Eskapada do Hałcnowa

Dodano 7 maja 2017 przez aplikację Android
Eskapada do Hałcnowa
 • Opis
 • Mapa
 • Punkty

Kod trasy

97737
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

 • Rodzaj aktywności: Rower górski
 • Stopień trudności: Średni
 • Gwiazdki: 6.0
 • Dystans: 50,6 km
 • Czas trwania: 3 h 46 min
 • Średnia prędkość: 13,42 km/h
 • Przewyższenie: 140 m
 • Suma podejść: 876 m
 • Suma zejść: 868 m
 • Data: 7 maja 2017
 • Lokalizacja: Goczałkowice
578738
Chacharnia
klub
Centrum rozrywki i zabawy Klub Chacharnia znajduję się przy Browarze Dziedzice, na terenie CH Stara Kablownia – a w niej sześciotorowa supernowoczesna kręgielnia, bilardy oraz cały wachlarz innych urządzeń mających zapewnić Państwu miłe spędzenie czasu. Cały kompleks zajmuje powierzchnię 2000 m².
578739
Wiejski Dom Strażaka
ze starym wozem strażackim
578740
Dom Sióstr Serafitek
578741
trasa od Bestwinki
578742
kościół w Bestwinie
O istnieniu parafii w XI w. na miejscu obecnego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny opowiada lokalna legenda.

Pierwsze zapiski w znajdujących się w Bibliotece Watykańskiej dokumentach z 1326 r. mówią o tutejszej parafii pod kierunkiem księdza Theodoricusa. Istniejący wówczas drewniany kościół przetrwał do wybudowania obecnej murowanej świątyni w 1575 r.

Za najcenniejszy zabytek kościoła uważany jest pochodzący z 1504 r., ważący ponad pół tony, ufundowany dla nowo powstającego kościoła przez ówczesnego właściciela Bestwiny, kasztelana oświęcimskiego Jana Myszkowskiego z Przeciszowa, dzwon zwany „Królem Chwały”. Widnieje na nim pamiątkowa inskrypcja o treści: „O Królu Chwały, przybądź z pokojem”.
578743
stawy na trasie
578744
panorama za Czechowicami
578745
panorama za Czechowicami
578746
panorama za Czechowicami
578747
100_2614
578748
100_2610
578749
100_2613
578750
Kościól Jezusa Chrystusa Odkupiciela
W miejscu obecnego kościoła stała stolarnia, zbudowana w 1929 r. przez Rozalię i Józefa Wieczerzaków. W 1952 r. stolarnię odebrano właścicielom i upaństwowiono. W 1982 r. dzieci państwa Wieczerzaków - ks. Józef i siostry: Joanna Wieczerzak i Anna Buchalik - po długich staraniach otrzymały z powrotem i ofiarowały odzyskany budynek wraz z przyległym gruntem Kościołowi, z przeznaczeniem na świątynię.
578751
sanktuarium Matki Bożej Bolesnej
Najważniejszymi zabytkami Hałcnowa są: późnobarokowy kościół Nawiedzenia NMP (sanktuarium MB Bolesnej) z końca XVIII w. oraz klasycystyczny dwór Pruszyńskich (obecnie dom opieki prowadzony przez serafitki) z tego samego okresu.
Hałcnów został założony pod koniec XIII wieku i do 1977 roku stanowił odrębną wieś. Obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej, położoną pomiędzy wzgórzami Bark i Hałcnowska Góra.
Hałcnów w XV w. stał się własnością szlacheckiego rodu Hałcnowskich. Po nich właścicielami wsi byli m. in. Żydowscy, Pruszyńscy i Czeczowie. To właśnie na tym terenie znajduje się późnobarokowy kościół Nawiedzenia NMP z końca XVIII wieku z cudowną figurą Matki Bożej Bolesnej. Od niepamiętnych czasów lud ciągnął przed oblicze Matki Bożej, aby się modlić, prosić o łaski, dziękować i doświadczać cudownych uzdrowień. Przed figurą zawieszoną na dębie, nigdy nie brakowało kwiatów, zapalonych świec, a co najważniejsze - wiernych czcicieli. Może niewielu dziś zna i pamięta historię tej cudownej Piety hałcnowskiej, dlatego też niniejszą broszurką chcielibyśmy ją przybliżyć i przypomnieć kilka, może mniej znanych faktów, które udało się odtworzyć z różnych źródeł.


Kontakt

Artykuły » Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w HałcnowieSanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie.... w którym znajduje się łaskami słynąca figura Matki Boskiej Bolesnej, trzymająca na swoich kolanach martwe ciało Jezusa po zdjęciu z krzyża, tzw. “Pieta Hałcnowska".U stóp Matki Boskiej Bolesnej modlą się pielgrzymi, wypraszając dla siebie i swoich bliskich, potrzebne laski. Maryja, Hałcnowska Pani, patrząc na swoje stroskane dzieci, wysłuchuje ich skarg i błagań, prosząc swego Syna o ukojenie ich dusz i ciał.Do Sanktuarium Maryjnego w Hałcnowie w czasie głównych odpustów (na początku lipca i w połowie września) przybywają matki z dziećmi, oraz matki w stanie błogosławionym, dla których udzielane jest specjalne błogosławieństwo.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Aktualizacja: 2014

Mapa Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu. Wydanie 1, 2017

Mapa Tychy, Pszczyna i okolice
Tychy, Pszczyna i okolice - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych....

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Rowerem po Roztoczu
Rowerem po Roztoczu
Moja mapa 0