodniczym oraz historycznym. Na terenie parku bowiem można zobaczyć zachowane do dziś okopy wojsk niemieckich. Park jest jednak bardzo wyjątkowym miejscem głównie ze względu na walory przyrody, które właściciel pięknie wyeksponował regularnie dbając o porządek w tym miejscu oraz budowanie naturalnych zabezpieczeń przed działaniem wód spływających z trzech wąwozów. Piękno przyrody, szum drzew oraz widok nierzadko pojawiających się dzikich zwierząt i ptaków czyni to miejsce idealnym do obcowania z naturą. Właściciel Parku nie pobiera opłat od spacerowania po parku, jedyna prośba to pozostawienie tego miejsca w porządku z poszanowaniem dla przyrody.
1757817
Wąwozy lessowe
Wąwozy lessowe od zawsze urzekały nas swoim pięknem, nic więc dziwnego, że turyści chętnie odwiedzają takie zakątki praktycznie o każdej porze roku. Wiosną kuszą pięknem rodzącej się do życia zieleni, latem błogim cieniem, a jesienią przepięknymi barwami.
Jeśli ktoś zdecyduje się na piesze lub rowerowe wycieczki po naszej gminie na pewno, nie ominie tych przepięknych wąwozów lessowych, gdyż występują one praktycznie na terenie wszystkich miejscowości. Less to odmiana skały o żółto-szarawej barwie, na której powstają bardzo żyzne gleby brunatne i czarnoziemy. To właśnie dzięki m.in. lessowym glebom tereny te słyną z upraw warzywniczych. Wąwozy lessowe powstają na wskutek erozji dennej wód okresowych lub epizodycznych i z czasem przekształca się w parów.
1788639
Winnica Winiarki
Winnica Winiarki jest jedną z młodszych winnic na terenie gminy Dwikozy. Powstała w 2021 roku w miejscowości, w której historia uprawy winogron sięga średniowiecza a od uprawy winnych krzewów powstała nazwa tej miejscowości – Winiarki. Winnica Winiarki jest to rodzinna winnica, gdzie żyzne, ciepłe, nasłonecznione lessowe wzgórza, poprzecinane malowniczymi wąwozami tworzą wyjątkowy mikroklimat do uprawy winorośli. Odmiana Solaris – to szczep z którego produkowane jest tu lekkie białe wino „Zorza”, które jest niezwykle aromatyczne i bogate w smaku. W 2023 roku do odmiany Solaris dołączyły Muscaris, Cambernrt Coryis oraz Regent. Na terenie winnicy gniazduje wyjątkowy i rzadki ptak, który znalazł się również w logo winnicy. Właściciele polecają zwiedzanie winnicy, warsztaty – „Z przyrodą za pan brat”, organizację ognisk oraz sesje fotograficzne.
1788640
Przyroda
1788641
Przyroda
Trasa rozpoczyna się i kończy pod remizą OSP w Winiarkach. Jest to niezwykle urokliwa trasa pod względem przyrodniczym. Teren ten bogaty jest w przepiękne wąwozy lessowe. Piękno przyrody, szum drzew oraz widok nierzadko pojawiających się dzikich zwierząt: saren, zajęcy, czyni to miejsce idealnym do obcowania z naturą. Miejsce to sprzyja zasiedlaniu przez ptaki, które z łatwością można dostrzec spacerując ta trasą. Występuje tu wiele gatunków dzięciołów, ptaków śpiewających szczególnie kosów, słowików, skowronków, pięknie ubarwionych bażantów oraz drapieżnych jastrzębi, myszołowów i błotniaków. Na pobliskich łąkach gniazdują także czajki. Na końcowym etapie trasy znajduje się również Park Przyrody na Kucharce - jest on bardzo wyjątkowym miejscem głównie ze względu na walory przyrody, które właściciel pięknie wyeksponował regularnie dbając o porządek w tym miejscu oraz budowanie naturalnych zabezpieczeń przed działaniem wód spływających z trzech wąwozów. Na jego terenie można podziwiać liczne wąwozy, parowy a także tarasy widokowe na dolinę Wisły. Dla miłośników przyrody jest to miejsce konieczne do odwiedzenia podczas pobytu na ziemi dwikoskiej. Park Przyrody na Kucharce to wyjątkowo urokliwe miejsce pod względem przyrodniczym oraz historycznym. Na terenie parku bowiem można zobaczyć zachowane do dziś okopy wojsk niemieckich
Właściciel Parku nie pobiera opłat od spacerowania po parku, jedyna prośba to pozostawienie tego miejsca w porządku z poszanowaniem dla przyrody.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Wyżyna Sandomierska
Wyżyna Sandomierska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Wyżyny Sandomierskiej przedstawia ziemię sandomierską - historyczną krainę Polski położoną między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Zasięg mapy wyznaczają: Józefów nad Wisłą na północy, Gnojno na zachodzie, Nowa Dęba na południu i...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.