Główny sprawdzian przed Orlą Percią

Dodano 22 września 2014 przez Holux
Główny sprawdzian przed Orlą Percią
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

49846
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Turystyka górska
 • Stopień trudności: Trudny
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 20,7 km
 • Czas trwania: 8 h 43 min
 • Średnia prędkość: 2,37 km/h
 • Przewyższenie: 1 327 m
 • Suma podejść: 1 747 m
 • Suma zejść: 1 676 m
 • Data: 19 września 2014
 • Lokalizacja: Zakopane
291550
Kuźnice - Start/Meta
Centrum ruchu turystycznego. Dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch.
291551
Giewont - południowa strona
Widok na Giewont z podejścia na Przełęcz między Kopami (Karczmisko). Masyw Giewontu ma długość 2,7km, a jego głowny wierzchołek, Wielki Giewont, jest jednym z najpopulerniejszych szczytów w Tatrach Polskich. Można się do niego dostać trzema szlakami:
- z Kuźnić niebieskim;
- z Doliny Strążyskiej czerwonym-niebieskim;
- z Doliny Małej Łąki żółtym-niebieskim.
291552
Przełęcz między Kopami (Karczmisko) 1499 m n.p.m.
Przełęcz pomiędzy Wielką Królową Kopą a Małą Królową Kopą, do której można dostąć się dwoma szlakiami turystycznymi: żółtym oraz niebieskim
291553
Hala Gąsienicowa - panorama
Na pierwszym planie Hala Gąsienicowa. W centrum Mały Kościelec, za nim Kościelec. Ostani plan od lewej: Orla Perć, Świnica, Pośrednia Turnia
291554
Hala Gąsienicowa 1500 m n.p.m.
Północna część Doliny Gąsienicowej, na której krzyżuje się kilka szlaków turystycznych. Znajduję się tu także schronisko.
291555
Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej
Schronisko turystyczne posiadające 120 miejsc noclegowych. Popularne miejsce do wyjścia wielu trudnych wycieczek w okolice Orlej Perci.
291556
Mały Kościelec
Grzbiet stanowiący zakończenie Grani Kościelców, który składa się z kilku wierzchołków.
291557
Mały Kościelec / Kościelec / Zawrat
291558
Czarny Staw Gąsienicowy 1620 m n.p.m.
Polodowcowe jezioro z grupy Gąsienicowych Stawów, jest czwartym co do głębokości jeziorem tatrzańskim. Wzdłuż wschodniego brzegu przebiega niebieski szlak prowadzący na Zawrat, a od niego odbija żółty szlak na Skrajny Granat. Na północy jeziora znajduje się odejście na Kościelec (szczyt w tle).
291885
Promienie Słońca opadające na Czarny Staw znad Orlej Perci
291890
Kościelec górujący nad Czarnym Stawem
291924
Czarny Staw Gąsienicowy w całej okazałości
291925
Zawrat / Zawratowa Turnia
291926
Zmarzły Staw i górujące nad nim Granaty
Niewielkie jeziorko umiejscowione pod ścianą Małego Koziego Wierchu. W okresie zimowy zamarza do dna. Blisko niego odbija żółty szlak na Kozią przełęcz.
291933
W drodze na Zawrat - ułatwienia w postaci łańcuchów
291940
Zawrat 2159 m n.p.m - W dole Zadni Staw (Dolina Pięciu Stawów Polskich)
Zawrat - wąska przełęcz oddzielająca Zawratową Turnię od Małego Koziego Wierchu. Krzyżują się na nim dwa szlaki: niebieski, którym można się dostać z Doliny Pięciu Stawów lub Doliny Gąsienicowej oraz czerwony prowadzący od Świnicy do Zawratu, a dalej Orlą Percią (odcinek Zawrat - Kozi Wierch jest jednokierunkowy).
291955
Na szlaku ku Świnicy - klamry i wrzechobecne łańcuchy
291961
Świnica 2301 m n.p.m
Zwornikowy szczyt o kształcie szerokiej piramidy, na który można dostać się czerwonym szlakiem ze Świnickiej Przełęczy bądź z Zawratu. Znajduje się on na granicy Polsko Słowaciej.
291963
Wróbel na Świnicy podziwia widoki
291988
Dolina Gąsienicowa widziana z zejścia ze Świnicy
291993
Świnicka Przełęcz 2051m n.p.m.
Przełęcz między Pośrednią Turnią a Świnicą, na którą prowadzą szlak czerwony i czarny od Roztoki Stwiańskiej
291994
Liliowe 1952 m n.p.m.
Przełęcz między Skrajną Turnią a Beskidem. Prowadzi tu szlak czerwony oraz zielony z Doliny Gąsienicowej.
291996
Sucha Przełęcz 1950 m n.p.m.
Przełęcz między Beskidem a Kasprowym Wierchem, gdzie spotyka się szlak czerwony wraz ze szlakiem żółtym z Murowańca
291997
Kasprwy Wierch - górna stacja koeljki i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne
292016
Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.
Jeden z najbardziej obciążonych trystycznie szczytów w Polsce, a to za sprawą kolejki linowej. Znajduje się na nim budynek, w którym jest bar, restauracja, kiosk, poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką, przechowalnia nart, WC oraz zimowa stacja TOPR. Ponadto stoi tam Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne.
292021
Gondola kolejki
292025
Myślenickie Turnie 1354 m n.p.m.
Czuba na północnym grzbiecie Kasprowego. Znajduje się tu stacja pośrednia kolejki.
Pogoda jaką zapowiadali synoptycy na piątek 19.09.14 utrzymywała się przez tydzień, więc nie było innej opcji, jak wzięcie urlopu i wyruszenie na jeden z najtrudniejszych szlaków w Polskich Tatrach. Na początek dotarcie do punktu startu z Krakowa - bus 5:50 z MDA, kierunek Zakopane. Następnie minibus z dworca stolicy Tatr do Kuźnic i tak o około 8:30 zacząłem jak na razie moją najtrudniejszą wycieczkę po polskich górach.

Start wyprawy - Kuźnice. Pierwszym punktem, który był do osiągnięcia to Przełęcz między Kopami (Karczmisko), na którą można dotrzeć na dwa sposoby - szlak niebieski przez Boczań oraz żółty przez Dolinę Jaworzynka. Ja wybrałem ten drugi - wymaga mniejszego nakładu wysiłku, a co za tym idzie zachowaniem rezerw na dalszą podróż. Po osiągnięciu Karczmiska, pozostaje zejście do Schroniska PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej, na drodze do którego możemy podziwiać Halę Gąsienicową oraz panoramę Tatr Wysokich. Przy schronisku odpoczywamy i posilamy się przed wejściem na szlak prowadzący na Zawrat.

Po zjedzeniu kanapki i obowiązkowego banana czeka nietrudne, około 30-min podejście do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Gdy już tam dotrzemy, rozpościera się widok na jego krystalicznie czyste wody (zmieniające kolor w zależności od kąta padania promieni słonecznych) oraz otaczające go prawie od każdej strony góry. Najczęstszym widokiem jest Kościelec, który wznosi się ponad 500 m nad taflę jeziora. Jest to tak urokliwe miejsce, że aż chce się robić zdjęcia na każdym kroku postawionym przy stawie.

Powolne kroczenie, wytłumaczalne podziwianiem okolicy, czas zamienić na trudne podejście do przełęczy Zawrat. Po kilkunastu stopniach w górę napotykamy małe jeziorko zwane Zmarzłym Stawem Gąsienicowym i od niego już nie ma żartów. Należy ostrożnie kroczyć ku przełęczy, w czym pomagają klamry czy wszechobecne łańcuchy. Czasem warto stanąć i spojrzeć w tył, aby zobaczyć jak strome jest pokonane podejście, które z dołu wydaje się jedynie wysokie. Tuż pod Zawratem, możemy zobaczyć dość wysoką figurkę Matki Boskiej. I w końcu docieramy do kolejnego punktu wycieczki - Zawrat. Niesamowite miejsce (wietrzne), z którego rozpościera się widok na Tatry Wysokie oraz Dolinę Pięciu Stawów Polskich (widoczny stąd Zadni Staw i kawałek Czarnego Stawu). Wiele ludzi ma przekonanie, że Orla Perć startuje na Świnicy. Nic bardziej mylnego, to tu zaczyna się najtrudniejszy szlak w Polsce. Ja jednak udaję się w przeciwną stronę na Świnicę.

Silny wiatr, przed którym nie osłaniały żadne skały, zmusiły do szybkiego ruszenia się z przełęczy. Wchodzimy na czerwony szlak początkowo obniżający się ku "piątce". Po chwili wkraczamy w skalny teren Zawratowej Turni, gdzie zaczynają się pionowe ścianki i eksponowane trawersy. Z czasem droga staje się trudniejsza i napotykamy najciekawszą część trasy, zabezpieczony klamrami i łańcuchami długi komin skalny. Często przy nim tworzą się tu zatory, jednak nie ma na co narzekać, piękne widoki rekompensują postój. Po pokonaniu przeszkody, czeka chwilka relaksu w postaci lekko opadającego szlaku. Następnie ostro wznosi się on ku Świnicy, a łańcuchy pomagają nam w zdobywaniu szczytu. Tuż przed nim znajduje się rozgałęzienie - w lewo do Kasprowego, w prawo ku wierzchołkowi. Ostatni odcinek równie trudny, silnie eksponowany. Adrenalina robi jednak swoje i szybko pokonujemy ostatnie metry. I w końcu - Świnica 2301 m n.p.m. - cel osiągnięty. Z każdej strony super widoki. Od północy Dolina Gąsienicowa, od południa zdecydowanie lepszy na Tatry Wysokie. Kilkanaście minut napawania się okolicą, lekki posiłek z wróblem :) i czas rozpocząć zejście.

Ze szczytu schodzimy kawałkiem czerwonego szlaku, którym osiągnęliśmy wierzchołek, by skierować się na zachód ku Świnickiej Przełęczy. Zejściu towarzyszą skały i w wielu miejscach jak zawsze pomocne łańcuchy. Ze Świnickiej Przełęczy mamy ładny, mocno ograniczony widok na Dolinę Gąsienicową. Jest ona niejednokrotnie widziana, ze szlaku do Kasprowego Wierchu, który osiągamy po drodze mijając przełęcz Liliowe oraz Przełęcz Suchą.

Po kilkunastu minutach przerwy, czas na zejście do Kuźnic zielonym szlakiem. Sam szlak ma mały stopień nachylenia, co sprawia, że jest on łatwy, ale długi. Prowadzi wzdłuż kolejki na Kasprowy, która niejednokrotnie się nam ukazuje, a na Myślenickich Turniach mijamy jej stację pośrednią. Krocząc ciągle zielonym szlakiem docieramy do Kuźnic - startu/mety sprawdzianu.

Podsumowując: Mimo, że odcinek Zawrat - Świnica to nie Orla Perć, nie można jemu ujmować trudności. Napotkany turysta oznajmił "Ta trasa jest tylko troszkę łatwiejsza od Orlej". Także po niej nie pozostaje nic innego jak atak na najtrudniejszy szlak w Polsce.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Tatry Polskie i Słowackie
Tatry Polskie i Słowackie - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Tatry Polskie i Słowackie wydawnictwa Compass swoim zasięgiem obejmuje obszar Tatr Wysokich, Bielskich i Zachodnich leżących po stronie zarówno polskiej jak i słowackiej. Mapa Tatr przedstawia atrakcje turystyczne i przyrodnicze, szlaki...

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart.

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
rinka77
17 sierpnia 2015 rinka77 napisał:
bardzo dobry opis trasy!
jedrula77
5 listopada 2014 jedrula77 napisał:
Fajna trasa
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.