Eksplorując Zawoję. Trasa nr 15 narowery

Dodano 21 października 2020 przez plik GPX
  • Opis
  • Mapa

Kod trasy

191740
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower górski
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  2.0
  • Dystans: 37,7 km
  • Przewyższenie: 329,27 m
  • Suma podejść: 1 197,08 m
  • Suma zejść: 1 195,04 m
Trasa ta obok łatwych i przyjemnych odcinków zmusi nas do znacznego wysiłku podczas wymagającego podjazdu. Przy ładnej, słonecznej pogodzie mamy gwarantowane piękne widoki z otaczających Zawoję stoków. Wycieczkę proponujemy rozpocząć obok drewnianego kościoła (1) w Zawoi Centrum. Po drugiej stronie drogi widać Dworzec Babiogórski (2). Opuszczamy główną drogę przejeżdżając nieco wyżej z lewej na drugą stronę Skawicy. Jedziemy wzdłuż rzeki za zielonym szlakiem rowerowym, przecinając drogę na Przysłop. Dwa kilometry dalej na kolejnej przecznicy skręcamy w lewo, mijamy szkołę i mozolnie „wspinamy” się na przełęcz, gdzie przy kapliczce kierujemy się za szlakami niebieskim i czerwonym w lewo. Kolejnym podjazdem (w końcówce stromym) osiągamy skrzyżowanie z asfaltową drogą w Przysłopie. Na chwilę odbijamy w prawo, aby z wieży widokowej w „Beskidzkim Raju” (3) obejrzeć panoramę, a po powrocie jedziemy na wprost, trzymając się szlaków czerwonych i niebieskiego. Na przeł. Przysłop, z rozwidleniem dróg, jedziemy na wprost. Nieco wyżej na rozdrożu z węzłem szlaków, skręcamy w lewo. W Smyrakach na kolejnym rozdrożu, jedziemy w prawo za czerwonym szlakiem rowerowym. Czeka nas dość wymagający podjazd, a następnie stromy zjazd do Wełczy. Skręcamy w lewo i krótkim zjazdem wracamy na drogę 957. Skręcając w lewo zakończymy wycieczkę w Zawoi Centrum. Możemy ją przedłużyć jadąc w prawo. W Widłach opuszczamy drogę wojewódzką, jadąc w prawo, a w Składach w lewo na Markową. W siedzibie Dyrekcji Babiogórskiego PN możemy zwiedzić ośr. edukacyjny (4), a za parkingiem, gdzie jedziemy w prawo, skansen (5). Gruntową ścieżką wzdłuż szlaków zjeżdżamy przez Markowe Rówienki do Czatoży. Naszą uwagę zwrócą „Trzy Piwniczki” i dzwonnica loretańska. Doliną Czatożanki, następnie Skawicy wracamy do Zawoi Centrum.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Kościół drewniany w Zawoi (1) – wzniesiony w 1888 r. Do budowy świątyni wykorzystano materiał ze stojącego w tym miejscu poprzedniego kościoła z lat 1757–59. Obiekt powstał z fundacji Albrechta Habsburga, według projektu Karola Pietschki. Jest to kościół eklektyczny, z cechami budownictwa alpejskiego. Zbudowany jest na rzucie krzyża łacińskiego, ma trójnawowy układ bazylikowy. Wewnątrz stropy wsparto na żeliwnych kolumnach międzynawowych. Polichromia figuralno-ornamentalna z 1930 r. jest dziełem Z. Milliego i M. Arczyńskiego.
Dworzec Babiogórski w Zawoi (2) – zabytkowy drewniany budynek z charakterystyczną galerią. Od 1905 r. mieściła się tu pierwsza stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego w Zawoi.
Wieża widokowa w “Beskidzkim Raju” (3) – wieża na terenie kompleksu hotelowego, o wys. 25 m., lekko zwężająca się ku górze, pozwala podziwiać okoliczne pasma górskie: Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, Beskid Śląski, Beskid Mały, Gorce.
Ośrodek edukacyjny BgPN (4) – ekspozycje prezentują w nowoczesny sposób zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Przed ośrodkiem Ogród Roślin Babiogórskich. W ramach działalności z zakresu edukacji pracownicy ośrodka prowadzą z młodzieżą spotkania edukacyjne, stacjonarne i terenowe. Więcej informacji: tel. 033 877 51 10, www.bgpn.pl.
Skansen PTTK im. J. Żaka (5) – skansen w Zawoi-Markowej prezentujący tradycyjne budownictwo babiogórców. Tworzą go: kapliczka, kuźnia i trzy budynki z lat 1910, 1900 i 1802-15. Ten ostatni, do momentu przeniesienia w 1987 r., funkcjonował jako dom z kurnym piecem. Został on w całości poświęcony ekspozycji etnograficznej.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa15 - przedruk / zdjęcia własne/

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Podhale
Podhale - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Podhale to kraina bardzo atrakcyjna i szybko rozwijająca się dla turystyki. Mapa "Podhale" zawiera szlaki piesze, rowerowe i konne, informacje praktyczne znajdą tu także miłośnicy nart. Rok wydania 2022

Mapa Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Beskidu Żywieckiego, z Babiogórskim Parkiem Narodowym i najwyższym szczytem - Babią Górą (1725 m n.p.m.). Na mapie znajduje się część Beskidu Śląskiego - sięgając na zachodzie po miejscowości Istebna i Jaworzynka, czyli miejsce styku granic...

Mapa Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.