Frombork oczami Pana Samochodzika

Dodano 22 kwietnia 2020 przez aplikację Android
Frombork oczami Pana Samochodzika
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

169418
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.4
  • Dystans: 4,1 km
  • Czas trwania: 1 h 24 min
  • Średnia prędkość: 2,92 km/h
  • Przewyższenie: 82,89 m
  • Suma podejść: 532,4 m
  • Suma zejść: 493,6 m
  • Data: 22 kwietnia 2020
  • Lokalizacja: Frombork
964065
Gdzie znajduje się Frombork?
"Frombork leży na północnym krańcu Wysoczyzny Elbląskiej, na wschodnim jej skrawku. Na północy rozciąga się ciemna i wciąż lekko wzburzona toń Zalewu Wiślanego, z widoczną na horyzoncie czarną smugą Mierzei Wiślanej i jej uroczym kurortem - Krynicą Morską. Od południa, jakby za plecami, wspiera się Frombork o Wzgórze Elbląskie, falistą równinę morenową, pociętą malowniczymi wąwozami, tu i ówdzie porośniętymi mieszanym lasem".
964066
Wzgórze i gródek
"Wedle starej tradycji, na wzgórzu, gdzie wznosi się obecnie monumentalna budowla otoczona murami obronnymi, znajdował się kiedyś skromny gródek. Wzgórze i gródek otrzymał w drodze darowizny pierwszy biskup warmiński, Anzelm, i do drewnianego kościółka postawionego na wzgórzu przeniósł on kapitułę warmińską z Braniewa, gdzie z powodu częstych powstań Prusów groziło jej nieustanne niebezpieczeństwo".
964067
Kopernik nadal we Fromborku
"[...] szczątki kostne wywieźli do Królewca, gdzie później zostały pochowane. Ekspertyzy niemieckich uczonych nie zostały, niestety, nigdzie opublikowane, ale przez jakiś czas przewodnicy po królewskim zamku mówili zwiedzającym, że zwłoki słynnego astronoma są pochowane w Królewcu. A prawda jest taka, panie dyrektorze, że zwłoki astronoma znajdują się nadal we Fromborku".
964068
Kurie zewnętrzne
"Ale jeśli założyć, że chodziło o kurię położoną najbliżej na zachód od wieży kopernikowskiej, to w grę wchodzi kuria św. Stanisława. Badania historyków potwierdziły tę ostatnią hipotezę. Wedle odnalezionych ostatnio dokumentów kanonią zewnętrzną należącą do Kopernika była kuria św. Stanisława. Obecnie* jest tu schronisko PTTK, gdzie mieszkam wraz z Cagliostrem, jego zaskrońcem, dwiema myszkami i królikiem".
*schronisko PTTK już nie istnieje w tym miejscu
964069
Warownia fromborska
"Lecz oto i warownia fromborska. Wysokie, czerwonobrunatne mury z zębami strzelnic, potężne wieżyce obronne, bramy z kratownicami".
964070
Dawna dzwonnica
"[...] wabią swym widokiem dwie potężne baszty. Pierwsza - w południowo-zachodnim narożu - to dzwonnica. W swej dolnej kondygnacji jest ona późnogotyckim, ośmiobocznym bastionem o murach siedmiometrowej grubości. Nazywają ją "oktagonem". Wzniesiono ją niegdyś jako pomieszczenie dla dział fortecznych".
964071
"Wieża Kopernika"
"- [...] Powiedziałem, że nie wiadomo, czy w tej wieży mieszkał i tworzył Mikołaj Kopernik.
- Co pan opowiada? Oglądałam obraz Jana Matejki, na którym widać właśnie Mikołaja Kopernika siedzącego na wieży i patrzącego w gwiazdy.
- Jan Matejko oparł anegdotę swojego obrazu na tradycji ustnej. A jakże inaczej lud mógł sobie wyobrazić astronoma, jak nie siedzącego na wieży i spoglądającego w gwiazdy?".
964072
Katedra
"Wzniesiono ją - jak już wspomniałem - w latach tysiąc trzysta dwadzieścia dziewięć - tysiąc trzysta osiemdziesiąt osiem, a więc budowa trwała przeszło pół wieku. Jest ogromna, monumentalna, stanowi tak rozpowszechniony na Pomorzy typ hali trójnawowej ze sklepieniem gwiaździstym. Bryła świątyni, jej ażurowe szczyty oraz narożne wieżyczki - świadczą o wpływie flamandzkiego gotyku. Do katedry wchodzi się przez dwa bogato rzeźbione portale kamienne".

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Frombork_-_katedra_Wniebowzi%C4%99cia_NMP_i_%C5%9Bw._Andrzeja_(widok_od_frontu).jpg
964073
Dźwięk organów
"Opuszczałem katedrę pełen różnorakich myśli. Słyszałem wciąż fragmenty granej na organach fugi Bacha. Głos organów uderzał w stropy katedry i opadał w dół potężnymi akordami. Przytłaczał mnie ten dźwięk i rozpraszał myśli".

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_archikatedralna_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_i_%C5%9Bw._Andrzeja_we_Fromborku#/media/Plik:Frombork_cathedral_organs.JPG
964074
Dziedziniec katedralny
"Dziedziniec wokół kościoła jest duży, rosną na nim stare wiekowe drzewa, przeważnie dęby. Kiedyś wzdłuż murów obronnych zbudowane były kurie, to jest mieszkania dla kanoników, albowiem wedle przepisów kościelnych każdy kanonik we Fromborku, a było ich szesnastu, musiał mieć jedno mieszkanie wewnątrz warowni, a drugie za murami, co brzmiało po łacinie: curia intra muros i curia extra muros".

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_archikatedralna_Wniebowzi%C4%99cia_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny_i_%C5%9Bw._Andrzeja_we_Fromborku#/media/Plik:Frauenburger_Dom_2010.jpg
964075
Głębokie fosy, urwiste brzegi
"W tysiąc trzysta dwudziestym dziewiątym roku przystąpiono do budowy warowni i murowanego kościoła. Miejsce było sposobne, wzgórze miało urwiste, strome brzegi, otaczały je jary. A gdy wzniesiono potężne mury obronne, wykopano głębokie fosy nad którymi przerzucono mosty zwodzone, kościół katedralny stał się nie lada jaką warownią".
964076
Kapliczki i Warmia
"I znowu pochylone krzyże na rozstajach, kapliczki madonny. Jesteś już na Warmii, której ludność polska była katolicką. Lecz czy to takie ważne , jaką religię wyznawali ludzi zamieszkujący te ziemie? Tak, to ważne. Bo w tym między innymi kryje się zagadka ich odrębności. To ważne przede wszystkim dla ciebie, wędrowcze. Dla twojego sposobu myślenia i postępowania".
964077
Uliczki Fromborka
"Baśka poprowadził nas na ulicę Starą, znajdującą się w pobliżu dawnego klasztoru Antoninów. Przed malutkim domkiem na ławeczce, obok klombu z maciejką siedział pan Dąbrowski".
964078
Odważny astronom
"Co innego Kopernik, proszę pana. Odważył się powiedzieć coś, o czym cały ówczesny świat mniemał zupełnie inaczej. Powiedział, że Ziemia kręci się wokół Słońca. I tego genialnego odkrycia dokonał nie w jakichś słynnych obserwatoriach na słynnych ówczesnych uniwersytetach, w stolicach ówczesnej wiedzy, ale w maleńkim Fromborku, o którym mówiono, że leży na końcu świata".
964079
Fromborska przystań
Fromborska przystań nie jest duża. Składa się z szerokiego obmurowanego basenu, gdzie właśnie kołysało się na falach kilka motorówek, jachtów i łodzi rybackich. Z przystani wbijała się w wody zalewu dość długa ostroga betonowego falochronu, osłaniającego basen. Na końcu falochronu świeciła maleńka latarnia. Tu przybijały jachty i statki żeglugi gdańskiej".
964080
Światła łodzi
"Dookoła nas słyszało się tylko jednostajny szmer fal uderzających w falochron i rozpryskujących się o jego betonowy próg. Dopiero po dziesięciu minutach usłyszałem od strony morza głuchy warkot motoru. Potem zobaczyłem światła rybackiej łodzi motorowej, która, kołysząc się na falach, przybliżała się do fromborskiego portu".
964081
Nad Zalewem Wiślanym
"Nad Zalewem Wiślanym zachodziło słońce. Czerwona kula kryła się za lasy porastające fromborskie wzgórza, które od zachodu zamykały horyzont i wchodziły w wody zalewu. Po rozfalowanej toni rozpływała się struga amarantowego blasku, białe mewy przysiadły na czubkach fal i kołysały się na nich jak na huśtawkach. Wzdłuż mierzei pływał biały statek pasażerski i z daleka przypominał ogromnego łabędzia, który ukrył głowę pod skrzydło".
964082
"Czy to nie znudzi turystów?"
" - I o tych wszystkich sprawach chce pan napisać w przewodniku? Czy to nie znudzi turystów?
- Nie sądzę - odrzekłem. - Wydaje mi się, że warto zwrócić uwagę, przede wszystkim młodzieży, jak interesującą i pasjonującą rzeczą są badania naukowe, na przykład historyczne. Wydaje się przecież, że nie ma nic bardziej nudnego, jak grzebanie w starych szpargałach. A tu okazuje się, że co krok to zagadka. Gdyby pan wiedział, jak bardzo praca historyka przypomina pracę detektywa. W jaki sposób zestawia on poszczególne fakty i dokumenty o najróżniejszej treści, aby wreszcie ujawnić i udowodnić prawdę [...]".
*tablica miejsc opisanych w powieści powstała z inicjatywy Grupy Miłośników Przygody im. Pana Samochodzika "Z przygodą na ty"
964119
Strome schody
Szlak "Frombork oczami Pana Samochodzika" powstał w ramach pracy licencjackiej "Literatura jako czynnik kształtowania wizerunku turystycznego Fromborka" (WGiSR UW).
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta