Gliwice Zamek Piastowski z kumplem

Dodano 24 stycznia 2016 przez aplikację Android
Gliwice Zamek Piastowski z kumplem
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

72421
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Trudny
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 61,1 km
  • Czas trwania: 6 h 50 min
  • Średnia prędkość: 8,93 km/h
  • Przewyższenie: 123 m
  • Suma podejść: 1 694 m
  • Suma zejść: 1 704 m
  • Data: 24 stycznia 2016
  • Lokalizacja: Mikołów
415817
Mikołowski rynek
415818
RZYMSKO KATOLICKA PARAFIA ŚW. WAWRZYŃCA W MOKREMŚ
415819
Stary kamień graniczny
Mniej więcej wzdłuż dawnej granicy w lasach oraz na łąkach wokół Borowej Wsi znajdują się dawne kamienie graniczne, które prawdopodobnie wyznaczają granice dawnego Księstwa Pszczyńskiego. Ich powstanie należy łączyć z XIX wiekiem.
415820
Widok na ruiny zamku w Chudowie
415821
Ruiny zamku Chudów
Za budowniczego renesansowego zamku uznaje się Jana Gierałtowskiego, który w 1532 roku kupił wieś Chudów. Zamek ten powstał przypuszczalnie na miejscu wcześniejszego założenia, prawdopodobnie średniowiecznego, po którym zachował się fragment drewnianej palisady i ślady budynku. Obiekt ten można łączyć z XV-wieczną siedzibą Chudowskich. W latach 1706–1767 właścicielami zamku była rodzina Foglarów. Zamek w tym czasie przeżywał swój kolejny rozkwit, przejawiający się między innymi rozbudową, której dokonał w roku 1717 Jan Mikołaj Foglar. Jak podają źródła historyczne, zamek w Chudowie należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w której odbywały się liczne bale i przyjęcia. Po roku 1768 zamek dość często zmieniał właścicieli tracąc na znaczeniu.
415822
Bar Tekla
Bardzo przyjemne i przyjazne miejsce dla rowerzystów jest gdzie zaparkować rumaki i się ogrzać przy kominku, zjeść i napić się polecam :)
415823
Kapliczka
Kapliczka, zwana kapliczką „we dworze” p.w. św. Jana Nepomucena, z I połowy XIX wieku, murowana jest na planie kwadratu, o ostrołukowych oknach. Wewnątrz była jeszcze niedawno drewniana figura św. Jana Nepomucena z 2 połowy XIX wieku, polichromowana, ale została skradziona w latach 90-tych.
415824
Topola Tekla
A Tekla to zabytkowa, wielka topola z XVIII wieku. Zdziwiłby się ten, kto myśli, że topola to takie zwykłe sobie drzewo. Tu zaskoczenie - jej konar jest tak ogromny, choć w środku już pusty, że wstawiono tu trzy drewniane niewielkie stoliki, dwie ławy i dwa krzesła. Niesamowita sprawa!
415825
Zamek Piastowski w Gliwicach
Zamek Piastowski – jest jednym z najstarszych obiektów w mieście. Gotycką budowlę sięgającą początkami XIV wieku łączyć należy z powstaniem w Gliwicach murów obronnych. Obecny kształt obiekt zyskał w wyniku przebudowy w XVI wieku, dokonanej przez ówczesnego dzierżawcę miasta Fryderyka Cetrycza. W ciągu następnych stuleci budowla spełniała różne funkcje. Była arsenałem, więzieniem, a nawet folwarkiem. Od XVI wieku do 1945 roku z obiektem związana była nazwa dwór Cetrycza (Zettritz Hof). Po 1945 roku zaczęto używać nazwy „zameczek”, a w 1983 roku „Zamek Piastowski”
415826
Pomnik Stefana Batorego
415827
Ratusz w Gliwicach
Pierwszy ratusz w Gliwicach wybudowano już pod koniec XIII wieku jednak obecny budynek ratusza został wybudowany w XV wieku. Jego wysokość wynosi 41,5 metra.
W piwnicach budynku znajdują się pozostałości murów pierwszego ratusza.
Obecnie w budynku znajduje się Pałac Ślubów oraz sale reprezentacyjne, a w piwnicach kawiarnia. Obiekt wpisano do rejestru zabytków 7 marca 1960r.
415828
Parafia pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Gliwicach
Historycy określają datę powstania Gliwic na rok 1250. Na ten czas przypada też erygowanie parafii Wszystkich Świętych. Pierwsze wzmianki o parafii wymieniające księdza Henryka - prawdopodobnie pierwszego jej proboszcza - pochodzą z 11.XI.1279 r. Najstarszy kościół gliwicki ulokowano na najwyższym wzniesieniu miasta - tam znajduje się też obecny budynek. Początkowo świątynia nie była poświęcona Wszystkim Świętym - pod nazwą „kościoła farnego Kochanych Wszystkich Świętych” pojawiła się w dokumencie parafialnym z 1467 r.
415829
Muzeum odlewnictwa
Oddział Odlewnictwa Artystycznego mieści się w dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, zbudowanej w latach 1912-1914 według projektu niemieckich architektów Emila i Georga Zillmannów, projektantów m.in. osiedli Giszowiec i Nikiszowiec (tereny dzisiejszych Katowic) i zabudowań kopalń: Rozbark, Gliwice, Sośnica i innych. W wyniku likwidacji KWK „Gliwice”, a następnie przeprowadzonej w latach 2005-2008 rewitalizacji terenów poprzemysłowych w ramach projektu „Nowe Gliwice”, budynki dawnej gliwickiej kopalni stały się miejscem działalności Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice.
415830
KWK Makoszowy
415831
Kulig
415832
Zimowo i mglisto
Droga powrotna
415833
Furtka na środku pola ;)
415834
Pomnik powstańców Śląskich w Przyszowicach
415835
Muzeum Odlewnictwa
415836
Zamek Piastowski w Gliwicach
415837
Bar Tekla
Suszenie przemoczonych nóg przy kominku ;)
415838
Trasy rowerowe powiatu Gliwickiego
415839
Wapiennik
Pozostałością po dawnej produkcji przemysłowej, innej od kopalń czy hut, są tzw. „wapienniki”, czyli piece wapienne pochodzące z różnych okresów. Najstarsze, według znawców tematu, datowane są na koniec XVIII, początek XIX wieku, a niektórzy twierdzą, że pochodzą z początków XX wieku. Dwa z nich można oglądać na terenie niedawno powstałego - bo już widać efekty - Śląskiego Ogrodu Botanicznego, ale o samym ogrodzie może nieco później. Dziś te dwa „eksponaty” są ogrodzone, odrestaurowane, zabezpieczone, a nawet widziałem, że wieczorami i nocą oświetlone. Jeszcze do niedawna sam osobiście, podobnie jak większość mieszkańców Mikołowa, miałem wrażenie, że obiekty te zostaną rozebrane.
415840
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Mikołowie - Paniowach
Pierwsza wzmianka o Paniowach pochodzi z 1282 roku, a o kościele znajdującym się w Paniowach z roku 1325. Na przełomie XVI i XVII wieku, kościół był w rękach protestanckich. W połowie XVIII wieku ze względu na zły stan techniczny obiekt rozebrano i w roku 1757 rozpoczęto budowę nowego drewnianego kościoła. Fundatorką była Katarzyna Rozyna Bujakowska. Z poprzedniego starego kościoła przeniesiono: organy, chrzcielnicę, dzwony, ołtarze i obrazy.
Dziś za oknem piękna pogoda lekki mrozik i śnieżek pada, w sam raz na małą przejażdżkę, kilka sms z kumplem i wybór pada na ruiny zamku w Chudowie ja wyruszam z Mikołowa , kumpel z Siemianowic Śląskich.Start to Gniotek-Mikołowski Rynek który pięknie wygląda w zimowej szacie następnie kieruje się w stronę Mokrych gdzie mijam urokliwy kościołek Parafii Św. Wawrzyńca i wapiennik(zabytkowy piec do wypalania wapna) który okryty śniegiem ma swój urok.Dalej dojeżdżam do miejscowości Paniowy, robię fotkę staremu drewnianemu kościołowi parafii Św. Piotra i Pawła, stąd to już rzut beretem i jestem w Chudowie pod zamkiem. Ponieważ dojeżdżam pierwszy, żeby nie zmarznąć robię kilka kółeczek po okolicy przy okazji klikając fotki ;) Kumpel wreszcie dotarł miał trochę trudniejsze zadanie dalej i przez miejski zgiełk, po drodze został ochlapany przez samochody, więc postanowiliśmy się ogrzać i wysuszyć przy kominku w urokliwej knajpce U Tekli mieszczącej się dosłownie w ruinach zamku. Po wysuszeniu ogrzaniu i wypiciu małego piwka kierujemy się w kierunku Gliwic przez Przyszowice-Sośnice docieramy do centrum gdzie odnajdujemy cel naszej wyprawy Zamek Piastowski.Tam robimy kilka fotek, ze względu że było już dosyć późno byliśmy ponownie zmarznięci, przemoczeni i za kilka godzin zmrok, nie kombinowaliśmy tylko ruszyliśmy tą samą drogą w stronę Chudowa, docierając tam wstąpiliśmy znowu do baru U Tekli gdyż byliśmy już tak mokrzy i zmarznięci musieliśmy znowu się ogrzać i wysuszyć.W barze zapadła decyzja że kumpel jedzie razem ze mną do Mikołowa ma bliżej tam się wysuszy i odbierze go jego żonka Klaudia, która przy okazji poklacha z moją ;) Mario super spontan nam wyszedł :) ! Ze względu na porę roku i warunki atmosferyczne, rano mrozik śnieg, popołudniu deszcz chlapa na drodze i pod wieczór lekki mrozik i ślisko jak diabli daje poziom trudny. Polecam każdemu nie koniecznie w styczniu :)

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Euroregion Praděd
Euroregion Praděd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní...

Mapa Świętochłowice. Plan miasta
Świętochłowice. Plan miasta - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Plan Świętochłowic – skala 1: 9 000 ze spisem ulic. Plan aktualizowany w terenie. Na planie zaznaczono między innymi rodzaje nawierzchni dróg, szkoły, numeracje posesji. Plan obejmuje miasto w granicach administracyjnych. 

Wasza ocena: 5.0 (5 głosów)

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
JIMMYtm
19 maja 2016 JIMMYtm napisał:
moje rodzinne strony, brawo :))
tabrzo
1 marca 2016 tabrzo napisał:
No pięknie! Jak na lekki mrozik dystans przedni. Pozdrawiam.
kasiula83
8 lutego 2016 kasiula83 napisał:
no to przeciągłeś kolegę ;)
Arturroo1983
2 lutego 2016 Arturroo1983 napisał:
Bardzo ciekaw trasa super opisałes zdjecia pozdrowionka :-)
jedrula77
28 stycznia 2016 jedrula77 napisał:
Ciekawe miejsca do zwiedzania super:)
pana79
28 stycznia 2016 pana79 napisał:
No te suszenie fajnie na nas się ludzie patrzeli w tej knajpce ;)
Marek79
26 stycznia 2016 Marek79 napisał:
Zajebisty wypad aż trzy razy my się suszyli dzięki za wspólną wyprawę ;-) Pozdrawiam
pana79
25 stycznia 2016 pana79 napisał:
No i to jak super było :)
lukas
25 stycznia 2016 lukas napisał:
widzę że wyjazd się udał :)
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.